GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 61.028 artarak 4.384.624’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.895 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 346 kişi artarak 36.613’e yükseldi. İyileşen sayısı ise  3.792.129
  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevinden alınarak yerine Mehmet Muş atandı. Yeni kurulan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ise Vedat Bilgin atandı.
  • ABD, Covid-19 nedeniyle dünyadaki ülkelerin %80'i için "seyahat etmeyin" uyarısı yayımladı.
  • Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in Putin'e Ukrayna'nın doğusunda iki ülke arasında gerilime konu olan Donbass bölgesinde görüşme teklifinde bulunduğu belirtildi.
  • BioNtech-Pfizer aşısından 2022 ve 2023 için 1,8 milyar doz daha almak üzere yeni bir sözleşme üzerinde müzakerelere başladıklarını belirten AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, "Bu aşının ana bileşenleri ve nihai mamulün üretimi tamamen Avrupa Birliği'nde yapılacak." dedi.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır'ın bize bakan yardımcıları düzeyinde daveti oldu. Arkadaşlarımız Mayıs'ta gidecek. Daha sonra karşılıklı büyükelçi atamaları konularında sayın Şükri ile oturup konuşuruz.
  • Çavuşoğlu: S-400'ün diğer siparişleri için müzakereler devam ediyor.
  • Çin Devlet Başkanı Xi’in, ABD Başkanı Biden'ın daveti üzerine İklim Zirvesi'ne katılacağı bildirildi.

EURUSD

ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde gevşemeler yaşanması ve dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmelerden destek bulan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler sonrasında parite Mart ayının ilk haftasından bu yana ilk kez 1.20 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın üçüncü işlem gününe girdiğimizde piyasalar artık gözlerini yavaş yavaş Avrupa Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısına çeviriyor. Bankanın Nisan ayı toplantısında faiz oranında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Fakat karar metninde ve basın toplantısında varlık alım programı ile ilgili açıklamalar yakından takip edilecek ve bu açıklamalar Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Karar yarın 14:45’te açıklanacak ve ardından 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bir basın toplantısı düzenleyecek. Bunun öncesinde haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21124 – 1.21808 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20001 – 1.19419 – 1.18746 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Dolar endeksinin hafta içerisindeki performansına baktığımızda gevşeme hareketleri sergilediği görülüyor. Fakat bu gevşeme hareketlerine karşılık Türk Lirası dolar karşısında bir miktar negatif ayrışıyor. Dolar endeksindeki zayıf seyre rağmen USDTRY paritesinde sınırlı yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın üçüncü işlem gününde yurtiçinden gelecek ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar yarın yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Bu sebeple yarın 10:00’da açıklanacak olan bu veri yakından izlenecek ve tüketicilerin bakış açıları TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününe 8.10 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 8.15413 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 8.25092 ve 8.40374 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Gevşemelerde ise ilk olarak 7.98197 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 7.86885 ve 7.69565 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda altının fiyatlamalarında ABD hazine tahvil faizlerindeki hareketlenmeler oldukça büyük etki ediyor. Son günlerde ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde geri çekilmeler yaşanırken, bu geri çekilmeler ile birlikte dolar endeksinde de aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden destek bulan ons altında ise kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Geçen haftada da yükseliş hareketleri sergileyen ons altın, haftayı yüzde 1.8 seviyelerinde değer kazanımı ile kapatmıştı. Hafta içerisinde bu hareketlenmeler ile 1790 seviyeleri test edilse de dün bir miktar geri çekilmeler yaşandı. Diğer yandan koronavirüs pandemisindeki son durum yakından takip ediliyor. Her ne kadar aşılama çalışmaları küresel bazda tüm hızıyla devam etse de, vaka sayılarındaki yukarı yönlü eğim halen kontrol altına alınabilmiş değil. Bu de küresel risk iştahı üzerinde baskıları artırıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 1790.77 – 1801.57 – 1815.82 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1768.43 – 1750.40 – 1730.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.