Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 71.843 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 166 kişi olduğu açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Salvador'la olan ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmak istiyoruz.
  • Erdoğan: Rusya – Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin, “Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Temennimiz odur ki Putin’le Zelenskiy’i bir araya getirebilmek.
  • ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya söz konusu olduğunda ortaklarımızla tek ses olarak konuşuyor ve hareket ediyoruz.
  • İstanbul Valiliği, bugün kentte beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle yarıyıl tatiline girişin daha erken saatlere çekildiğini duyurdu.
  • Fed, resmi dijital para birimini çıkarmanın potansiyel faydaları ve risklerine ilişkin rapor yayımladı. ABD dolarının resmi bir dijital versiyonunu oluşturmanın, ödemeleri hızlandırabileceği ve ödeme teknolojisi geliştikçe hane halklarına güvenli bir seçenek sunabileceği, aynı zamanda finansal istikrar risklerini de beraberinde getirebileceği ifade edildi.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, enflasyonun 2022 sonuna kadar %2'ye yakın düşeceğini tahmin etmeye devam ettiğini söyledi.
  • Japonya’da tüketici fiyatlarının Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, taze gıda fiyatları hariç %0,5 yükseliş kaydetti.
  • Japonya/Kishıda: BOJ'un %2 enflasyon hedefine ulaşması için çaba göstermesini bekliyoruz.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Euro bölgesinde tüketici fiyatları endeksi Aralık ayında yıllık bazda yüzde 5.00 olarak beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Böylelikle enflasyonun tarihi yüksek seviyelerin yakınlarında devam ettiği görüldü. Bununla birlikte AMB Başkanı Lagarde; enflasyonun 2023 yılında öngörülenden daha az düşeceğini fakat sonunda gerileyeceğini belirtti. Ek olarak Lagarde; Fed’in yaptığı gibi hızlı tepki vermemek için kendilerinin nedenleri olduğunu, ABD’deki enflasyonun daha yüksek olduğunu açıkladı. AMB kanadında zaman zaman 2022 yılında faiz artışının ihtimal dışı olduğu açıklamaları geliyor. Fakat bu açıklamalara rağmen piyasaların bir kısmı bankanın sonbaharda faiz artış yoluna gidebileceğini bekliyor. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD’den gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlendi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta başvurular 286K ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13847 – 1.14354 – 1.14765 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.13013 – 1.12704 – 1.12343 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın en önemli gelişmelerinden olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı dün gerçekleşti. Toplantı sonrasında merkez bankası beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi ve böylelikle politika faizini yüzde 14’te sabit bıraktı. Banka 2021 yılının Eylül ayında faiz indirim döngüsüne girmişti ve Ocak toplantısı ile birlikte bu döngüye ara vermiş oldu. Karar metni incelendiğinde TL’yi öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesinin gözden geçirme sürecinin yürütüldüğü belirtildi. Ek olarak cari fazlaya da vurgu yapıldı. Karar ardından USDTRY paritesinde sınırlı geri çekilmeler yaşandı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dar bantta az volatil fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde de haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 13.90 – 14.14 – 14.38 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde altın 1840 seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başarılı bir performans gösteren altın, haftayı değer kazanımı ile kapatmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya da 1817 seviyelerinde başlangıç yapan altın, hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. ABD kanadında enflasyon sorunu halen devam ediyor ve son kırk yılın zirvelerinde enflasyon gerçekleşiyor. Bu yüksek enflasyona karşı yatırımcıların kendilerini koruma üçgüdüsü zaman zaman altına kaymalar yaşanmasına neden oluyor. Ek olarak ABD kanadında rekor seviyelerdeki hazine tahvil faizlerinde de bir miktar geri çekilmeler gerçekleşti. Diğer yandan jeopolitik risklerde artıyor. Rusya ile Ukrayna arasında gerilimlerin artması ve ABD’nin bu gerilimlere ortak olması bu riskleri artırıyor. Artan risklerde güvenli liman ihtiyacını artırırken fiyatlamalara destek sağlıyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1845 – 1860 – 1875 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1832 – 1820 – 1800 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.