GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Koronavirüs İle Mücadelesinde Son 24 Saat

Türkiye’nin Mart ayının sonlarında başlayan koronavirüs mücadelesi son hızı ile devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün kamuoyu ile güncel bilgileri paylaşıyor. Son açıklamaya göre Türkiye’de son 24 saatte 1293 kişiye Kovd-19 tanısı konuldu. 16 vatandaşımız ise Kovid-19 sebebiyle can kaybı yaşadı. Böylelikle toplam vaka sayısı 199 bin 906; can kaybı ise 5 bin 131 kişi oldu. Bakan Koca; vaka sayılarını azaltmada yeterince kararlı, tedbirlerde dikkatli değiliz açıklamasında bulundu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen tüketici fiyat endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde Haziran ayında enflasyon %0.3 oldu. Haziran ayı ile birlikte işletmelerin yeniden açılmaya başlaması bu hafif yükselişin başlıca nedenlerinden biri olarak karşımıza çıktı. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın %2 ve %2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefi var. Gelen veri ile birlikte 19 ülkeden oluşan bölgenin hedeflerden oldukça uzakta olduğu görülüyor. Politika yapıcılar koronavirüs salgınının talepler üzerinde etkiler yaratabileceği yönünde uyarılarda bulunuyor ve teşviklerin tatmin edici olmaması halinde fiyatların düşme riskinde olabileceğini belirtiyor. Kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi dalgalı bir seyir izliyor. Piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:55 ve 11:00’da gelecek. Veriler ile birlikte Euro varlıkları üzerinde volatilitede artış yaşanabilir. Diğer yandan ABD kanadından gelecek olan ADP tarım dışı istihdam ve ISM PMI verileri küresel bazda hareketliliği artırabilir. Veriler sırasıyla TSİ 15:15 ve 17:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12867 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11897 – 1.11010 – 1.10284 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nın ortak çalışma ile oluşturduğu genel ticaret sistemi kapsamında üretilen dış ticaret verilerine göre dış ticaret açığı %102.7 oranında arttı ve 1 milyar 687 milyon dolardan; 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite bir miktar artsa da USDTRY paritesinde hareketlilik sınırlı kaldı. Parite uzun süredir dar bir bantta dalgalı bir seyir izlerken; 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken; bu baskıdan TL’de nasibini zaman zaman alıyor. Bununla birlikte haftalar öncesinde swap anlaşması konusunda görüşmelerin olabileceği beklentileri oluşmuş ve bu konu merakla takip edilmeye devam ediliyor. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan İmalat PMI verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Diğer yandan ABD kanadında 15:15’da gelecek olan ADP tarım dışı istihdam değişikliği verisi küresel bazda hareketliliği artırabilecek bir veri olarak karşımıza çıkıyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel piyasalar için 2020 yılı adeta rüzgar gibi geldi ve geçiyor. Oldukça engebeli yollardan geçen piyasalar ‘yeni normal’ düzene ayak uydurmaya çalışıyor. Merkez Bankaları pandemi etkisindeki ekonomileri dengelemek için faiz oranlarında indirim yollarına giderken; hükümetler ise çeşitli teşvik adımları ile piyasaları destekledi. Bu gelişmeler altın fiyatlarında volatiliteyi artırırken, risk iştahındaki azalışlar fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatları 2020 yılında yaklaşık olarak %17 oranında değer kazanımları yaşadı. Bu hareketlenmeler ile birlikte artan güvenli liman talebi ile altın 4 yılın en büyük çeyrek dönem yükselişine doğru ilerliyor. Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); pandemide en kötünün henüz geride kalmadığı uyarısında bulunmuştu. Ek olarak Çin kanadında sanayi kesimi karlarının Kasım ayından bu yana ilk kez yükselmesi toparlanma beklentilerinin artmasına neden oldu. Bu da altın fiyatlarında bir miktar gevşeme hareketleri yaşattı. Gün içerisinde piyasalar ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişikliği verisini takip edecek. Yarın ise tarım dışı istihdam verisi ile birlikte işsizlik verisi volatiliteyi oldukça etkileyecektir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde 1791.24 – 1809.67 – 1825.64 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1779.04 – 1766.36 – 1748.09 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Hafta başında Amerika kanadında konut verisinin beklentilerin oldukça üzerinde çıkması küresel ekonomik toparlanma umudunu artırmış ve petrol fiyatları üzerindeki baskı bir miktar azalmıştı. Küresel ekonomik toparlanmanın petrol taleplerine olumlu yansıyabileceği beklentileri fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşatmıştı. Bu yükseliş ardından fiyatlarda dün aşağı yönlü hafif hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte stoklardaki son durum görülecek ve bu durum fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Stoklarda beklentilerden az gelebilecek olan bir veri fiyatlar üzerinde baskıyı azaltabilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.00 – 42.81 – 43.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.20 – 40.78 – 39.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğini teknik olarak incelediğimizde 40.05 – 40.42 – 41.20 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.25 – 38.53 – 37.24 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.56 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.75 seviyesinin üzerine çıkan fiyatlarda piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve stoklar ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak 1.754 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.785 – 1.856 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Gevşemelerde ise 1.674 seviyesi ilk destek noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.605 – 1.514 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.