GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Donald Trump Aşı Konusunda Açıklamalarda Bulundu

Amerika Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da Kovid19 konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Trump; salgının ne yazık ki daha iyi bir hal almadan önce daha da kötüleşeceğini, ülkenin özellikle günay bölgelerinde artan vakaları kontrol altına almak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Ek olarak Trump; Aşı ve tedavi geliştirme konusunda gayet iyi gittiklerin sözlerine ekledi. Trump’ın Kovid19’a ‘Çin Virüsü’ demesi ise dikkatleri çekti.

EURUSD

Euro bölgesinde piyasaların gündeminde Avrupa Birliği Liderlerinin teşvik paketi üzerinde anlaşmaya varması var. Hafta başında anlaşmaya varılan teşvik anlaşması ardından Euro varlıkları toplanma hareketleri sergiledi. Teşvik ile birlikte küresel yatırımcı güveninde yaşanan iyileşme euro varlıkları üzerinde pozitif yansıdı. Böylelikle Euro, dolar karşısında yaklaşık olarak son dört ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam etti. Piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’ndan De Guindos’un yapacağı konuşmayı takip edecek. Konuşma TSİ 18:00’da gerçekleşecek. Diğer yandan haftaya genel bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü bölgeden gelecek olan PMI verileri volatilitenin artmasına neden olabilecek konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Amerika kanadında ise 17:00’da Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek. Veri dolarda küresel bazda hareketliliği artırabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.15697 – 1.16129 – 1.16705 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15176 – 1.14690 – 1.14158 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun süredir dar bir bantta 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 6.81 seviyeleri test edildi. Piyasalar dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi’nin 2 yıllık değerlendirme toplantısında konuşmasını takip etti. Erdoğan; yatırımlarda 2018 ve 2019 yıllarında 2.3 trilyon tutarına ulaşıldığını belirtirken; salgın dönemi dahil 180 günlük icraat programlarında 2 bin 384 eylemin %93’ünün tamamlandığını belirtti. Diğer yandan piyasaların gündeminde yarın gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu’nun toplantısı var. Toplantı sonrasında TCMB faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler ise bankanın faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Bu sebeple yarın TL varlıklarında volatil bir gün bizleri bekliyor olabilir. Karar yarın TSİ 14:45’te açıklanacak. Karar öncesinde USDTRY paritesi uzun süredir sürdürdüğü aynı seviyelerdeki fiyatlamalarına devam ediyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.84042 – 6.86810 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.80149 – 6.75099 – 6.70161 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler oldukça dikkat çekiyor. Haftanın başında Avrupa Birliği liderlerinin mali kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varması küresel bazda bir miktar rahatlama meydana getirdi. Bununla birlikte ABD’nin teşvik haberleri ile ABD’nin ilave harcamalara gideceği beklentileri ile küresel bazda hareketlilik artırıyor. Altın vadelilerine baktığımızda son 9 yılın zirveleri görülürken; XAUUSD’de son 9 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin hafta başında yaptığı açıklamada; yeni teşvik paketi görüşmelerinin başladığını, bu paket tutarının 1 trilyon dolardan başlayacağını ve teşvik paketinin merkezinde çocuklar, istihdam, salgına karşı geliştirilecek aşı olacağını belirtmişti. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan TSİ 17:00’da gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisini takip edecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1868.24 – 1880.06 – 1900.40 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1843.09 – 1833.96 – 1820.68 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Avrupa Birliği liderlerinin ekonomilerini resesyondan çıkarmak için daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketi konusunda anlaşmaya varması küresel piyasalarda ekonomik toparlanmaya ilişkin beklentilerin güçlenmesini destekledi. Bu beklentilerin güçlenmesi ile birlikte petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Böylelikle Brent petrol yaklaşık olarak son 4 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite oldukça artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 1.950 M azalacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.75 – 45.79 – 47.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 43.82 – 42.50 – 41.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.69 seviyelerinde başlangıç yapan doğal az fiyatlarında dalgalı bir seyir izleniyor. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Gelecek olan veri ile birlikte küresel bazda doğal gaz fiyatlarında volatilite artabilir. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından izleniyor. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde toparlanma hareketlerinde ilk olarak 1.708 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.751 ve 1.809 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.652 – 1.605 – 1.521 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.