GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Yeni Teşvik Paketinin Görüşmeleri Başladı

ABD Başkanı Donald Trump; Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin açıklamalarda bulundu. Mnuchin; koronavirüs salgınına karşı hayata geçirilmesi planlanan ve bugün görüşmeleri başlayan yeni teşvik paketinin tutarının 1 trilyon dolardan başlayacağını ve söz konusu teşvik paketinin merkezinde çocuklar, istihdam ve salgına karşı geliştirilecek aşı olacağını belirtti.

EURUSD

Brüksel’de dört gün boyunca süren müzakerelerin ardından AB liderleri kurtarma paketi konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre üye ülkelerin ekonomilerini desteklemek için 750 milyar euroluk ortak tahvil arzını öngören teşvik paketinde uzlaşıldı. Bu acil fonun 390 milyar euroluk kısmını hibeler, 360 milyar euroluk kısmını ise düşük faizli krediler oluşturuyor. Uzlaşılan bu anlaşmayı 27 üye ülkenin oybirliği ile onaylaması gerekiyor. Varılan anlaşma Euro varlıkları üzerinde baskıyı bir miktar azalttı ve EURUSD paritesinde volatilite bir miktar arttı. Ekonomik takvime baktığımızda gün içerisinde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 16:30’da konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası’ndan De Guindos’u takip edecek. Pariteye baktığımızda bir miktar toparlanma hareketi olduğunu görüyoruz. Bu hareketler ile birlikte EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 4 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14690 – 1.14965 – 1.15626 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.14158 – 1.13719 – 1.13052 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs 2020 dönemine ait Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri’ni yayımladı. Buna göre; Mayıs ayında kısa vadeli borç stoku geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %0.1 azaldı. Bankaların kısa vadeli borç stoku ise 55 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasalar bu konuyu takip ederken USDTRY paritesi dar bantta 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlanmalarına devam ediyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Fakat Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı merakla bekleniyor. Toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat karar metninde ve basın toplantısında ipuçları aranacak. Uzun bir süredir düşü volatil bir hareket sergileyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82866 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılının ‘yıldızlarından’ biri kuşkusuz altın. Koronavirüs pandemisinin küresel ekonomiye etkileri ile ülkelerin gevşek para politikaları, hükümetlerin teşvikleri ve düşük faizler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. 2020 yılının başından, şuana kadar altın fiyatlarında neredeyse %19’un üzerinde değer kazanımları yaşandığı görülüyor. Zaman zaman koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri fiyatları hareketlendiriyor. Bununla birlikte aşı konusunda piyasalara düşen olumlu haber akışları fiyatlar üzerinde çok sert hareketler yaşanmasına neden olmadı. Bu haber akışları risk iştahını bir miktar artırsa da, artan risk iştahı altından çıkıştan ziyade dolardan çıkışların yaşanmasına neden oluyor ve bu durumda da altın kazanımlarını koruyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altında piyasalar haftanın ikinci işlem gününde küresel bazda gelebilecek haber akışlarını takip edecek. Ekonomik takvimde dikkat çeken bir detay bulunmuyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820.94 – 1829.93 – 1840.90 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1813.25 – 1802.77 – 1794.26 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da açıklanan Tüketici Güveni piyasaları tam olarak tatmin etmemişti. Veri ile birlikte ABD ekonomisinin toparlanma hızını ilişkin kuşkular artmıştı. Bu kuşkular ise küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği endişelerini oluşturmuştu. Diğer yandan koronavirüs pandemisinin küresel bazda istenilen kontrol altına alınamaması enerji talebinde düşüşlerin yaşanabieceği endişelerini zaman zaman gün yüzüne çıkartıyor. Bunlar da fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta OPEC+ ve koalisyon toplanmış ve toplantı sonrasında koalisyonun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını gevşeteceği kararı çıkmıştı. Bu karar piyasalar tarafından bekleniyordu ve bu sebeple sert fiyat hareketlenmeleri yaşanmadı. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.82 – 44.75 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.50 – 41.20 – 40.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.69 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleşti. Genel olarak baktığımızda koronavirüs pandemisinde istenilen kontrolün sağlanamaması enerji talebinde düşüşler yaşanabileceği endişelerini oluşturuyor. Bu endişeler ise fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan küresel bazda doğal gaz üretiminde arz fazlalığı endişeleri zaman zaman gün yüzüne çıkıyor. Bu endişeler de fiyatlar üzerindeki baskı unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalar Perşembe günü Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.674 – 1.751 – 1.809 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.605 – 1.521 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.