GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Koronavirüste Güncel Durumu

Küresel bazda tüm ülkelerin üzerinde bir kara bulut gibi duran koronavirüs pandemisi ile Türkiye’nin mücadelesi Mart ayının sonlarında başladı. Günümüze kadar gelen mücadelede diğer ülkelere nazaran başarılı bir süreç geçirdik. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre Türkiye’de son 24 saatte 924 kişiye Kovid19 tanısı konuldu. 16 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Böylelikle toplam vaka sayısı 219 bin 641 olurken; can kaybı 5 bin 491 oldu.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1425 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi, yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı gerçekleştirmiş ve bu toplantı sonrasında faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısı ile ilgili piyasalara düşen olumlu haber akışları küresel bazda risk iştahında toparlanmalar yaşanmasına neden olmuştu. Bu toparlanmalar ile yatırımcılar dolardan çıkıp riskli varlıklara yönelirken, dolar G-10 paralarının çoğu karşısında değer kayıpları yaşamıştı. Bundan destek bulan EURUSD paritesi de hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda piyasaları etkileyebilecek ekonomik veri akışının çok fazla olmadığı görülüyor. Diğer yandan AB üyesi 27 ülkenin lideri, Kovid19’un ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırlanan kurtarma programı konusundaki müzakerelerde anlaşamadı. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14495 – 1.14965 – 1.15626 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.14133 – 1.13719 – 1.13052 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun bir süredir dar bir bantta dalgalı seyir izleyen USDTRY paritesinde 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Küresel bazda baktığımızda koronavirüs aşısına dair ılımlı haber akışları küresel risk iştahında toparlanmalara neden olmuştu. Risk iştahındaki artış ise gelişen ülke para birimleri üzerindeki baskıları bir nebze azaltmıştı. TL’de üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Merkezi Hükümet Borç Stoku verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise gün içerisinde önemli ekonomik veri akışının bulunmadığı görülüyor. Hafta içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı yapacak ve toplantı sonrasında faiz oranı kararı açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında değişiklik olmayacağı yönünde. Karar Perşembe günü açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.82866 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde Amerika’dan gelen ekonomik veriler toparlanmaya yönelik güçlükleri işaret etti. Diğer yandan Çin ekonomisindeki sıçramanın ardından belirsiz büyüme görünümü piyasalar tarafından takip ediliyor. Her ne kadar belirsizlikler devam etse de altın fiyatları 1.800 doların üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Çin kanadından gelen veriler ekonominin ikinci çeyrekte büyümeye döndüğünü gösterdi. Fakat buna rağmen Çin kanadında ekonomi önemli ticaret ortaklarında virüs vakaları ile mücadele ile hız kaybetmeye oldukça müsait. Bu sebeple piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Gün içerisinde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1813.25 – 1818.63 – 1829.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1802.77 – 1794.26 – 1787.15 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz hafta Amerika kanadında açıklanan ekonomik veriler toparlanmaya ilişkin endişelerin oluşmasına neden oldu. Bu endişeler ile küresel petrol taleplerinde dengesizlik yaşanabileceği beklentileri fiyatlar üzerinde baskı oluşturmuş ve petrolde bir miktar gevşeme yaşanmıştı. Fakat bunlara rağmen Brent petrol 42 dolar düzeylerinde tutunmaya devam ediyor. Diğer yandan ABD’de ham petrol stoklarının bu yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesi petrol fiyatlarını destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi OPEC+ ve koalisyon geçtiğimiz hafta toplanmış ve gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını azaltmaya başlayacağı belirtilmişti. Fakat beklenilen bu haber akışı fiyatlar üzerinde sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olmadı. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip etmeye devam edecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.11 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak; 42.50 – 41.20 – 40.05 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.70 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya aşağı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Yeni haftaya 1.69 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatlarında piyasalar küresel bazda gelen haber akışlarını takip ediyor. Genel resimde doğal gaz üzerinde arz fazlalığı endişeleri zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.751 – 1.809 – 1.902 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilr.