GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FED Kararını Açıkladı

Amerika Merkez Bankası Fed’in Salı günü başladığı toplantısı Çarşamba günü son buldu. Ve toplantı sonrasında dün akşam saatlerinde faiz ornı kararı açıklandı. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak Fed faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve politika faizini %0.00 - %0.25 aralığında sabit tuttu. Bununla birlikte Fed’in noktasal grafiğinde faizin 2022 yılına kadar sabit kalmasının öngörüldü. Bu öngörü ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite oldukça arttı ve dolar büyük paralar karşısında değer kayıpları yaşadı. Karar ardından Fed Başkanı Jerome Powell mikrofon başına geçti. Powell; Fed’in gerektiği sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu, Mayıs ayında istihdamın toparlandığını ama buna rağmen işsizlik oranının tarihi yüksek seviyelerde olduğunu belirtti. Ek olarak Powell; insanların güvende hissedene kadar tam bir toparlanmanın mümkün olmadığını, gerektiği durumlarda tahvil alımlarını ayarlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi. Karar ve Powell’ın açıklamaları ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça arttı.

 

EURUSD

Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz kararı ve Powell’ın basın açıklaması ile birlikte EURUSD paritesinde volatilite oldukça arttı. Fed beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve sıfır seviyesine yakın oranda sabit tuttu. Fed’in noktasal grafiğine bakıldığında ise faizin 2022 yılına kadar sabit kalacağı öngörüldü. Ek olarak FOMC %6 ile ABD ekonomisinde daha önce görülmemiş bir daralma öngördü. Karar ile birlikte küresel bazda volatilite artarken EURUSD paritesinde 1.14 seviyeleri görüldü. Ardından Fed Başkanı Jerome Powell mikrofon başına geçti ve açıklamalarda bulundu. Powell; gerektiği sürece Fed’in tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu, Mayısta istihdamın toparlandığını, buna rağmen işsizlik oranının tarihi yüksek seviyelerde olduğunu belirtti. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası (AMB)’ndan De Guindos’un açıklamalarını takip etti. Guindos; AMB’nın PEEP dahil tüm araçlarında gereken ayarlamaları yapmaya hazır olduğunu, Euro bölgesi ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanacağını beklediğini belirtti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.14474 – 1.15050 – 1.15697 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.13165 – 1.12540 – 1.11917 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Dün akşam saatlerinde Fed faiz oranı kararını verdi ve beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi. Böylelikle politika faizi %0.00 - %0.25 aralığında sabit kaldı. Fed’in noktasal grafiğine göre politika yapıcılarının faiz politikasında 2022 yılına kadar değişiklik olmayacağı tahmininde bulunması ardından küresel bazda dolar yaklaşık olarak son 3 ayın en düşük seviyelerini gördü. Karar öncesi 6.79 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi karar ile birlikte 6.76 seviyelerini gördü. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelen işsizlik oranı verisini takip etti. TÜİK’in açıkladığı veriye göre Mart ayında Türkiye’de işsizlik oranı 0.9 puan azaldı ve %13.2 seviyesinde gerçekleşti. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar arttı. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip ediyor. Diğer yandan başka ülkelerde yapılan swap görüşmeleri konusunda gelebilecek haber akışları merakla bekleniyor. Bu konuda yaşanabilecek gelişmeler TL varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden olabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 6.80358 – 6.83829 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.75099 – 6.72852 – 6.70045 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatları geçtiğimiz birkaç günlük süreçte zayıf dolar ve hisse senetlerindeki rallinin durması ile birlikte kazançlarını koruma çabasındaydı. Dün Fed faiz oranı kararı ile birlikte altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Fed beklenildiği üzere faiz oranlarında değişikliğe gitmese de Fed’in noktasal grafiğine göre faizin 2022 yılına kadar sabit kalmasının öngörülmesi dolarda aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Güvercin Fed ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 1740 seviyeleri test edildi. Diğer yandan piyasalar Fed kararı öncesi gün içerisinde Amerika’dan gelen Tüfe verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da tüketici fiyat endeksi Mayıs ayında aylık bazda %0.1 düşerken; yıllık bazda ise %0.1 ile tahminlerin bir miktar altında artmış oldu. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma ve ÜFE verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.21 – 1766.07 – 1797.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1722.39 – 1706.28 – 1670.06 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

İçerisinde bulunduğumuz haftaya yukarı yönlü gapli açılış ile başlayan petrol fiyatları bu yukarı yönlü hareketlerini ilerleyen günlerde sürdüremedi. Cumartesi günü OPEC+ ve koalisyon arz kısma anlaşmasını Temmuz ayı sonuna kadar uzatma kararı almıştı. Bu haber ile olumlu bir başlangıç yapan fiyatlar Suudi Arabistan’dan gelen haber akışları ile baskılandı. Suudi Arabistan arz kısma anlaşmasına ek olarak ekstra ve gönüllü olarak yaptığı üretim azaltmalarına son vereceğini belirtti. Bu haber akışı petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan piyasalar dün ABD’den gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da ham petrol stoklar 5.720M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların -1,738M olarak gelebileceği yönündeydi. Gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Koronavirüs yasaklarının küresel bazda kalkması küresel petrol taleplerinde toparlanmaları sağlıyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.31 – 42.42 – 43.39 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.72 – 38.62 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise 40.34 – 43.47 – 47.42 seviyeleri direnç noktaları olarak; 36.29 – 34.28 – 31.18 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz hafta da dalgalı bir seyir izleyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriyi takip edecek. Bölgeden gelecek olan doğal gaz stokları verisi ile birlikte Amerika’da geçtiğimiz hafta stoklarda yaşanan değişimler incelenecek. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite artacaktır. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak karşımıza 1.857 seviyesi direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.977 – 2.066 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 1.756 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.689 – 1.593  seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.