Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 30.862 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 223 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Togo, Burkina Faso ve Liberya’ya önümüzdeki dönemde aşı bağışı yapılacağını açıkladı.
  • AB Komisyonunun 2021 Genişleme Paketi kapsamında yer alan Türkiye Raporu’nda, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler sonucunda Türkiye'nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığı belirtilirken, ekonominin işleyişi ile ilgili ciddi endişelerin devam ettiği kaydedildi.
  • Türkiye'den Avrupa Komisyonu Türkiye Raporu'na tepki: "Mesnetsiz iddiaları kabul etmiyoruz".
  • S&P, yoğunlaşan yarı iletken sıkıntısının gelecek 2 yıl içinde küresel hafif araç satışlarındaki toparlanmayı yavaşlatacağını duyurdu.
  • IMF Çin Misyonu Şefi Helge Berger, Çin ekonomisinin Evergrande bağlantılı risklerinin sınırlı olacağını söyledi.
  • AB Komisyonu'nun ekonomik işlerden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni, Avrupa Birliği'nin ekonomik toparlanmasının ısrarcı aşağı yönlü risklere rağmen devam ettiğini söyledi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya iyi bir başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar endeksinin değer kaybı ve bu değer kaybı ile Ekim ayının en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirmesi, EURUSD paritesinde ki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen başlıca unsurlar arasında yerini aldı. Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken piyasaların gözü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisinde olacak. Son dönemlerde küresel bazda yüksek enflasyon çoğu ülkenin sorunu. Bilindiği gibi Euro bölgesinde de enflasyon son 13 yılın zirvelerinde yer alıyor. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’da tarihi zirveler yaşanırken, Fransa’da ise son 10 yılın zirveleri görülüyor. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar ise yüksek enflasyonun geçici olduğu yönünde. Bu sebeple gün içerisinde TSİ 12:00’da açıklanacak olan TÜFE verisi Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veri öncesinde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16856 – 1.17227 – 1.17485 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16098 – 1.15782 – 1.15268 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Önemli bir haftanın içerisinde olan TL’de gözler artık yavaş yavaş TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’na çevriliyor. Toplantı yarın gerçekleşecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Eylül toplantısında merkez bankası politika faizinde 100 baz puanlık indirim yoluna gitmiş ve o günden itibaren USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmıştı. Öyle ki parite tarihi rekor seviyelerini günbegün güncelledi. Öyle ki parite dün de 9.36 seviyelerinin üzerini görerek tarihi zirvesini yeniledi. Genel olarak gelişen para birimlerine bakıldığında bir yükseliş görülürken, TL bu para birimlerinden negatif ayrıştı. Son 1 ayda TL’nin performansı incelendiğinde, gelişen para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan Türkiye’nin CDS puanına baktığımızda dün 453 seviyelerinde bulunduğu görüldü. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar 17:30’da açıklanacak olan Merkezi Hükümet Borç Stoku verisini takip edecek. USDTRTY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 9.40 – 9.45 – 9.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 9.21699 – 9.15148 – 9.06163 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altına genel olarak baktığımızda piyasaların ilk gündemi Fed’in varlık alım programında azaltım takvimi. Henüz tarih net değil ve bu sebeple ABD kanadından gelen ekonomik veriler ile ipuçları aranıyor. Son olarak ABD kanadından gelen sanayi üretimi verisi izlendi ve veri ile birlikte ülkede sanayi üretiminin önceki aya kıyasla yüzde 1.3 azaldığı görüldü. Sanayi Üretimindeki düşüş belirsizliği bir nebze artırdı ve dolar endeksinde baskıların devam etmesine neden oldu. Piyasalardaki genel beklentiler FED’in varlık alım programında azaltıma Kasım ayında başlayacağı yönünde. Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen veriler ile birlikte enflasyonun halen yüksek seyirde olduğu görülmüştü. Haftaya 1766 seviyelerinde başlangıç yapan altında yeni günde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1785.33 – 1800.27 – 1810.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1770.02 – 1760.15 – 1746.47 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.