Ne Oldu?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda %8, %9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde %80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz.
 • Erdoğan: F-16 konusunda eğer biz Amerika'dan istediğimiz neticeyi alamazsak başımızın çaresine bakacağız.
 • Erdoğan: (Rusya-Ukrayna savaşı) 200 rehinenin takası konusunda mutabakat sağlandı. Bu güzel bir gelişme çünkü orada çok çok önemli bir adım atılmış oluyor.
 • İş Bankası ve Denizbank’ın Rus ödeme sistemi Mir kullanımını durdurduğu medyada yer aldı.
 • Mir Cards: Türk bankalarının Mir ödeme sistemini kabul edip etmemeleri kendi kararları.
 • Vakıfbank’ın Mir kullanımında değişikliğe gitmediği medyada yer aldı.
 • Çin, Çin'in saldırması halinde ABD askerlerinin, Tayvan'ı savunacağına dair sözleri nedeniyle ABD’yi protesto etti.
 • İsrail, Akdeniz'de Lübnan ile sınırındaki tartışmalı Kariş sahasından doğal gaz üretiminin mümkün olan en kısa sürede başlayacağını duyurdu.
 • İsviçre, F – 35A almak için ABD ile anlaştı.
 • İsveç'te Muhafazakar Parti lideri Kristersson, Türkiye ile NATO müzakerelerine eski Başbakan Anderssons'un sekreteri Oscar Stenström'ün devam edeceğini söyledi.
 • Japonya'da çekirdek enflasyonu Ağustos ayında da BOJ'un %2 hedefinin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
 • Çin Merkez Bankası piyasalardaki beklentiye paralel olarak gösterge kredi faiz oranını değiştirmedi.
 • ABD yönetimi, stratejik petrol rezervinden 10 milyon varile kadar petrol satacağını duyurdu.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.00 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi, haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Yeni günde ekonomik takvime baktığımızda 20:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmada piyasalar önümüzdeki dönemler için neler planlandığının ipuçlarını arayacak. Son toplantıda banka olağandışı şekilde 75 baz puanlık faiz artış yolunda gitmiş ve sıkılaşma adımlarının devam edeceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Diğer yandan bugün FOMC toplantısı ABD kanadında başlayacak. Toplantı iki gün sürecek ve toplantı sonrasında FED faiz oranı kararını açıklayacak. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlenmiş ve verinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte FED’in agresif sıkılaşma adımları atabileceğine yönelik beklentiler daha da artmıştı. Bu sebeple Çarşamba günü yapılacak açıklama ile küresel bazda volatilite artacaktır. Yeni günde 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisi takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.0103 – 1.0201 – 1.0363 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9875 – 0.9760 – 0.9621 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Önemli bir haftaya başlayan TL kanadı, haftanın ilk işlem gününü geride bıraktı. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu biraraya gelecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Genel olarak bakıldığında bankanın bu toplantıda faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyeceği yada faizlerde 50 baz puanda olsa indirim yapabileceğine yönelik beklentiler mevcut. Bilindiği gibi ağustos ayında gerçekleşen toplantıda banka 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmiş ve pas geçeceğine yönelik beklentilerin aksine karar almıştı. Bu sebeple Perşembe günü yapılacak toplantı yakından takip edilecek ve TL kanadında volatilitenin artmasına neden olacaktır. TCMB öncesinde ise Çarşamba akşamı FED’in faiz kararı var. FED’in ise 75 baz puanlık faiz artış yoluna gitmesi bekleniyor. Merkez Bankaları kararları ile paritede de volatilite yükselecektir. Yeni güne baktığımızda ise TSİ 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan İnşaat İzinleri verisi açıklanacak. 17:30’da ise yurtiçinde Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.35 – 18.40 – 18.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.20 – 18.12 – 18.00 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altında kritik gün yaklaşıyor. Haftanın en önemli konusu FED’in vereceği faiz oranı kararı. Geçtiğimiz hafta ülkeden gelen enflasyon verisi izlenmiş ve enflasyonun beklentilerin üzerinde gelerek, halen yüksek seyrine devam ettiği görülmüştü. Böylelikle FED’in daha agresif sıkılaşma adımları atabileceğine yönelik beklentiler de bir tık artmıştı. Bu beklentiler herhangi bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı oluşturdu ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Öyle ki altın son iki yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. FED yetkilileri bugün biraraya gelecek ve bu toplantı iki gün sürecek. Çarşamba akşamı toplantı sonrasında faiz kararı açıklanacak. Karar ne olursa olsun küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Yeni günde ise TSİ 15:30’da ABD kanadından açıklanacak olan İnşaat İzinleri verisi takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1690 – 1706 - 1735 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1660 – 1635 - 1612 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Direnç: 13066 - 13338 - 13634     Destek: 12823 - 12589 - 12394

 

NAS100

Direnç: 12260 - 12639 - 13005     Destek: 11950 - 11696 - 11359