Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 26.398 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 213 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paraya açılma gibi bir dertlerinin olmadığını, aksine onlara karşı ayrı bir savaş ve mücadeleleri olduğunu söyledi.
  • Erdoğan: Zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarının üzerine gitmek suretiyle buralardaki ciddi fiyat farklılıklarını da süratle kaldıracağız.
  • 7 Akdeniz ülkesi Türkiye'ye Güney Kıbrıs'ın müzakere talebine olumlu  yanıt vermesi  çağrısında bulundu.
  • Merkez Bankası Eski Başkanı Ağbal, görevden alınmadan önce 5 Mart’ta kaleme aldığı “Kalıcı fiyat istikrarı için kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi” başlıklı yazısını tweet attı.
  • İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarttı.
  • Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Türkiye'nin enerji fiyatlarını belirleyen bir ülke olmadığını, kış aylarında daha yüksek fiyatlara hazır olması gerektiğini söyledi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin temerrüde düşmesinin "tarihi bir mali krizi" tetikleyebileceğini belirterek, Kongre'nin federal borç limitini yükseltmesi için bir kez daha çağrıda bulundu.
  • CNBC’nin haberine göre Fed Başkanı Powell'ın, Fed'in pandemi döneminde alım yaptığı varlık sınıflarından biri olan yerel yönetim tahvillerinden portföyünde tuttuğu ortaya çıktı. Habere göre Powell'ın elinde Fed'in 2020 yılı pandemi krizi döneminde satın aldığı yerel yönetim  tahvillerinden 3,75 milyon dolarlık kağıt bulunuyordu.
  • Avustralya Savunma Bakanı Dutton, ülkesinin Fransız Naval Grubu ile 2016 yılında yapılan 90 milyar dolarlık geleneksel denizaltı filosu inşa etme projesini sona erdirmelerine, Fransa’nın verdiği tepkiyle ilgili, Avustralya’nın denizaltı kararında Fransa’ya karşı açık ve dürüst olduğunu söyledi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinin performansına baktığımızda kademeli aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görüldü ve parite geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.75 değer kaybı ile kapattı. Yeni haftaya başlarken haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Diğer yandan haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda haftanın en önemli konularından biri olarak karşımıza FED para politikası kurulu toplantısı çıkıyor. Salı günü başlayacak olan toplantı 2 gün sürecek ve FED faiz oranı kararını Çarşamba günü açıklayacak. Bu kararda piyasalar faiz oranlarında bir değişiklik beklemezken, varlık alım programı hakkında olası açıklamalar merakla incelenecek ve bu açıklamalar küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlenmiş ve aylık bazda yüzde 0.3; yıllık bazda ise yüzde 5.3 ile beklentilere paralel gerçekleşmişti. ABD’de enflasyonun korkulduğu gibi beklentilerin çok üzerinde gelmemesi piyasalardaki risk unsurlarını bir miktar azalttı. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17317 – 1.17516 – 1.17883 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17040 – 1.16876 – 1.16637 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda haftayı yaklaşık olarak yüzde 2’nin üzerinde değer kaybı ile kapattığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile haftayı 8.62 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesinde kritik bir haftaya girildi. Hafta içerisinde ilk olarak gözler ABD kanadında FED’in para politikası kurulu toplantısına çevrilecek. Bu toplantı sonrasında FED Çarşamba akşamı faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde fakat varlık alım programı ile ilgili olası açıklamalar yakından izlenecek. Ardından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrilecek. TCMB Perşembe günü gerçekleştireceği para politikası kurulu toplantısı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Bu toplantıda da faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyor fakat açıklamalar ile önümüzdeki günler hakkında ipuçları aranacak. Bu sebeple hafta içerisinde USDTRY paritesindeki volatilite diğer haftalar nazaran bir miktar daha fazla olabilir. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.68053 – 8.73221 – 8.79531 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.62472 – 8.57600 – 8.51396 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Piyasalar yeni haftaya başlarken bu hafta dikkatler merkez bankaları üzerinde olacak. ABD, Türkiye, Japonya ve İngiltere Merkez Bankaları hafta içerisinde para politikası kurulu toplantılarını gerçekleştirecek ve bu toplantılar sonrasında alınacak kararlar küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Bu toplantılar arasında ilk dikkati çeken FED’in toplantısı olacak. Yarın biraraya gelecek olan yetkililer Çarşamba akşamı faiz oranı kararlarını açıklayacaklar. Bu toplantıda faiz oranı kararından çok varlık alım programı hakkında olası açıklamalar yakından incelenecek. Piyasalardaki beklentiler FED’in faiz oranlarında bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Fakat varlık alım programında azaltım konusunda olası bir takvim açıklaması volatiliteyi oldukça artıracaktır. Altının geçtiğimiz hafta performansına baktığımızda haftayı yaklaşık olarak yüzde 2 değer kaybı ile kapadığı görülüyor. Aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son bir ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altında haftanın ilk işlem gününde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1760.25 – 1770.60 – 1785.11 seviyeleri direnç noktaları olarak; aşağı yönlü gevşemelerde ise 1740.07 – 1730.75 – 1720.42 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.