Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.320 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 216 kişi olarak açıklandı.
  • Sağlık Bakanı Koca: Okullar ve üniversiteler için gereken PCR testleri Devlet Hastanelerinde ücretsiz yapılabilecek
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.
  • Erdoğan: Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitim başlamasıyla, henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz.
  • Erdoğan: Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser, sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.
  • BDDK, dijital bankacılıkta standartları belirleyen "Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı resmi internet sitesinde yayımladı.
  • İngiltere Sağlık Bakanı, takviye 3. doz Covid aşı programının uygulanacağını ve muhtemelen gelecek ay başlayacağını açıkladı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.18 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar endeksinde yaşanan toparlanma hareketleri EURUSD paritesinde baskıların oluşmasına neden oldu. Hafta içerisinde FOMC toplantı tutanakları takip edildi. FED’in Temmuz ayının sonlarında gerçekleştirdiği toplantısı sonrasındaki varlık alım programı hakkında yapılan açıklamalar tutanaklarda da görüldü. Tutanaklar sonrasında dolar endeksinde toparlanma hareketleri hızlandı ve dolar endeksi yaklaşık olarak son dokuz ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Piyasalar yeni günde Euro bölgesinin lokomotif ekonomilerinden Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Bölgeden gelecek olan veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. ABD kanadına baktığımızda ise İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları izlendi. Açıklamaya göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 348 bin olarak gerçekleşti. Veri beklentilerin altında gelerek koronavirüs salgın döneminin en iyi seviyelerini kaydetti. Bu da dolar endeksini destekledi. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17086 – 1.17596 – 1.18089 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16619 – 1.16085 – 1.1559 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımladığı Ağustos toplantısının özetlerini takip etti. Özette; enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımalarının para politikası duruşu açısından yakından takip edileceği ve oynaklıkların enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturduğu belirtildi. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları salgın dönemindeki en düşük seviyelerden birini gerçekleştirdi ve 348 bin olarak kayıtlara geçti. Hafta ortasında ABD kanadında açıklanan FOMC toplantı tutanakları sonrasında dolar endeksinde toparlanma hareketleri gerçekleşti. Bu toparlanma hareketlerinden destek bulan USDTRY paritesinde de kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde yurtiçinden gelecek olan Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi izlenecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.57706 – 8.70491 – 8.80492 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40604 – 8.29496 – 8.22370 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1777 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izlendi. Hafta içerisinde 1795 seviyelerini test eden altın fiyatlarında piyasalar FOMC toplantı tutanaklarını takip etti. Hafta ortasında açıklanan tutanaklar sonrasında dolar endeksinde toparlanma hareketleri yaşandı. Bu toparlanmalar ile birlikte yaklaşık olarak son dokuz ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren dolar endeksi ile birlikte altın fiyatlarında baskılar oluştu. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları açıklandı ve açıklamaya göre işsizlik maaşı başvuruları koronavirüs pandemisi döneminin en düşük seviyelerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler 363K seviyeleriydi ve veri 348K olarak gerçekleşti. Haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1795.48 – 1810.66 – 1825.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1770.19 – 1760.00 – 1746.70 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.