GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 11.553 artarak 5.151.038’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 902 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 233 kişi artarak 45.419’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.980.516.
  • Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini askıya alınması çağrısında bulunan raporu kabul etti. Dışişleri Bakanlığı, karara tepki gösterdi.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı: Erdoğan'ın Yahudi düşmanı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz.
  • Fed 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarında üyeler, ekonominin FOMC hedeflerinden uzak olduğunu vurguladı. Tutanaklarda tahvil alımlarına ilişkin ifadeler dikkat çekti. Buna göre bazı üyeler tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin önümüzdeki toplantılarda olabileceğini öngördü. Fed üyeleri bir noktada tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin başlaması gerektiği sinyalini verdi.
  • Tutanaklarda, "Katılımcılar enflasyonun pandeminin ilk aylarındaki düşük okumaların etkisi ile kısa vadede %2'nin üzerinde çıkacağını öngördüler" ifadeleri yer aldı.
  • ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden, bölgede ateşkese giden yolda gerginliğin ciddi derecede düşürülmesini beklediğini iletti.
  • Mısır'ın İsrail-Filistin arasında ateşkes önerdiği bildirilerek, Hamas'ın bu ateşkese olumlu yanıt verdiği, İsrail'in ise henüz yanıt vermediği açıklandı.

EURUSD

Haftanın dördüncü işlem gününe 1.2172 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesinde piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi Nisan ayında aylık bazda yüzde 0.6 gerçekleştirken; yıllık bazda ise yüzde 1.6 oranında gerçekleşti. Verilere genel olarak baktığımızda beklentilere paralel geldiği görülüyor. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında FED’in gerçekleştirdiği son Para Politikası Kurulu Toplantısı’nın tutanaklarını takip etti. Tutanaklar dün yayınlandı ve üyelerin ekonominin FOMC hedeflerinden uzak olduğunu vurguladığı görüldü. Ek olarak tutanaklarda; bazı üyelerin tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin önümüzdeki toplantılarda olabileceğini öngördüğü belirtildi. Haftanın dördüncü işlem gününde ise piyasalar ilk olarak Almanya kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Ardından gözler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’a çevrilecek. Lagarde TSİ 15:00’da konuşma gerçekleştirecek. TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları pariteyi etkileyebilecek bir diğer ekonomik veri akışı olarak karşımıza çıkıyor. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.21915 – 1.22165 – 1.22452 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21511 – 1.21244 – 1.20919 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününe 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde dün kademeli yukarı yönü hareketlenmeler yaşandı. Yurtiçinde piyasaların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle kapalı olduğu günde USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmeler ile 8.43 seviyelerini test etti. Piyasalar ABD kanadından gelen FOMC Toplantı Tutanakları’nı takip etti. 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Fed Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gidilmemiş, varlık alımlarının da aynı hızda devam etme taahhütünde bulunulmuştu. Tutanaklarda tahvil alımlarına dair ifadeler yer aldı. Bazı üyelerin tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerinin önümüzdeki toplantılarda olabileceği belirtildi. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. 17:30’da ise yurtiçinden Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.45490 – 8.50683 – 8.57945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.37004 – 8.30084 – 8.22460 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Dün altın fiyatları 1869 seviyelerinde güne başlangıç yaptı ve gün içerisinde zaman zaman sert fiyatlamalar gerçekleştirdi. Aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1852 seviyeleri test edildi. Ardından yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve 1890 seviyeleri görüldü. Bu hareketlenmeler sonrasında altın fiyatları Çarşamba günü başlangıç seviyesi olan 1869 seviyelerinde kapattı. Piyasalar ABD kanadından gelen FOMC Toplantı Tutanakları’nı takip etti. Tutanaklarda yetkililerin tahvil alımlarına yönelik değerlendirmeleri dikkat çekti. Buna göre; bazı üyelerin tahvil alımlarının azaltılmasına dair değerlendirmelerinin önümüzdeki toplantılarda olabileceği öngörüldü. Böylelikle yetkililerin tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin başlamasına dair sinyal verdikleri değerlendirildi. Bu gelişme ile birlikte altın fiyatlarında ilk etapta aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde ise yine ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Yeni günde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1889.85 – 1900.93 – 1915.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1860.65 – 1845.22 – 1825.81 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.