GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 55.149 artarak 4.323.596’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.862 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 341 kişi artarak 36.267’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.736.537.
  • Dünya Sağlık Örgütü: Vaka ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş arasında endişe verici şekilde artıyor.
  • ABD Başkanı Biden, bugünden itibaren ülkedeki tüm yetişkinlerin Covid aşısı olabileceğini duyurdu.
  • Çin MB gösterge faiz oranlarında bu ay da değişikliğe gitmedi. Çin MB son 1 yıldır gösterge faizi değiştirmiyor.
  • ABD Hazine Bakanlığı, mali politikalar aracılığıyla iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında İklim Merkezi oluşturduklarını duyurdu.
  • Tosyalı Holding'in Katar ortaklığı BMC'de %25 payı bulunan Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeler yaptığı belirtildi.
  • İngiltere'de, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan, daha sonra ABD’nin California eyaletinde görülen Covid-19'un iki kez mutasyona uğramış varyantının 104 kişide görüldüğü ve bu kişilerin çoğunun uluslararası seyahatle ilişkisi olduğu bildirildi

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde Merkezi Hükümet Borç Stoku açıklanacak.
  • İngiltere’de İşsizlik Oranı, Almanya’da ÜFE verisi ön planda olacak.
  • TBB’nin yeni başkanı yarın seçilecek.

EURUSD

Yeni haftaya 1.1973 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesinde, geçtiğimiz hafta gerçekleşen yukarı yönlü hareketlenmeler bu hafta da devam etti. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.20 seviyelerinin üzerinde fiyatlamalar yaşayan paritede piyasalar dolar endeksindeki hareketlenmeleri takip etti. Dolar endeksinde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte endeks yaklaşık olarak son bir buçuk ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde gevşemeler yaşanması ve dolar endeksinde gevşemeler EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar Almanya kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Bilindiği gibi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve veri ile birlikte Mart ayında yıllık enflasyonun yüzde 1.3 seviyesine çıktığı görülmüştü. Kademli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21124 – 1.21808 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20022 – 1.19419 – 1.18746 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz yeni haftaya 8.06 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde dün sabah saatlerinde bir miktar gevşeme yaşandı ve parite 8.03 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleti. Buradaki fiyatlamalar uzun sürmedi ve parite haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde çıktı. Yeni güne 8.07 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip ediyor. ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde son haftalarda yaşanan volatilite azalıyor ve faizlerde düşüşler yaşanıyor. Bununla birlikte dolar endeksi de yaklaşık olarak son bir buçuk ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat 2021 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’de Şubat sonu itibari ile yurtdışı varlıkları 248.9 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri ise 636 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yeni günde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.15413 – 8.25092 – 8.40374 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.98197 – 7.86885 – 7.69565 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz aylarda ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki sert yükselişler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturmuş ve fiyatları aşağı çekmişti. Fakat son haftalarda hazine tahvil getirilerinde gerilemeler yaşanırken bu gerilemeler ile birlikte dolar endeksinde de gevşeme hareketleri yaşanıyor. Bu gelişmeler ise altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Bu hareketlenmeler haftanın ilk işlem gününde de devam etti ve ons altın bu hareketler ile birlikte 1790 seviyelerini test etti. Böylelikle yaklaşık olarak son iki ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşti. Bu seviyelerden itibaren ise bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleşti. Diğer yandan piyasaların takip ettiği bir başka konu ise Cuma günü Çin kanadından gelen haber akışları idi. Reuters kaynaklı haber akışlarına göre Çin hükümeti yerel talebi karşılamak için bankalara büyük miktarda altın ithalatına izin verdi. Bu gelişme de altını destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıktı. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1790.77 – 1801.57 – 1815.82 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1760.25 – 1747.20 – 1730.72 ise destek noktaları olarak test edilebilir.