Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 72.615 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 176 kişi olduğu açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bankaların, darphanenin ve altın rafinerilerinin içinde yer aldığı mekanizmayla vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz.
 • Erdoğan: Ekonomi programının sonuçlarını yaz aylarında daha iyi göreceğiz.
 • Erdoğan: Şu ana kadar 163 milyar liralık mevduat, kur korumalı sisteme geçmiştir.
 • Erdoğan: Geçtiğimiz aylardakine benzer dalgalanmalar yaşanmaması için gereken her türlü tedbiri alıyoruz.
 • İran, teknik arıza nedeniyle Türkiye'ye gaz arzını 10 gün süreyle durdurdu.
 • ABD Başkanı Biden, enflasyonla mücadelenin Fed’in görevi olduğunu ve merkez bankasının parasal teşvikleri azaltma planını desteklediğini söyledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geriledi.
 • Beyaz Saray, ABD çip sektöründen, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde Rusya'ya ihracata yönelik yeni sınırlamalar uygulanmasına hazırlanmalarını istedi.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen: Omicron ekonomik toparlanmaya zarar vermez
 • Memur ve emekliye ek zam teklifi TBMM'de kabul edildi.
 • ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın "6 Ocak kayıtlarının" açılmaması talebini reddetti.
 • Çin Merkez Bankası gösterge konumdaki kredi ana faiz oranlarında 10 baz puan indirim yaparak faizi %3.7 seviyesine çekti.

EURUSD

Hafta içerisinde ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmeler zaman zaman EURUSD paritesinde baskılar oluşmasına neden olurken, bu baskılar paritenin kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşamasına neden oldu. Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.1482 seviyelerini gören parite, yeni haftada aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken piyasaların gözü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisinde olacak. TSİ 13:00’da açıklanacak olan veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilitenin artması beklenilebilir. 15:30’da ise Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği son toplantısının tutanakları yayımlanacak. Ardından 16:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi izlenecek. Yani yoğun bir veri akışı bizleri bekliyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13847 – 1.14354 – 1.14765 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13140 – 1.12704 – 1.12248 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL varlıkları için haftanın en önemli günü geldi çattı. Yeni günde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısı gerçekleşecek ve banka toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Genel olarak bakıldığında beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Karar her ne olursa olsun, karar metni yakından incelenecek ve önümüzdeki dönemler için ipuçları aranacak. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, haftanın dördüncü işlem gününde de bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Son olarak Aralık ayında yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve yıllık bazda enflasyonun yüzde 36.08 ile son 19 yılın zirvesine çıktığı görülmüştü. Bununla birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Nebati; 2022 yılının ilk üç ayının şöyle bir görülmesi gerektiğini, Merkez Bankası’nın nasıl bir karar alacağını bilmediğini dile getirmişti. Yurtiçindeki karar sonrasında gözler 16:30’da ABD kanadında açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Piyasalar ABD Başkanı Joe Biden’ın konuşmasını takip etti. Biden; enflasyon ile mücadelede görevli olanın FED olduğunu, bununla birlikte FED’in parasal teşvikleri azaltma yönünde planlarını desteklediğini dile getirdi. Bu açıklamalar ile birlikte küresel bazda volatilite bir miktar arttı. Geçtiğimiz günlerde ABD 10 yıl vadeli hazine tahvil faizleri son 2 yılın zirvelerini test etmişti. Tahvil faizlerinde gerilemeler yaşanırken, gözler bir yandan da Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilime çevrildi. Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması sonucu artan jeopolitik gerginlikler güvenli liman ihtiyacını artırdı. Artan bu ihtiyaçlar ile birlikte ons altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni güne başlarken gözler ABD kanadından gelecek olan ekonomik verilerde olacak. 16:30’da açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1845 – 1860 – 1875 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1832 – 1820 – 1800 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.