GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de FDA Plazma Tedavisine Onay Verdi

ABD Başkanı Donald Trump; Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında Trump; Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) yeni tip koronavirüse (Kovid19) karşı plazma tedavisine acil durum onayı verdiğini açıkladı. Bu tedavinin Kovid19 hastaları için önemli bir ümit olacağını dile getiren Trump; daha önce Kovid19 geçirip iyileşmiş vatandaşların plazma bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Ek olarak Trump; yakın zamanda Kovid19 aşısıyla ilgili de güzel haberler vereceklerini dile getirdi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.1965 seviyelerini test eden EURUSD paritesi geçtiğimiz haftayı 1.1796 seviyelerinde kapattı. Yeni haftanın ilk işlem gününe de bu seviyelerin yakınlarında başlayan paritede piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip edecek. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde AB ile İngiltere arasında müzakerelerde ilerleme yaşanmadığı haber akışları takip edildi. AB Brexit Başmüzakerecisi Barnier; müzakerelerde ileriye değil geriye gidildiğini, bu aşamada AB ile İngiltere arasında bir anlaşma sağlamanın mümkün görünmediğini belirtti. Bu açıklamalar ise Euro varlıkları üzerinde baskı oluşmasına neden oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar veri yoğun bir gün beklemiyor. Euro bölgesinde ve Amerika’da piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri ve haber akışlarını yakından takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18063 – 1.18832 – 1.19648 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17075 – 1.16225 – 1.15351 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch Ratings, Türkiye değerlendirmesinde bulundu. Fitch bu değerlendirmesinde; Türkiye’nin kredi notunu BB- seviyesinde teyit ederken; görünümü negatife çevirdi. Değerlendirmenin ayrıntılarında; döviz rezervlerinin azalmasının, zayıf para politikasına ait kredibilitenin ve kısmen güçlü bir kredi teşviki ile beslenen büyük bir cari açığın dış finansman risklerini daha da artırdığı belirtildi. Geçtiğimiz haftayı 7.32 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi, yeni haftaya ise bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte başladı. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta TL kanadında hareketli günler yaşanmıştı. Perşembe günü TCMB faiz oranı kararını açıklamış ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik yaşanmamıştı. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte ülkenin kuzeyinde doğal gaz rezervleri bulunduğu müjdesi verilmişti. Bu gelişmeler TL’de volatiliteyi artırmıştı. Gün içerisinde ise piyasalar yurtiçinden gelecek olan yabancı turist girişi sayısı ekonomik verisini takip edecek. USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.34458 – 7.37700 – 7.39941 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.26895 – 7.20443 – 7.120941806 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yeni rekorlara imza atan altın fiyatlarında son günlerde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Özellikle 2 hafta önce Rusya’nın ilk koronavirüs aşısını onaylaması ile küresel piyasalarda risk iştahı artmış ve altında gevşemeler yaşanmıştı. Fakat daha sonra bu aşıya karşı belirsizliğin oluşması ve güvenin azalması fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olmuştu. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veri ile birlikte başvuruların tekrar 1 milyonun üzerine çıktığı görüldü. Piyasalar bu veri ile dikkatlerini pandeminin ekonomik toparlanmaya olumsuz etkisine ilişkin endişelere çevirdi. Bu endişeler güvenli liman taleplerinde artışa neden olurken, altın fiyatlarında ise kazançların korunmasıne sebep oldu. Haftanın ilk işlem gününe sakin ve dalgalı bir seyir ile başlayan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1963.77 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1924.03 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol sahası şirketi Bakaer Hughes haftalı verilerini yayımladı. Buna göre; ABD’nin petrol sondaj kule sayısı 21 Ağustos’ta son bulan haftada bir önceki haftaya nazaran 11 adet artış gösterdi. Böylelikle ABD2nin petrol sondaj kule sayısı 183’e yükseldi. Gelen veri ile birlikte ABD’de petrol sondaj kule sayısı Ocak ayından itibaren ilk kez çift haneli olarak artış göstermiş oldu. Pandeminin etkileri nedeniyle Mart ayından bu yana ABD’de petrol sondaj kule sayısı azalış göstermiş ve 24 Temmuzda son bulan haftada bir önceki haftaya nazaran 1 adet artış yaşanmıştı. Bu gelişmeler ise fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Geçtiğimiz haftayı 44.24 seviyelerinde kapatan Brent petrol, yeni haftaya ise 44.36 seviyelerinde başlangıç yaptı. Küresel bazda koronavirüs pandemisi konusunda gelebilecek haber akışlar ve ABD ile Çin arasındaki ilişkiler yakından takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.83 – 45.68 – 46.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 43.92 – 42.94 – 41.77 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte fiyatlamaları ve volatilite artan doğal gaz fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte 2020 yılının en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz kazançlarını korumaya devam ediyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ederken; ABD’den gelen doğal gaz stokları verisini de yakından izliyor. Doğal gazın Ağustos ayı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %28 düzeylerinde değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.505 – 2.628 – 2.717 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.283 – 2.076 – 1.923 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.