Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 22.234 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 226 kişi olduğu açıklandı.
  • Merkez Bankası kaynakları: Kararın gecikmesi teknik sorundan; son dakikaya kadar bankada kimse kararı bilemez.
  • Goldman Sachs, TCMB'nin 2022 yılı ikinci çeyreğinde faiz artışı yapmasını bekliyor. TCMB'nin Aralık'taki toplantısında ise 100 baz puan daha indirim yapacağını öngörüyor.
  • IMF, dünyanın bazı bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceği uyarısında bulundu.
  • Ford ve çip üreticisi GlobalFoundries, otomotiv endüstrisi için çip tedarikini artırmak amacıyla stratejik bir iş birliği yapacaklarını duyurdu.
  • ABD'de Kongre Bütçe Ofisi, Biden'ın 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketinin 2022 – 2031 döneminde federal bütçe açığında 367 milyar dolarlık artışa neden olacağı tahmininde bulundu.
  • Avrupa İlaç Ajansı, GSK firması tarafından Covid – 19 tedavisi için üretilen ilacın piyasaya sürülmesi için yapılan başvuruyu değerlendirmeye başladı.
  • New York Fed Başkanı Williams, ABD'de enflasyonun daha geniş tabanlı hale geldiğini ve gelecekteki fiyat artışlarına ilişkin beklentilerin arttığını, politika yapıcıların yakından izleyeceğini söyledi.
  • Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed'in ABD ekonomisinin pandemi vurmadan önceki canlı işgücü piyasasını yeniden kazanacağı gelecek yılın ortasında faiz oranlarını artırmaya başlayabileceğine inandığını söyledi.
  • Chicago Fed Başkanı Evans, para politikasının iyi bir yerde olduğuna inandığını, halen yüksek enflasyonun gelecek yıl geri çekileceğine ve 2022'yi birçok insanın düşündüğünden % 2'ye daha yakın bir şekilde kapatacağına inandığını bildirdi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1446 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve parite Çarşamba günü 1.1264 seviyelerini gördü. Bu seviyelerden sonra toparlanma hareketleri gerçekleşse de, parite haftaya başlangıç seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Diğer yandan Avrupa kanadına baktığımızda piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip etti. Açıklamalara genel olarak baktığımızda Lagarde’ın güvercin tonda devam ettiği ve böylelikle önümüzdeki yılda da faiz indirimi konusunda adımların atılabileceği yönünde beklentiler azaldı. Hafta içerisinde Lagarde yaptığı açıklamalarda 2022 yılında faiz artışı için gereken koşulların karşılanmasının olası olmadığını beklediğini belirtti. Bu da Euro’nun dolar karşısında baskılanmasına neden oldu. Haftanın son işlem gününde piyasalar ilk olarak Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Ardından AMB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13831 – 1.14218 – 1.14644 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13143 – 1.12622 – 1.11742 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son günlerde USDTRY paritesindeki tarihi rekor seviyeleri takip etmek güçleşiyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 9.97 seviyelerinde başlangıç yapan parite günbegün rekor seviyelerini geçerek yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Öyle ki hafta başından bu yana TL, dolar karşısında yüzde 11 değer kaybı yaşadı. Dün de piyasalar TCMB’nin para politikası kurulu toplantısını takip etti. Toplantı sonrasında banka beklentilere paralel olarak politika faizinde 100 baz puan indirime gitti ve yüzde 15 seviyesine çekildi. Metin incelendiğinde de bankanın sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirebileceğinin belirtildiği görüldü. Ek olarak TCMB bu kararını 5 dakika geç açıkladı. Karar ardından USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti ve 11 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleşti ve parite 11.31 seviyelerini test etti. Türkiye’nin risk primi puanına baktığımızda ise (CDS) 450 baz puanın karar sonrasında aşıldığı görüldü. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesinde 11.30 – 11.40 – 11.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 10.90 – 10.68 – 10.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın dün 1870$ seviyelerini test etti. Bu seviyelerde tutunamayan Altın, 1855$ seviyelerine kadar geriledi. İşsizlik haklarından yararlanma verisinin beklenenden kötü gelmesi, Altın’ın düştüğü seviyeden toparlanmasına yardımcı oldu. Dünyada enflasyon endişeleri giderek artarken, Altın’ın yukarı yönlü hareketlerinde zayıf kalmasının arkasında Dolar endeksinin güçlenmesi yatıyor. Yüksek enflasyon olası bir faiz artırım takvimini öne alabilir ve bu durum faizlerin artarak doların değer kazanmasını destekleyebilir. Dolar endeksi 95,505 seviyesinden toparlanarak yukarı yönlü hareketine devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yatay bir bantta %1,59 seviyelerinden seyrediyor. Hafta boyunca gözler enflasyon verilerinde ve FED konuşmacılarında oldu. Bugün Avrupa’daki veri akışında, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması öne çıkıyor. Konuşma TSİ ile 11.30’da yapılacak. ABD tarafında FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, 1869$ ilk direnç seviyemiz. Bu seviyenin üstündeki hareketlerde, 1890$ ve 1915$ seviyeleri takip edilebilir. 1850$ ilk destek seviyemiz, devam eden aşağı yönlü hareketlerde, 1833$ ve 1813$ seviyeleri takip edilebilir.