Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 29.240 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 214 kişi olarak açıklandı.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Pentagon’un F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı.
  • ABD/Price: ABD, Türkiye'nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021'i %9'luk büyüme ile tamamlamayı öngörüyoruz.
  • Türkiye Ekonomi Koordinasyon Kurulu, enerji arz güvenliğini temin etme çerçevesinde, gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.
  • Alman – Türk Ticaret Oası Başkanı Drç Slevogt: Türkiye'de tarımı bir gelecek trendi olarak görüyoruz.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, ülkenin borç limitinin aşılmaması için uygulamaya konulan bazı olağanüstü tedbirlerin 3 Aralık'a kadar uzatılacağını bildirdi.
  • ABD’de Demokrat Senatör Manchin, Kongre’nin Başkan Biden’ın ekonomik gündemine ilişkin çalışmasını parti liderleri tarafından belirlenen son tarih olan bu ayın sonuna kadar tamamlama ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1596 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite Ekim ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verileri izlenmiş ve veriler ile birlikte ülkede enflasyonun halen yüksek seyirlerde devam ettiği görülmüştü. FED’in de takip ettiği veriler ile birlikte dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı oluşmuştu. Haftanın ikinci işlem gününe başlarken ekonomik takvime baktığımızda Avrupa Merkez Bankası’ndan yetkililerin çeşitli saatlerde konuşmalar yapacağı görülüyor. 14:10’da Enderson, 15:00’da Panetta ve 17:00’da Lane’in konuşmaları takip edilecek. Dolar kanadına baktığımızda ise 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ekonomik verisi dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16856 – 1.17227 – 1.17485 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16396 – 1.16056 – 1.15634 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TCMB’nin Eylül toplantısı sonrasında politika faizinde 100 baz puanlık indirim yoluna gitmesinden sonra kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde geçtiğimiz günlerde de görevden alınmalar takip edilmişti. TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme gerçekleştirmiş ve bu görüşme sonrasında TCMB yönetiminde 3 kişi görevden alınmıştı. Bu gelişmede TL varlıklarında baskıların bir miktar daha artmasına neden oldu. Bu baskılar ise günbegün paritede yeni tarihi zirveler görülmesine neden oldu. Yeni hafta ise TL için oldukça önemli. TCMB Para Politikası Kurulu Perşembe günü biraraya gelecek ve bu toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıklayacak. Genel beklentilere bakıldığında bir miktar kararsızlık var gibi duruyor. Kimi kesimler 50 yada 100 baz puanlık faiz indirimi beklerken, kimi kesimler ise bu toplantıda bankanın pas geçeceğini bekliyor. Bu sebeple toplantı sonrasında verilecek kararlar TL varlıklarında volatilitenin oldukça artmasına neden olacaktır. Piyasalar yeni günde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 9.45 ve 9.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 9.21699 – 9.15148 – 9.06163 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Piyasalar geçtiğimiz günlerde ABD kanadında FOMC toplantı tutanaklarını takip ettiler. Bu tutanaklarda yetkililerin, yüksek enflasyonun ne derece tehdit oluşturduğu, bununla beraber faiz oranlarını ne zaman yükseltmeleri gerektiği konusunda bölündükleri görüldü. Fakat bunlarla beraber varlık alım programında azaltım takviminin Kasım ortalarında başlayabileceği bekleniyor. Haftaya 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu hareketlenmeler uzun vadeye yayılır mı yoksa dalgalı bir seyir mi izlenir bunun cevabı ilerleyen günlerde belli olacak. Yeni güne baktığımızda piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1785.33 – 1800.27 – 1810.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1770.02 – 1760.15 – 1746.47 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.