Ne Oldu?

 • Şangay İşbirliği Zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin, kıta ülkeleriyle iş birliğimizi ikili ve çok taraflı düzeyde daha da geliştirme iradesi katidir. Şimdi bundan sonraki süreç bu işin en ileri kademesine doğru atılacak bir adımdır. Hedef o.
 • Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan’la yaptığı ikili görüşmenin ardından, Rus gazının Türkiye'ye sevkiyatında ödemelerin %25'inin Rus rublesi olarak yapılmasına ilişkin anlaşmanın yakında yürürlüğe gireceğini duyurdu.
 • Türkiye, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosu kararının kapsamını genişletmesini şiddetle kınadı.
 • Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın karşı taarruzuna karşın planlarında değişiklik olmadığını açıkladı.
 • Azerbaycan: ABD'nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya'ya taşınması kabul edilemez.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: EYT sorunu Aralık ayında TBMM'ye gelecek.
 • ECB Baş Ekonomist Philip Lane: Daha fazla faiz artışı bekliyorum.
 • Goldman Sachs, Fed'in agresif için parasal sıkılaştırmasının gelecek yıl da etkili olacağını belirterek ABD ekonomik büyümesi tahminlerini düşürdü ve işsizlik oranı beklentisini yükseltti.
 • Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan topraklarında meydana gelen olayların, Tacikistan Cumhuriyeti'nin Kırgızistan'a yönelik önceden planlanmış kasıtlı silahlı saldırısı olarak değerlendirildiğini belirtti.
 • Fransız elektrik iletim şebekesine göre ülkede kışın birkaç saatlik elektrik kesintileri olabilir.
 • Çin Merkez Bankası 14 günlük ters repo borçlanma maliyetini düşürdü ve artan talebi karşılamak için nakit enjeksiyonlarını hızlandırdı.
 • Motorin fiyatlarına hafta başı itibarıyla indirim gelmesi bekleniyor.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Eylül’ün ilk haftasında faiz kararını açıklamış ve tarihi bir karar ile birlikte 75 baz puanlık faiz artışı yaptığını belirtmişti. Karar ardından ise önümüzdeki toplantılarda faiz artışlarının da devam edebileceğine yönelik açıklamalar takip edilmişti. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ise AMB üyelerinden ve Bundesbank Başkanı Nagel’in açıklamaları takip edildi. Nagel; bankanın enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini açıkladı. Ek larak İrlanda’da RTE’ye konuşan AMB baş ekonomisti Lane de; gelecek yılda da bankanın faiz artışlarına devam edeceğini belirtti. Yeni haftaya girerken haftanın en önemli gelişmelerinden biri ABD kanadında gerçekleşecek olan FED toplantısı olacak. Toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını verecek ve karar ardından küresel bazda volatilite artacaktır. Son olarak ülkeden gelen enflasyon oranı beklentileri aşmış ve FED’in daha agresif adımlar atabileceğine yönelik beklentiler artmıştı. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0036 – 1.0194 – 1.0363 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9875 – 0.9760 – 0.9621 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB Eylül ayına dair piyasa katılımcılar anketini yayımlamıştı. Ankete göre enflasyon ve kur beklentilerinin egrilediği görüldü. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70 seviyelerinin altında düştü. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın en önemli konusu ABD kanadından gelen enflasyon verisiydi. Enflasyon beklentileri aşmış ve böylelikle FED’in bu hafta gerçekleştireceği toplantısı sonrasında daha agresif adımlar atacağının beklentileri arttı. Bu sebeple bu hafta gözler Çarşamba günü açıklanacak olan FED kararında olacak. Diğer yandan tabiki TL kanadı için en önemli gelişme Perşembe günü yaşanacak. TCMB para politikası kurulu biraraya gelecek ve faiz oranı kararı açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler ise bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bu sebeple hafta içerisinde paritede volatil anlar yaşanabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 18.30 – 18.35 – 18.40 seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.19 – 18.12 – 18.00 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta ABD’de beklentileri aşan enflasyon verisi küresel bazda volatiliteyi oldukça artırmıştı. FED’in daha agresif adımlar atacağının beklentileri artmış ve artan bu beklentiler altın üzerinde baskılar yaşanmasına neden olmuştu. Bu baskılar ile birlikte altın 1675 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlayan altın aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor ve an itibari ile 1662 seviyelerini test ediyor. Bu hafta gözler FED kararında olacak ve FED kararını Çarşamba günü verecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1700 – 1735 - 1765 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1635 – 1612 - 1584 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Direnç: 12834 - 13066 - 13360     Destek: 12589 - 12394 - 12146

 

NAS100

Direnç: 12025 - 12260 - 12639     Destek: 11696 - 11359 - 11070