Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.944 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 168 kişi olarak açıklandı.
 • Sağlık Bakanı Koca: İki doz inaktif aşı olmuşsanız üçüncü doz geciktirmeden yapılmalı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran sınırımızda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sınırımızın tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırı duvar çalışması tamamlandı.
 • Erdoğan: İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek.
 • Erdoğan: Türkiye'nin Afganistan'daki askeri varlığı, yeni yönetimin de uluslararası alanda elini güçlendirecek ve işini kolaylaştıracaktır.
 • Erdoğan: Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz.
 • Fed Tutanakları: Yetkililer enflasyon hedefinde hemfikir, varlık alımları konusunda ayrıştı.
 • Fed Tutanakları: Bazı katılımcılar Komite'nin varlık alımlarının hızının azaltılmasının göreceli olarak yakın zamanda başlatılmasına hazırlanma konusunda sabırlı olmasını önerdiler.
 • Fed Tutanakları: Katılımcılar, son enflasyon rakamlarının arz darboğazları ve işgücü yetersizlikleri ile yükseltildiği, büyük olasılıkla geçici oldukları yorumunu yaptılar.
 • Biden ile telefonda görüşen Merkel, Afganistan’da Alman ordusuna yardımcı olan yerel Afgan personelin Almanya’ya getirilmesini hedeflediğini söyledi.
 • ABD Başkanı Biden, isteyen tüm Amerikalıların Afganistan'dan tahliyesi sona erene kadar bir miktar ABD askerinin ülkede kalabileceğini belirtti.

EURUSD

Piyasalar hafta içerisinde Euro bölgesinden gelen büyüme verisini izlemiş ve gelen veriye göre Euro bölgesi ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 büyüme gerçekleştirmişti. Dün de piyasalar yine Euro bölgesinden gelen TÜFE verisini izledi. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinde enflasyon Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 2.2 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise veri -%0.1 olarak geldi. Veri beklentilere paralel olarak gerçekleşti ve piyasalarda sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olmadı. Diğer yandan ABD kanadında FOMC toplantı tutanakları takip edildi. Temmuz ayında gerçekleşen FED toplantısının tutanaklarında; ekonomideki seyrin virüsün seyrine bağlı olmaya devam edeceği belirtildi. Varlık alım programı hakkında ise uygun hızda varlık alımlarının azaltılması hakkında üyeler arasında çeşitli görüşler olduğu görüldü. Bazı katılımcıların azaltımın göreceli olarak yakın zamanda başlatılmasına hazırlanma konusunda sabırlı olmasını önerirken, bazı katılımcılar ise hedeflerde önemli ilerleme başladıktan sonra varlık alımın azaltım kararının uygulanmasının daha tutarlı olabileceğini belirtti. Yeni günde TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.17086 – 1.17596 – 1.18089 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16619 – 1.16085 – 1.15559 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite Salı günü 8.38 seviyelerini görmüştü. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin Güney Kore Merkez Bankası ile swap sözleşmesi imzaladığını açıklaması ve hafta içerisinde Özbekistan Merkez Bankası ile merkez bankacılığı ile ilgili konularda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandığının duyurulması TL varlıklarına bir miktar olumlu yansımıştı. Diğer yandan dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen TV programında gündemi yorumladı. Erdoğan; yıl sonu büyüme beklentilerinin yüzde 5.8 seviyesinden bile büyük olduğunu, ihracatta rekorlar kırıldığını ve 210 milyar dolar duvarına yaklaşıldığını belirtti. Erdoğan bu konuşmasında faiz hakkında ise açıklamalarda bulunmadı. Haftanın dördüncü işlem gününe 8.45 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde gün içerisinde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50622 – 8.59129 – 8.70491 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.40604 – 8.29496 – 8.22370 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Piyasalar ABD kanadından gelen FOMC Toplantı Tutanakları’nı takip etti. Temmuz 27-28 tarihlerinde gerçekleşen para politikası kurulu toplantısının detaylarının takip edildiği bu tutanaklarda; toplantıda teşviklerin geri çekilme zamanlaması ve mekanizmlarının tartışıldığı belirtildi. Tutanaklarda yetkililerin varlık alım programında azaltmaya gidilmesinin zamanlaması konusunda çeşitli görüşlerin olduğu görüldü. Kimi yatırımcıların varlık alım konusunda azaltımın başlatılmasına hazırlanma konusunda sabırlı olunması gerektiğini, kimi yatırımcıların hedeflere doğru önemli bir ilerleme yaşandıktan sonra varlık alım programının azaltılmasının daha tutarlı olacağını düşündükleri görüldü. Haftanın dördüncü işlem gününde ise ABD kanadından TSİ 15:30’da gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek. Gelecek veri ile birlikte altın fiyatlarında volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1795.48 – 1810.66 – 1825.57 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1770.19 – 1760.00 – 1746.70 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.