Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 7.680 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 66 kişi olarak açıklandı.
  • Bilim Kurulu, aşı olmayanların AVM, tiyatro, sinema gibi yerlerin yanı sıra maç, konser, düğün, kına, kongre gibi etkinliklerle kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantılara alınmamasını önerdi.
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştüğü açıklandı. Görüşmede ikili ilişkilerin seyri ele alındı, Afganistan başta olmak üzere Suriye, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs özelinde bölgesel gelişmeler değerlendirildi.
  • Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Aralık ayında tek seferlik bir faiz indirimine gidebileceğini öngördü. Kurum, politik baskılara rağmen süren istikrarlı para politikasının da TL'ye destek verdiğini belirtti.
  • Demokratlar Powell'ın yeniden Fed Başkanı olarak atanması olasılığını değerlendiriyor
  • OPEC+, küresel petrol arzını Ağustos ayından itibaren günlük 400.000 varil artırma konusunda uzlaştı.
  • Turizmi Teşvik Kanunu Meclis'te kabul edildi. Turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen: Trump döneminde yapılan Çin ticaret anlaşması Amerikalı tüketicilerin zararına oldu. Anlaşmada gümrük vergileri dikkatli uygulanmadı.
  • İngiltere Başbakanı Boris Johnson,  Maliye Bakanı Rishi Sunak’ ve Sağlık Bakanı Saijd Javid’in Covid – 19 testleri pozitif çıktı.

 

EURUSD

Geride bıraktığımız haftada Euro bölgesi özellikle ABD tarafından gelen makro ekonomik verilerin neticesinde oldukça hareketliydi. 1.1881 ve 1.1770 seviyeleri arasında dalgalanan EURUSD 1.1805 seviyelerinde hafta kapanışını gerçekleşti. Açıklanan önemli verilere bakacak olursak geçtiğimiz Salı günü açıklanan ABD Enflasyon rakamları aylıkta %0.9, yıllık bazda ise %4.5 gelerek ABD ekonomisi için iyi sinyaller verdi. Bu rakamların açıklanması ile beraber Euro tarafında satış baskısı hakimdi. Bu satış baskısında beklentilerin altında gelen Euro bölgesi Sanayi Üretimi rakamları da etkili oldu. Haftanın son işlem gününde ise Avrupa enflasyon rakamları beklentileri bir nebze olsun karşılamış oldu. Yeni haftada gözler ECB’nin faiz kararında olacak. 22 Temmuz Perşembe günü açıklanacak olan faizde herhangin bir değişikliğin yapılması beklenmezken karar sonrası Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin konuşması takip edilmesi gereken en önemli ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Cuma günü açıklanacak olan PMI dataları da fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak baktığımızda yeni haftada paritede yukarı yönlü ataklarda 1.1820, 1.1849 ve 1.1881 seviyeleri önemli dirençler olarak değerlendirilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1794, 1.1770 ve 1.1709 EURUSD ye destek olmaya çalışacaktır.

USDTRY

Yurtiçi piyasalar kur açısından geride bıraktığımız haftayı hareketli geçirdi. Özellikle Dolar/TL de düşüş trendi oldukça dikkat çekiciydi. 8.65 seviyelerinde haftaya başlayan kur, hafta kapanışını 8.50 seviyesinde yaptı. Teknik fiyatlamalara gelmeden açıklanan makro ekonomik verilere bir göz atalım. Geride bıraktığımız haftada yurt içi piyasalarında ki en önemli gelişme TCMB’nin faiz kararıydı. Merkez beklendiği gibi Bir Hafta Vade Repo Faiz oranını %19.00 bandında sabit tuttu. Toplantı sonra yapılan açıklamalarda ki sıkı ve güçlü duruş TL’ye destek oldu ve dolar karşısında güçlendiği görüldü. Ayrıca açıklanan Bütçe Dengesi ve Sanayi Üretimi pek iç açıcı değildi. Bütçe -25.03B, Sanayi Üretimi ise %40.7 gelerek beklentilerin uzağındaydı. Yeni haftada ise Kurban Bayramı vesilesi ile yurt içi piyasalar tatil olacak. Dolar/TL’de ki fiyatlamalara bakacak olursak geri çekilmelerin devamında 8.4676, 8.3638 ve 8.3041 takip edebileceğimiz seviyeler. Yukarı yönlü ataklarda ise 8.5322, 8.5727 ve 8.6364 yukarıda ki önemli direnç noktaları.

ALTIN

Değerli metal tarafı geçtiğimiz haftanın en hareketli enstrümanı olarak karşımıza çıkıyor. 1800 seviyesinin üzerinde başladığı haftada 1791-1834 gibi geniş bir bant hareketi yaptığını görüyoruz. Haftanın ikinci işlem gününde gelen ABD Enflasyon rakamları Dolar Endeksini güçlendirirken Ons tarafına ciddi satışlar getirdi ve 1791 noktasına kadar geri çekilmeler izledik. Fakat sonrasında özellikle Güney Çin Denizinden gelen gerginlik haberleri risk iştahını biraz olsun arttırdı ve sarı metale olan eğilime tekrardan neden oldu. 1834 seviyesinin test edildiği haftada altın temmuz ayında oldukça pozitif ayrıştığını görüyoruz. Beklentilerden iyi gelen New York FED İmalat rakamları ve İşsizlik Başvuruları altın tarafında kar realizasyonuna neden oldu ve haftayı 1811 seviyesinde kapattı. Yeni haftada ise ABD tarafında ekonomik takvim oldukça yoğun. Açıklanacak olan Fed Faiz kararı, GSYiH rakamları ve PMI verileri altın tarafında volatiliteyi arttıracakmış gibi görünüyor. Oluşabilecek hareketlerde teknik açıdan yukarıda 1815, 1825 ve 1832 dirençleri takip edilmesi gereken seviyeler. Geri çekilmelerde ise 1806, 1800 ve 1791 destekleri gündeme gelebilir.