GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Güncel Koronavirüs Karnesi

Sağlık Bakanlığı’nın her gün güncel olarak paylaştığı bilgilere göre Türkiye’de illere göre haftalık Kovid19 vaka sayısı, her yüzbin kişide İstanbul’da 184.78; Ankara’da 152.63; İzmir’de ise 93.86 oldu. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada; düşüş hızının azalmasına rağmen vaka sayılarında düşüş eğiliminin devam ettiğini belirtirken; bu güzel seyrin kalıcı hale gelmesinin elimizde olduğunu, daha önce başarırdığını ve yine başarılabileceğini belirtti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen büyüme verisini takip etti. Eurostat’ın açıkladığı veriye göre Euro bölgesi yılın ilk çeyreğinde aylık bazda yüzde 0.6, yıllık bazda ise yüzde 1.8 oranında daralma yaşadı. Veriler piyasalardaki beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası üyesi ve aynı zamanda Fransa MB Başkanı Galhau’nun açıklamaları izlendi. Galhau; Euro bölgesinde uzun süreli, yüksek enflasyona dönülmesi yönünde herhangi bir risk görmediğini, ECB’nin destekleyici ve genişlemeci para politikasını sürdürmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Bunlarla birlikte dolar endeksindeki zayıf seyir dün de devam ederken, bu zayıf seyirden destek alan EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve parite Şubat ayından beri ilk kez 1.22 seviyesinin üzerini test etti. Yeni günde de Euro kanadında önemli ekonomik veri akışları izlenecek. TSİ 12:00’da bölgeden gelecek olan enflasyon verileri euro varlıklarında volatiliteyi oldukça artıracaktır. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği veriler hareketliliği artıracaktır. Ardından TSİ 21:00 ise FOMC toplantı tutanakları izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.22452 – 1.22760 – 1.23103 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.22071 – 1.21814 – 1.21511 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada gelişmekte olan para birimlerine genel anlamı ile baktığımızda, gelişen ülke para birimlerinde toparlanma hareketlerinin yaşandığı görülüyor. Fakat gelişen ülke para birimleri ile TL bir miktar negatif ayrışıyor. Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı sebebiyle piyasaların kapalı olduğu anlarda yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen USDTRY paritesi, yeni haftanın ilk işlem gününde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Fakat Salı günü ile birlikte hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bununla birlikte TCMB’nin verilerine göre 2021 Mart sonu itibariyle orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kulanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku 185.6 milyar ABD doları düzeylerinde gerçekleşti. Böylelikle Şubat ayında yaşanan rekordan bir miktar gerileme yaşandı. Yeni günde piyasalar TSİ 21:00’da ABD kanadından gelecek olan FOMC toplantı tutanaklarını takip edecek. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.37004 – 8.41454 – 8.46802 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.30084 – 8.22460 – 8.13727 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki dengeli hareketlenmeler ile birlikte yeni haftaya toparlanma hareketleri ile giren altın fiyatlarında ki yukarı yönlü hareketlenmeler Salı günü de devam etti. Küresel bazda baktığımızda ekonomik toparlanmanın beklentilerden daha uzun sürebileceğine yönelik endişelerin artması ile birlikte halen koronavirüs konusunda kontrolün ele tam olarak alınamaması altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 3 ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altın fiyatlarında piyasalar ABD kanadından gelen konut başlangıçları verisini takip etti. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de Nisan ayında konut başlangıçları yüzde 9.5 düştü. Veri beklentilerden fazla düşüş olduğunu gösterdi. Yeni günde piyasalar piyasaların gözü ABD kanadında olacak. FED’in gerçekleştirdiği son Para Politikası Toplantısı’nın tutanakları TSİ 21:00’da açıklanacak. Tutanaklarda yetkililerin önümüzdeki dönemler için neler planladıklarının ipuçları aranacak. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1880.42 – 1900.93 – 1915.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1855.74 – 1845.22 – 1825.81 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.