GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 55.802 artarak 4.268.447’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 3.101 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 318 kişi artarak 35.926’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.687.590.
  • Sağlık Bakanı Koca: Kısıtlama ve tedbirler artış hızını düşürmeye başladı. Bu düşüşü hızlı ve kalıcı hale getirmek için birlik olalım.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz.
  • Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le başka bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya gelmeyi öneren ABD Başkanı Biden, bir taraftan da Moskova hükümetine, Ukrayna’daki askeri girişimlerinin bedeli olacağı uyarısında bulundu.
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve TÜBİTAK Başkanı Mandal, Covid-19’a karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısı için gönüllü oldu.
  • Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Barzıkin, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları geçici olarak kısıtlaması nedeniyle Rus tur şirketlerinin kaybının 5 milyar rubleye ulaştığını belirterek, “Türkiye ile uçuşların 1 Haziran’da tekrar başlamasıyla kayıpları telafi etmeyi umuyoruz.” dedi.
  • ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden SenatörJohn Corbyn, kendisinin ve Cumhuriyetçi diğer senatörlerin 800 milyar dolar civarındaki bir altyapı yatırım tasarısına destek verebileceklerini söyledi.
  • ABD'de Başkan Joe Biden yönetimi, Trump tarafından belirlenen yıllık 15.000 göçmen kabul şartının değişmeyeceğini açıkladı.
  • Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın hapiste iken hayatını kaybetmesi durumunda bunun Moskova'ya karşı sonuçları olacağını söyledi

EURUSD

Geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte dolar endeksinde değer kayıpları hızlanmıştı. Bundan destek bulan EURUSD paritesinde de geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Parite bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz haftayı 1.1981 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya ise benzer seviyelerde başlayan paritede piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Euro bölgesinde Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 1.3 seviyesine çıktı. Yeni haftaya başlarken ise piyasaların gündemi Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Nisan ayı para politikası toplantısı olacak. Toplantı Perşembe günü gerçekleşecek. Piyasalardaki beklentiler Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metni ve sözlü yönlendirmeler yakından merakla takip edilecek. Varlık alım programı konusundaki açıklamalar Euro varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19945 – 1.20573 – 1.21124 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.19299 – 1.18685 – 1.18211 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı Para Politikası Toplantısı’nı takip etti. Toplantı sonrasında beklentilere paralel olarak banka faiz oranında değişikliğe gitmedi. Fakat karar metninde ‘gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır’ ifadesinin çıkarılması dikkatleri çekti. Geçtiğimiz haftayı 8.05 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Başlangıç ile birlikte paritede bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri bulunmuyor. Ekonomik takvime genel olarak baktığımızda Perşembe günü yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni ve Yabancı Turist Girişi verileri yakından takip edilecek. Nisan ayına 8.23 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi ise an itibari ile yaklaşık olarak yüzde 2 aşağılarda fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.15413 – 8.25091 – 8.40374 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.98197 – 7.86885 – 7.69565 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Piyasalar dikkatlerini ABD kanadında ki hazine tahvil faizlerine çevirdi. Geçtiğimiz hafta ABD kanadında 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizinde gerilemeler yaşanması, ek olarak yine geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen tüketici fiyatları endeksinde beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile birlikte gevşeyen dolar endeksinden destek bulan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Diğer yandan FED Başkanı Powell’ın geçtiğimiz hafta genişlemeci para politikasına dair yaptığı açıklamalar altını destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıktı. Bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz haftayı 1776 seviyelerinde kapatan altın fiyatları, yeni haftaya da bu seviyenin yakınlarında başladı. Bu hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatları geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 2 değer kazanımı ile kapattı. Böylelikle altın üst üste ikinci haftayı da yükseliş ile kapatmış oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1790.77 – 1801.57 – 1815.82 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1770.43 – 1760.25 – 1747.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.