GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 20.049 artarak 2.950.603’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 902 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 81 kişi artarak 29.777’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.770.638.
  • JP Morgan, TCMB'nin faiz indirimlerine Eylül ayında başlamasını bekliyor. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, bankanın dünkü 200 baz puan faiz artırım kararının güçlü ve proaktif bir adım olduğu belirtildi.
  • Beyaz Saray: Başkan Biden, Putin hakkında kullandığı 'katil' ifadesi sebebiyle pişman değil.
  • Almanya'da bazı eyaletlerin başbakanları, Avrupa Birliği’nde üretilen Covid – 19 aşıların ihracatının durdurulmasının düşünülmesini istedi.
  • Avrupa Birliği ilaç regülatörü EMA, Astrazeneca aşısının güvenli ve etkin olduğunu tekrar etti.
  • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Çinli mevkidaşları ile Alaska'daki görüşmeleri başladı. Çinli yetkililere göre Amerikalı yetkililer Alaska görüşmelerinde diplomatik protokolleri çiğnedi ve misafirperver olmayan davranışlar sergiledi.
  • Fitch, ABD yönetimindeki değişikliğin ardından SDR olarak adlandırılan 500 milyar dolarlık rezerv para biriminin tahsisinin muhtemel hale geldiğini bildirdi.
  • Japonya Merkez Bankası, bu ayki toplantısında faiz oranını değiştirmedi.
  • Fransa’da başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede, yarın gece 00.00’dan itibaren 4 hafta boyunca tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde konuşma gerçekleştiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ı takip etti. Lagarde bu konuşmasında; PEPP çerçevesinde net tahvil alım miktarında yapılması kararlaştırılan artışın görünür bir duruma gelmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Ayrıca Lagarde; piyasa faiz oranlarında büyük artışların, kontrolsüz olarak bırakıldığında, pandeminin enflasyon için tahmin edilen patikaya aşağı yönlü etkisine karşı koymak ile tutarsız bir hale gelebileceğini belirtti. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta biraraya gelmiş ve borçlanma maliyetlerini aşağıda tutmak için tahvil alımlarını büyük oranda artırmaya karar vermişti. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen Ticaret Dengesi verisi izlendi. Buna göre bölgede Ocak ayında Ticaret Dengesi beklentilerin oldukça altında 6.3B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 25.3B düzeylerindeydi. ABD kanadında ise işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Gelen veriye göre 13 Mart’ta biten haftada ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 770 bin olarak gerçekleşti. Bu rakam ise son 1 ayın en yüksek seviyesi olarak karşımıza çıktı. Haftanın son işlem gününde EURUDS paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19516 – 1.19926 – 1.20536 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18832 – 1.18403 – 1.17886 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TCMB Mart ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklama ile birlikte TCMB politika faizini 200 baz puan arttırdığını belirtti. Böylelikle politika faizi yüzde 19 seviyesine çıkarıldı. Piyasalardaki beklentiler ise 100 baz puanlık bir artış olabileceği yönündeydi. Karar metninde; fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki risklerin dikkate alındığını önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği belirtildi. Çarşamba akşamı FED’in de verdiği kararda güvercin bir tutum sergilemesi USDTRY paritesinde bir miktar çekilmeler yaşanmasına neden olmuştu. Dün de TCMB’nin kararı ile birlikte TL; dolar karşısında değer kazanımlarını hızlandırdı. Diğer yandan piyasalar ABD hazine tahvil faizlerindeki hareketlenmeleri de yakından takip ediyor. Tahvil faizlerindeki yükselişler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor. E bu baskılardan TL’de nasibini alıyor. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.42798 – 7.55153 – 7.63780 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.26922 – 7.14605 – 7.06265 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1726 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Çarşamba akşamı FED’in faiz oranı kararı vermesi ve açıklamaları oldukça güvercindi ve bu güvercin ton altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketler ile birlikte ons altın 1755 seviyelerini test etti. Fakat ABD kanadında tahvil faizlerinde hareketlilik devam ediyor. Tahvil faizlerindeki yüksek oranlar, faiz geliri olmayan değerli metaller üzerinde baskılar oluşturuyor. Bu baskılarda fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Haftanın son işlem gününe 1734 seviyelerinde başlayan ons altında piyasalar Amerika ile Çin arasında gerçekleşecek olan görüşmeleri takip edecek. Biden dönemindeki ilk görüşme; ABD Dışişleri Bakanı, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışması ile Çinli mevkidaşları arasında başladı. Bu görüşmeler yakından takip edilecek. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1741.28 – 1760.42 – 1785.63 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1717.02 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.