GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FOMC Toplantı Tutanakları Yayımlandı

Ocak ayının son günlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Son toplantı da FED faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş ve politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakmıştı. Tutanaklarda; ekonomik faaliyet ve istihdamdaki toparlanma ivmesinin son zamanlarda yavaşladığı, ekonominin koronavirüs pandemisinin seyrine bağlı olacağı, virüsün istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği belirtildi. Ek olarak tutanaklarda; ekonominin hedeflerden uzak olması ile birlikte önemli ilerlemenin sağlanmasının muhtemelen zaman alacağı, varlık alımlarına dair yönlendirmenin sürdürülmesinin desteklendiği ve varlık alımlarının istihdam ve enflasyon hedeflerine kayda değer bir ilerleme sağlanana kadar en azından bu hızda devam edeceği yer aldı.

EURUSD

St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın 2021 yılında ABD’de enflasyonun toparlanabileceğini beklediğini açıklaması dolar endeksinde toparlanmaların hız kazanmasına neden oldu. Ek olarak ABD’de hazine tahvil faizlerindeki yükselişler devam ediyor. Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite Şubat ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Yeni günde piyasalar Avrupa Merkez Bankası'’ın gerçekleştirdiği son toplantısının yayımlanan tutanaklarını takip edecek. Tutanaklar TSİ 15:30’da yayımlanacak. Amerika kanadına baktığımızda ise 16:30’da açıklanacak olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlenecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Haftanın dördüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.20045 – 1.21142 – 1.21739 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20045 – 1.19564 – 1.18887 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte 6.90 seviyelerinin altını test eden USDTRY paritesinde kademeli hafif yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı.Bu hareketlenmeler ile 7.05 seviyeleri görüldü ve ardından bir miktar daha gerileme yaşandı. ABD kanadında tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler risk iştahını azaltıyor. Bu da gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılarken, bu baskıdan TL’de bir miktar etkileniyor. Yeni günde TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı ana gündem maddesi olacak. Toplantı TSİ 14:00’da bitecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler, bankanın faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği ve şahin duruşun altının tekrar çizileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bu sebeple karar ile birlikte TL varlıklarında volatilitenin oldukça artması bekleniyor. TCMB Naci Ağbal Başkanlığında ilk toplantısını Kasım ayında gerçekleştirmiş ve 4.75 puanlık faiz artış kararı vermişti. Aralık ayındaki ikinci toplantıda faiz beklentilerin üzerinde 2 puan artırılmış ve böylece yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise pas geçilmiş ve uzun süre sıkı duruş sözü verilmişti. Bu sebeple TL için önemli bir gün bizi bekliyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.02153 – 7.10093 – 7.20769 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.90551 – 6.81155 – 6.70742 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1824 seviyelerinde başlayan ons altın hafta içerisinde oldukça kötü bir performans gerçekleştirdi ve aşağı yönlü sert hareketlenmeler dikkat çekti. Amerika kanadında yükselen hazine tahvil faizleri ile birlikte dolar endeksinde de güçlenmeler yaşanıyor. ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselme ile birlikte, faiz getirisi olmayan değerli metallere olan ilgi bir miktar azalıyor. Ek olarak ST. Louis Fed Başkanı Bullard’ın 2021 yılında enflasyonda yükseliş beklediğini açıklaması dolar endeksindeki toparlanmaları güçlendirdi. Bu gelişmeler ile birlikte sert aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen ons altın 2021 yılının en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşadı. Diğer yandan piyasalar dün akşam saatlerinde yayımlanan FOMC toplantı tutanaklarını takip etti. Tutanaklarda; ekonomide kaydedeğer ilerleme için muhtemelen zaman gerekeceğini, yetkililerin ise enflasyona yönelik riskleri geçen yıla göre dengeli gördüğü belirtildi. Ek olarak tutanaklarda; fed yetkililerinin gevşek para politikasını desteklemeye devam ettiğini, varlık alımlarında değişikliğe gitmeden önce biraz zamana ihtiyaç olduğu yer aldı. Gün içerisinde piyasalar TSİ 16:30’da işsizlik hakalrından yararlanma başvuruları verisini izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1800.02 – 1815.98 – 1830.72 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1767.17 – 1748.94 – 1722.59 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son haftalarda yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler ile tam bir ralli gerçekleştiren petrol fiyatları, içerisinde bulunduğumuz haftada da bu kazançlarını korudu. ABD kanadında soğuk hava dalgasının etkisini göstermesi ve Teksas’ta üretimlerin aksaması petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. Diğer yandan haftanın ortasında Suudi Arabistan’dan gelen haber akışları fiyatlar üzerinde etki etti. Piyasalara düşen haber akışlarına göre; önümüzdeki aylarda petrol üretiminde artış yapmayı planladığı ve yakın zamandaki büyük arz kesintisini tersine çevirmeye hazırlandığı belirtildi. Bu kararın önümüzdeki ay OPEC toplantısında duyurulması bekleniyor. Suudi Arabistan Mart ayına kadar kesintilere bağlı kalacağını daha önceden taahhüt etmişti. Bu sebeple üretim artışının nisan ayına kadar başlamayacağı bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama yok fakat bu haber akışı petrol fiyatlarındaki ralliyi sakinleştirdi ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 19:00’da açıklanacak. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 65.83 – 67.20 – 69.27 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 64.68 – 63.78 – 62.81 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.