Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 69.658 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 157 kişi olduğu açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Vucic, Türkiye'yle ticaret hacminin tarihin en iyi ivmesini yakaladığını söyledi.
  • Kahramanmaraş’taki Irak – Türkiye boru hattında yaşanan patlama sonrasında günlük 450.000 varillik petrol transferi durdu.
  • Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanmasını içeren paketin TBMM’ye gönderileceği belirtiliyor. .
  • ABD ve İngiltere Ticaret Bakanlarının iki ülke arasında devam eden metal tarifeleri ile ilgili ihtilafları çözmek amacıyla bu hafta bir toplantı yapacağı belirtildi.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, "Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği bir aşamadayız." uyarısında bulundu.
  • Sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, ilgili hesap döneminin bitiminden itibaren artık 2 ay içinde yapılacak genel kurullarında alınacak karara göre kar payı avansı dağıtabilecek.
  • Rusya'da sermaye çıkışı, geçen yıl 72 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • İngiltere'de 20 parlamenter Başbakan Johnson için güvensizlik mektubu verecek.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya kanadından gelen ZEW ekonomik beklentiler endeksi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre ZEW ekonomik beklentiler endeksi Ocak ayında 29.9 seviyesinden 51.7 seviyesine yükseldi. ZEW Başkanı Wamback; ekonomik görünümün yeni yıl itibari ile toparlama yaşadığını, bunun başlıca sebeplerinden birinin ise kovid vaka sayılarının yaza kadar düşeceği beklentisi olduğunu belirtti. Aynı şekilde Euro bölgesi ZEW ekonomik hissiyat verisi ise 49.4 olarak gerçekleşti. Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken piyasalar ilk olarak euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek ve açıklanacak olan İnşaat İzinleri verisi takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 10:00 ve 16:30’da açıklanacak. Haftaya başlangıç seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13847 – 1.14354 – 1.14765 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13140 – 1.12704 – 1.12248 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Son günlerde paritede ki volatilitede de bir miktar düşüşler olduğu görülüyor. Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken artık Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısı merakla beklenmeye başlandı. Banka yarın biraraya gelecek ve 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler bu toplantıda bankanın pas geçebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Bu sebeple karar ve karar metni titizlikle incelenecek. Dolar endeksi kanadına baktığımızda ise yeni yıl ile birlikte FED’in sıkılaşma patikasını nasıl şekillendireceğinin ipuçları hala aranıyor. Beklentiler ilk adımın Mart aylarında atılabileceği yönünde. Bu sebeple küresel gelişmeler de fiyatlamalar için oldukça önem arz ediyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

2022 yılı itibari ile genel olarak küresel piyasalar, FED’in para politikası patikasında nasıl adımlar atabileceği yönünde ipuçları aramaya başladı. 2022 yılında FED’in sıkılaşma adımları atması bekleniyor ve ilk adımın ise Mart ayında gerçekleşebileceği beklentileri hakim. Bu beklentiler ise birlikte ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde de yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi son iki yılın zirvelerini test ediyor. Bu gelişmelerde zaman zaman değerli metaller üzerinde baskıların oluşmasına neden oluyor. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisi takip edecek. Veri TSİ 16:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820 – 1832 – 1845 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1800 – 1785 – 1770 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.