GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Dünya Bankası 2020 Küresel Büyüme Tahminini Düşürdü

Haftanın ilk işlem gününde Dünya Bankası; Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; yeni tip koronavirüs salgınının küresel ekonomiyi ikinci dünya savaşından bu yana görülen en derin ekonomik durgunluğa soktuğu; bu sebeple küresel ekonominin bu yıl %5.2 oranında daralabileceği tahmininde bulunuldu. Raporda; ABD ekonomisinin bu yıl %6.1 küçülebileceği, gelecek yıl ise %4 büyüyeceği tahmininde bulunulurken; Euro bölgesinin bu yıl %9.1 daralacağı, gelecek yıl ise %4.5 büyüyebileceği değerlendirildi.

 

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Nisan ayında Almanya’da sanayi üretimi %17.9 geriledi. Nisan ayında fabrika ve mağazaların kapatıldığı ay idi ve üretim %17.9 azaldı. Bakanlık ülkede en kötüsünün geride kaldığını açıkladı. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dün bazı açıklamalarda bulundu. Lagarde; AMB’nın koronavirüsün etkileri ile mücadele için aldığı son tedbirlerin, kurumun fiyat istikrarı amacına yönelik ‘şiddetli riskler’ ortamında makul olduğunu belirtti. Ek olarak Lagarde; varlık alımlarını artırmanın net etkilerinin, pandeminin neden olduğu süregelen sorunlar dikkate alındığında aşırı olumlu olduğunu sözlerine ekledi. Yeni haftaya 1.13 seviyelerinin yakınlarında başlayan EURUSD paritesi dalgalı bir seyir izledi. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan büyüme erişini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte Euro varlıkları üzerinde volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13709 – 1.14474 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12509 – 1.11917 – 1.11029 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Küresel bazda ülkelerin karantina önlemlerini gevşetmeleri ile birlikte dolar koronavirüs krizi yatırımcıları agresif bir şekilde güvenli varlık alımına yöneltmeden önceki seviyelere döndü. Dolar; önemli piyasa paraları karşısında yaklaşık olarak son on yılın en uzun düşüş serisine başladı. Piyasalar pandemi sonrasında küresel bazda doların nasıl bir hareket içerisinde olacağını merakla izlerken; hafta içerisinde FED’in gerçekleştireceği toplantı ve faiz kararı bu gidişatta etkili olacak. Yeni haftaya 6.75 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi an olarak haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasaların TL kanadında ana gündem maddelerinden biri swap görüşmeleri olarak kalmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilinin artmasına neden olabilir. Dolar kanadında ise gün içerisinde TSİ 17:00’da İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.79454 – 6.82958 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.75099 – 6.72852 – 6.67406 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebillir.

Altın

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü Amerika kanadından gelen istihdam verisinin çok güçlü çıkması sonrasında altın 7 haftanın en sert düşüşlerinden birini gerçekleştirmişti. Yeni haftaya baktığımızda ise altın fiyatlarının yatay bir seyir izlediği görülüyor. Piyasaların bu hafta en önemli takip edeceği konuların başında Fed toplantısı var. Fed toplantısı Salı günü başlayacak ve Çarşamba günü son bulacak. Bu sebeple banka Çarşamba günü faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranında değişiklik olmayacağı yönünde. Bununla birlikte Fed Başkanı Powell’ın; şuan için bazı alanlarda ihtiyaç azalmış olsa bile, piyasaya yeterli likidite sağlamaya devam edeceğini tekrarlaması bekleniyor. Bu sebeple hafta içerisinde altın fiyatlarında volatilite artabilir. Gün içerisinde ise TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi volatiliteyi artırabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1706.28 – 1722.39 – 1747.06 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1670.06 – 1642.07 – 1614.17 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Cumartesi günü biraraya gelen OPEC ve ortakları tarihi büyüklükteki üretim kısıntılarını bir ay daha uzatma kararı almış ve bu kararın etkisi ile petrol fiyatları yeni haftaya yukarı yönlü hareket ile başlamıştı. Fakat haftanın ilk işlem gününde Suudi Arabistan’ın yapmakta olduğu ilave ve daha derin kısıntıyı Haziran ayından itibaren durduracağını işaret etmesi fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Cumartesi günü toplantı sonrasında Suudi Arabistan, ham petrol fiyatında en az 20 yılın en büyük artışlarından birini gerçekleştirdi. Bu artışlar Temmuz ayında Asya kanadına yapılacak olan satışlara uygulanacak. Böylelikle Rusya ile aylar önce başlayan ‘fiyat savaşları’ sırasında yapılan indirimlerin neredeyse tamamı geri alınmış oldu. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor ve bu haber akışları volatilite üzerinde etki ediyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.71 – 43.39 – 45.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 40.55 – 39.06 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.80 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları haftanın ilk işlem günü bir miktar gevşese de yine haftaya başlangıç seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu gelişmeler zaman zaman volatilitenin artmasına neden oluyor. Hafta içerisinde ise Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisi takip edilecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.861 – 1.915 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 -1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.