GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin’de Enflasyon Verisi Zayıf Kaldı

Ulusal İstatistik Bürosu Çin enflasyon verisini yayınladı. Buna göre Mayıs ayında Çin’de tüketici fiyat endeksi koronavirüs pandemişi sebebiyle yapılan kısıtlamaların etkisi ile beklentileri karşılamadı ve %2.4 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklenti tüketici fiyat endeksinin %2.7 oranında yükselmesi yönündeydi.

 

EURUSD

Piyasalar Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat)’nin açıkladığı büyüme verisini takip etti. Buna göre Euro bölgesi ekonomisi koronavirüs salgınının etkisi ile 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla %3.6 oranında daraldı. Veri piyasalardaki beklentilerden bir miktar iyi geldi. Diğer yandan Avrupa kanadında deflasyon korkusu bir miktar artmaya başladı. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçtiğimiz hafta acil varlık alım programını 1.35 trilyon euro ile yaklaşık iki katına çıkarmıştı. Bu karar ardından AMB İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta; deflasyonist baskıların dirildiğini belirten bir açıklama yaptı. Diğer yandan İspanya MB Başkanı Hernandez de Cos; bu riskin gerçekleşmemesi için söz konusu adımın gerekli olduğunun altını çizen bir açıklamada bulundu. Gün içerisinde piyasalar AMB’dan De Guindos’un açıklamalarını takip edecek. Açıklamalar TSİ 16:30’da gelecek. Akşam saatlerinde ise günün ve haftanın en önemli gelişmelerinden biri yaşanacak. FOMC toplantısı sona erecek ve FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 21:30’da ise basın açıklaması gerçekleşecek. Bu sebeple küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 1.13709 – 1.14474 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12509 – 1.11917 – 1.11029 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftanın üçüncü işlem gününe girerken, gün içerisinde gözler Amerika kanadında olacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün sona erecek ve FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler Fed’in faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat ardından TSİ 21:30’da yapılacak basın toplantısında piyasalar önümüzdeki günlere ait ipuçları yakalamaya çalışacak. Yurtiçinde ise sabah saatlerinde çeyreklik işsizlik ortalaması verisi takip edilecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte TL varlıklarında volatilitede artış yaşanabilir. Uzun süredir 6.70-6.80 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi içerisinde bulunduğumuz haftaya 6.75 seviyelerinde başlangıç yaptı ve hafta içerisinde kademeli bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Büyük resme baktığımızda ise gündem de swap görüşmeleri kalmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.80358 – 6.83829 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.75099 – 6.72852 – 6.70045 seviyeleri destek noktaları olarak teste edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği ürünlerin başında gelen altın fiyatlarının 2020 yılı performansına baktığımızda %12 düzeylerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Özellikle küresel bazda merkez bankalarının pandemi etkilerini gidermek için faizleri düşürmeleri ile birlikte altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Son günlerde koronavirüs yasaklarının kalkması küresel bazda risk iştahını artırırken, zaman zaman altın fiyatlarında gevşemeler yaşanmasına da neden oldu. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadına odaklanacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün son bulacak ve FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler zaten sıfır seviyesine yakın olan faiz oranlarında bir değişiklik yapılmayacağı yönünde. Karar ardından TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell mikrofon başına geçecek. Piyasalar Powell’dan şuanda fazla bir ihtiyaç olmamasına karşın tüm likidite araçlarını kullanmaya devam etmesini bekliyor. Karar ve açıklamalar ardından küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanmalarda sırasıyla 1722.39 – 1747.06 – 1766.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1706.28 – 1670.06 – 1642.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Haftanın ilk işlem gününde Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak yaptığı ekstra petrol üretim kısıntısını ay sonunda durduracağını belirtmesi ile petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu düşüş hareketleri dün bir miktar azaldı ve fiyatlar toparlanma çabası içine girdi. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Amerika kanadında özellikle kaya petrolü üreticilerinin faaliyetleri petrol fiyatları üzerinde zaman zaman büyük etkiler yapabiliyor. Bu sebeple piyasalar bu konuyu yakından takip ediyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 41.31 – 42.42 – 43.39 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.72 – 38.62 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 40.34 – 43.47 – 47.42 seviyeleri direnç noktaları olarak; 36.29 – 34.28 – 31.18 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Doğal gaz fiyatlarının ay içerisindeki performansına baktığımızda 1.85 – 1.75 aralığında fiyatlamalar gerçekleştirdiği ve dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Son zamanlarda küresel bazda emtia ürünlerinde talepler artsa da, doğal gaz fiyatlarında tam anlamıyla istenilen toparlanma yaşanamıyor denilebilir. Taleplerdeki artışa karşılık doğal gaz piyasasında arz fazlalığı da halen gündem de yer alıyor. Piyasalar yarın Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.756 – 1.857 – 1.977 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.702 – 1.650 – 1.590 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.