Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 23.867 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 229 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ‘BBVA’nın açıklamaları Türkiye'ye olan güvenin göstergesidir’ dedi.
  • Türkiye-İspanya hükümetleri arasında 6 anlaşmaya imza atıldı.
  • Pentagon: Türkiye’nin askeri ihtiyaçlarını teyit ettik.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaparak, 100 ABD Doları ya da karşılığı Türk Lirası tutarı altındaki işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğunu kaldırdı.
  • Moody's; BBVA'nın Garanti Bankası payları için yaptığı çağrı Türk bankaları için pozitif.
  • ABD Başkanı Biden, ülkede son aylarda %50'den fazla artış gösteren akaryakıt fiyatlarında rekabete karşı ya da yasa dışı bir uygulama olup olmadığının araştırılması için Federal Ticaret Komisyonu'na talimat verdi.
  • Fed/Evans: Enflasyonist baskıların azalmasını bekliyoruz.

EURUSD

Haftanın ortasında piyasalar Euro bölgesinden gelen Tüketici Fiyatları Endeksi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre euro bölgesinde enflasyon yıllık bazda Ekim ayında yüzde 4.1 yükseliş gerçekleştirirken, aylık bazda yüzde 0.8 oranında artış gerçekleştirdi. Veriler beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Salı günü de bölgeden gelen GSYİH verisi izlenmiş ve Euro bölgesinin üçüncü çeyrekte yüzde 2.2 büyüme yaşadığı görülmüştü. Genel olarak EURUSD paritesini incelediğimizde Haziran’dan bu yana kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiği görülüyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite son bir buçuk yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken piyasalar TSİ 16:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek. Verinin beklentilerin üzerinde gelirse dolar endeksinde toparlanma hareketlerini destekleyebilir ve bu da EURUSD paritesinde baskı oluşturabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13535 – 1.13899 – 1.14218 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12537 – 1.11742 – 1.11087 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

USDTRY paritesinde tarihi rekor seviyeleri takip etmek zorlaşmaya başladı. Parite günbegün tarihi zirvelerini kırıp yeni zirveler kaydediyor. Hafta içerisinde de yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti. Bununla birlikte dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısı’ndaki konuşması takip edildi. Bu konuşmasında Erdoğan; faizin sebep enflasyonun netice olduğunu, görevde olduğu sürece faiz ile mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini ve faizi savunanla ile beraber olmayacağını dile getirdi. Bugün gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı öncesindeki bu açıklamalar ile birlikte USDTRY paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. TCMB 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler 100 baz puanlık faiz indirimi olabileceği yönünde. Toplantı öncesinde yeni günde parite 10.96 seviyelerine kadar yükseldi ve ardından gevşeme hareketleri gerçekleşti. An itibari ile 10.63 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 11.00 – 11.10 – 11.20 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 10.50 – 10.34 – 10.07 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın iki günlük kayıplarını konsolide ederek, dünü 1868$ seviyesinden kapattı. Altın’ın kayıplarını telafi edebilmesinin arkasında, Dolar endeksinin zirveden dönerek 95,65 seviyesine kadar gerilemesi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin %1,579 seviyelerine kadar gerilemesi duruyor. Enflasyon karşısında Altın’ın değer kazanması beklenirken, olası bir faiz artırımının erken gelebileceği beklentisi arasına sıkışan Altın için 1875$ seviyeleri kritik gözüküyor. Erken faiz beklentisiyle, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil getirileri yükselmişti. Gün içinde, FED üyelerinin konuşmaları ve ABD işsizlik başvuruları takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, 1866$ seviyelerinden işlem gören Altın için, 1875$ ilk direnç seviyemiz, yukarı yönlü hareketlerde 1890$ ve 1915$ seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde, 1849$ ilk destek seviyemiz, devam eden aşağı yönlü hareketlerde 1833$ ve 1813$ seviyeleri takip edilebilir.