Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.114 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 186 kişi olarak açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye mülteciler için misafirhane.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmelere devam edilmesi dahil Doğu Akdeniz’de gerilimlerin azaltılması çabalarını desteklediklerini söyledi.
 • ECB/Lagarde: Enflasyon büyük oranda geçici.
 • İran Merkez Bankası eski Başkanı Veliyullah Seyf'e döviz piyasasını bozduğu gerekçesiyle 10, yardımcısı Ahmed Arakçi'ye de 8 yıl hapis cezası verildi.
 • Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ihtiyacı kapsamında5 milyon doz aşı alımı için ihale düzenleyecek.
 • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, yetkililerin enflasyonist güçleri durdurmanın yollarını aramaları gerektiğini söyledi.
 • FDA danışma kurulu, Johnson&Johnson’ın tek dozluk Covid-19 aşısını olanlara ikinci aşının tavsiye edilmesine onay verdi.
 • ECB/Knot: Merkez bankalarının teşvikleri azaldıkça faizler yukarıya doğru hareket edecek.
 • Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte, gayrimenkul ve enerji krizi gibi dalgalanmaların etkisi ile zayıfladı. Çin’de GSYH bir önceki yılın aynı dönemine göre beklentilerin altında %4,9 artış kaydetti.
 • Çin Merkez Bankası Başkanı Gang, Çin’li otoritelerin Evergrande’nin Çin ekonomisi için finansal sistemi için yarattığı riskler kontrol altına alabilecek durumda olduklarını söyledi.
 • Çin'de 10 büyük gayrimenkul şirketinin yöneticileri hükümetten sektöre yönelik denetimlerin gevşetilmesi talebinde bulundu.
 • AB Konseyi Başkanı Michel ile Çin Devlet Başkanı Şi, AB-Çin Zirvesi düzenlenmesi konusunda mutabakata vardı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.25 değer kazanımı ile kapatmıştı. Parite yeni haftaya ise 1.1595 seviyelerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen ekonomik verileri takip etmiş ve veriler ile birlikte ülkede enflasyon ve ÜFE’nin halen yüksek seyirlerde olduğu görülmüştü. Bu gelişme de dolar endeksi üzerinde baskılar oluşmasına neden oldu ve paritede bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. Yeni haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda hafta içerisinde Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon veri euro varlıkları için haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Son aylarda küresel bazda yüksek enflasyon piyasaların gündeminde. Euro bölgesinde de enflasyon son 13 yılın zirvelerinde devam ediyor. Yeni günde ise Euro  bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. 16:15’te ise ABD kanadından gelecek olan Sanayi Üretimi verisi dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.16056 – 1.16396 – 1.16872 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.15634 – 1.15278 – 1.15012 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TL kanadında yoğun bir gündem takip edildi. Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu bir görüşme gerçekleşmiş ve görüşme sonrasında TCMB kanadında 3 isim görevden alınmıştı. Ardından Kemal Kılıçdaroğlu sürpriz şekilde TCMB’ye gitti ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüştü. Görüşme sonrasında Kılıçdaroğlu bağımsızlık vurgusu yaparken, TCMB kanadında ise rezerv vurgusu dikkat çekti. Tüm gelişmeler TL üzerinde baskılar oluşmasına neden olurken tarihi zirveler görüldü. Halen tarihi zirvelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde önemli bir haftanın içerisine girdik. Perşembe günü TCMB Para Politikası Kurulu biraraya gelecek ve bu toplantı sonrasında faiz oranı kararı açıklanacak. Banka son toplantısında politika faizinde 100 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmiş ve bu karar sonrasında USDTRY paritesinde ki yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazanmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 9.30 – 9.35 – 9.40 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 9.21699 – 9.15148 – 9.06163 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen enflason verisini takip etmiş ve veri ile birlikte ülkede Eylül ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 5.4 olarak gerçekleştiği görülmüştü. Ülkede enflasyonun halen yüksek seyirde devam etmesi ve FED kanadında yetkililerin enflasyon konusunda farklı açıklamalar yapmaları dolar endeksinde bir miktar baskı oluşmasına neden oldu. Bu baskılar ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanırken 1800 seviyeleri görüldü. Fakat buralarda tutunamayan altın geçtiğimiz haftayı 1767 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar gün içerisinde 16:30’da ABD’den gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri ile brilikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Bilindiği gibi FED varlık alım programında azaltım takvimi için enflasyon ve istihdam verilerine yakından takip ediyor. Bu sebeple ülkeden gelecek olan ekonomik veriler ile bu konuda ipuçları aranacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1776.44 – 1785.33 – 1800.27 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1750.92 – 1740.09 – 1720.71 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.