Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 21.692 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 183 kişi olarak açıklandı.
  • Fed Başkanı Jerome Powell: ABD ekonomisi henüz pandemi öncesi seviyeye dönmedi. Öyle görünüyor ki virüs bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek. Coronavirüs Delta varyantındaki artışın ekonomi üzerinde gözle görülür bir etkisi olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.
  • ABD Başkanı Biden ile İngiltere Başbakanı Johnson, Afganistan'daki son durumu görüştü. İki Başkan, gelecek hafta G7 zirvesi yapılması ve Afganistan konusunun ele alınması konusunda uzlaştı.
  • Almanya Başbakanı Merkel, Afganistan'daki durumu Fransız, İngiliz ve İtalyan liderlerle görüştü.
  • Biden yönetimi Afgan mülteciler için 500 milyon dolar ilave fon ayırdı.
  • Fed/Kashkari: Fed'in tahvil alım programını bu yılın sonunda veya gelecek yılın başında daraltması makul.

Ne Olacak?

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 21:00'de Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında Gündem Özel programında soruları yanıtlayacak.
  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde TÜFE açıklanacak.
  • ABD’de FOMC Toplantı Tutanakları yayımlanacak.
  • Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen büyüme verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe kıyasla Euro bölgesi ekonomisi yüzde 2 büyüme gerçekleştirdi. Veri beklentilere paralel gerçekleşti. Dolar kanadında ise ABD kanadından gelen Perakende Satışlar verisi izlendi. Açıklamaya göre ABD’de Temmuz’da perakende satışlar geçen aya kıyasla yüzde 1.1 düşüş yaşadı. Piyasalardaki beklentiler yüzde 0.3 oranında bir düşüş yaşanabileceği yönündeydi. Haftanın üçüncü işlem gününde ise gözler ilk olarak Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisinde olacak. TSİ 12:00’da açıklanacak olan veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Avrupa Merkez Bankası yetkililerine göre son aylarda yüzde 2’nin üzerinde olan enflasyon geçici. Bu sebeple yıllık bazda yüzde 2.2 olan enflasyonun değişmesi beklenmiyor. Ardından TSİ 21:00’da ise FED’in son toplantısının tutanakları yayımlanacak. Tutanaklarda varlık alım programı ile ilgili ipuçları aranacak. Tutanaklar ile dolar endeksindeki volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17596 – 1.18089 – 1.18492 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17086 – 1.16619 – 1.16085 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta TCMB Güney Kore Merkez Bankası ile 2.3 trilyon won’luk (17.5 milyon lira) swap anlaşması imzaladığı duyurmuştu. Dün de TCMB, Özbekistan Merkez Bankası ile merkez bankacılığı ile ilgili konularda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzaladığı duyurdu. Yapılan anlaşmalar anlaşmalar TL kanadını bir miktar da olsa rahatlatmışa benziyor. Öyle ki dolar endeksindeki toparlanmalara rağmen USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde piyasaların gözü ABD kanadında FOMC tutanaklarında olacak. Tutanaklarda varlık alım programı hakkında önümüzdeki dönemlerdeki yetkililerin planlarının ipuçları aranacak. Tutanaklar TSİ 21:00’da açıklanacak. Bunun öncesinde ise 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan İnşaat İzinleri verisi açıklanacak. USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50622 – 8.59129 – 8.70491 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40604 – 8.29496 – 8.22370 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1777 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Küresel bazda delta varyantının artması ve Çin kanadında oluşabilecek ekonomik yavaşlama yakından takip ediliyor. Diğer bir önemli konu ise FED’in varlık alım programında yavaşlamaya ne zaman gidebileceği. Ağustos ayının başlarında ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi beklentileri aşmış ve Fed’in beklentilerden önce varlık alım programını yavaşlatabileceği beklentisini oluşturmuştu. Bu beklentilerde altını baskılamıştı. Ardından ABD’den gelen enflasyon verisi beklentilere paralel gelmiş ve bu endişeler bir miktar azalmıştı. Yeni günde piyasalar FOMC Toplantı Tutanaklarını takip edecek. TSİ 21:00’da açıklanacak olan tutanaklarda yetkililerin varlık alım programı konusunda neler düşündükleri hakkında ipuçları aranacak. Tutanaklar ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.65 – 1818.28 – 1830.39 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1785.05 – 1765.37 – 1750.18 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.