GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.904 artarak 5.354.153’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 509 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 62 kişi artarak 49.012’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.219.797.
  • Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor, aşı ile bitecek
  • Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan – ABD Başkanı Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı konusunda genel bir mutabakata vardığını ve Biden'ın bu sürece destek vereceğini belirtti.
  • Erdoğan ve Biden görüşmesinin ardından Beyaz Saray'dan S-400'lerle alakalı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada S-400'ler için diyaloğun devam edeceği belirtildi
  • ABD Senatosu’nda Demokrat Parti tek başına 6 trilyon dolarlık altyapı paketi çıkarmayı değerlendiriyor.
  • ABD Başkanı Biden 19 Haziran'ı resmi tatil ilan eden yasayı imzaladı. 19 Haziran ABD'de Ulusal Bağımsızlık Günü olarak kutlanacak.
  • Fed'in ters repo ihalesinde kullanım oranı Çarşamba günü açıklanan faiz kararının ardından 755,8 milyar dolarla rekor kırdı.
  • Çin'in kurmakta olduğu uzay istasyonuna gönderdiği astronotlar hedefe ulaştı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen tüketici fiyat endeksi verisini takip etti. Eurostat’ın açıklamasına göre Euro bölgesinde enflasyon aylık bazda yüzde 0.3 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise yüzde 2 artış yaşandı. Böylelikle Avrupa Merkez Bankası’nın hedefi olan yüzde 2’nin bir miktar altı aşılmış oldu. Son zamanlarda koronavirüs pandemisinde yasakların kademeli kalkması ile birlikte ve emtia fiyatlarındaki artışında desteklemesi ile enflasyonun bölgede bir miktar daha yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisini izledi. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Nisan ayında 412 bin olarak gerçekleşti. Bu oran ise son 1 ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Hafta içerisinde FED’in para politikası toplantısı sonrasında değişen tahminleri ve enflasyon beklentileri ile değer kazanımı yaşayan dolar endeksinden negatif etkilenen EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde piyasalar TSİ 09:00’da Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19644 – 1.20165 – 1.21174 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18845 – 1.18336 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan TCMB para politikası toplantısı dün gerçekleşti. TCMB Haziran ayı toplantısında beklentilere parale olarak faizi değiştirmedi. Karar metni incelendiğinde ise sıkı duruş vurgusunun yapıldığı görüldü. Karar metninde; enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin dikkate alındığında, Nisan enflasyon raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılık ile sürdürüleceği belirtildi. TCMB’nin kararı sonrasında TL varlıklarında hareketlilik sınırlı kaldı. Hafta içerisinde FED’in para politikası toplantısı sonrasında 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılmasını beklediği ve enflasyon konusundaki yorumları sonrasında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen kurda piyasalar haftanın son işlem gününde küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından izleyecek. Ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Biden ile görüşmesine istinaden; F35 yada S400 konusunda Türkiye’nin farklı bir adım atmasını beklememeleri gerektiğini, çünkü Türkiye’nin F35 konusunda üzerine düşeni yaptığını söylediğini belirtti. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.75020 – 8.78103 seviyeleri teknik olarak 8.85 seviyesi ise psikolojik direnç noktası olarak takip edilebilir; 8.65041 – 8.50161 – 8.41629 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatları ‘FED etkisi’ni hala üzerinden atamadı. Hafta ortasında FED’in gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısı sonrasında piyasalarda oluşan beklenenden daha erken sıkılaşmaya başlanabileceğine dair endişeler altın fiyatları üzerinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Ek olarak Fed Başkanı Powell’ın varlık alım programı ile ilgili tartışmaların önümüzdeki toplantılarda başlayabileceğine yönelik açıklamaları bu sert düşüşü destekledi. Karar öncesindeki fiyatlamalar ile karar sonrasındaki fiyatlamalara bakıldığında altının yaklaşık olarak yüzde 5 oranlarında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Haftanın son işlem gününde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1790.65 – 1801.51 – 1815.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1765.36 – 1745.52 – 1730.97 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.