GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 10.174 artarak 5.127.584’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 923 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 223 kişi artarak 44.983’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.961.120.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan ayı boyunca uyguladığımız kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgını yeniden büyük ölçüde kontrol altına aldık.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail'e silah satışına onay veren ABD Başkanı Biden'a "Kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz" diye seslendi.
  • Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova: Rusya, Türkiye'ye gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır. Öncelikle Sputnik V aşısının endüstriyel üretiminin Türkiye'de kurulması söz konusu.
  • Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in ilk faiz artırımını 2022 yılı sonundan önce yapmasının mümkün olduğunu düşünmeye devam ettiğini söyledi.
  • ABD Başkanı Biden, nüfusun %35'inden fazlasının aşılanması ve normalleşme adımlarının atılmasından sonra, ABD'nin elindeki aşıların 80 milyon dozunun dünyanın geri kalanıyla paylaşılacağını duyurdu.
  • Fed tarafından yayımlanan rapora göre, coronavirüs salgınının yol  açtığı kriz en çok düşük eğitimli ve böyle bir krizin üstesinden gelebilmek için finansal olarak en az donanımlı olan Amerikalıları vurdu
  • Dünya Ekonomik Forumu Sözcüsü Ağustos ayında Singapur’da düzenlenecek olan yıllık toplantının iptal edileceğini duyurdu.
  • İtalya'da hükümet, Covid-19 salgını dolayısıyla bir süredir uygulanan gece sokağa çıkma yasağını aşamalı olarak kaldırma kararı aldı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2142 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde haftanın ilk işlem gününde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksindeki zayıf seyir bu hareketlenmeleri destekledi. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 12:00’da açıklanacak olan GSYİH verisi küresel bazda Euro varlıklarında volatiliteyi oldukça artıracaktır. Büyüme verisi ile birlikte yine Euro bölgesinden aynı saat diliminde gelecek olan Ticaret Dengesi verisi de izlenecek olan bir diğer ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Amerika kanadına baktığımızda ise TSİ 15:30’da açıklanacak olan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları ekonomik verileri dolarda volatiliteyi etkileyebilecek ekonomik veriler olarak karşımıza çıkıyor. Yarın ise yine Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi izlenecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından takip ettiği bu veriler ile birlikte hafta içerisinde Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21814 – 1.22132 – 1.22452 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21511 – 1.21172 – 1.20772 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı 8.44 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni hafta ile birlikte TL, dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı sebebiyle yurtiçinde piyasalar kapalıyken TL, dolar karşısında kayıplarını genişletmişti. Fakat yeni hafta ile birlikte bu kayıplar geri alındı ve 8.30 seviyeleri test edildi. Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda yurtiçinden gelecek ve TL varlıklarını sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri takip edilecek. Bununla birlikte dün ABD kanadından gelen New York Fed İmalat Endeksi verisi izlendi ve veri beklentilerin bir miktar üzerinde 24.30 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 23.90 seviyeleri idi. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35060 – 8.40115 – 8.50140 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.22460 – 8.13727 – 8.02675 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1844 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında, haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Son günlerde Amerika kanadında hazine tahvil faizlerindeki düşüşler, perakende satışlarındaki ivmenin düşmesi altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ile birlikte ons altında volatilite oldukça artmıştı. Yeni haftada yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altın yaklaşık olarak 4 ayı aşkın sürenin en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisini takip edecek. Yarın ise FOMC’nin yayımlayacağı son Para Politikası Toplantısı’nın tutanakları takip edilecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.11 – 1900.93 – 1915.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1845.30 – 1816.06 – 1800.43 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.