GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Fitch, Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini güncelleyerek %3,5'ten %6,7'ye revize etti.
 • Fitch, TCMB'nin politika faizinin bu yıl sonu %15,00, gelecek yıl sonu %12,00'ye inmesini bekliyor.
 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
 • Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile %0 – 0,25 aralığında sabit bıraktı.
 • Fed: Ters repo büyüklüğü karşı taraf başına 30 milyar dolardan 80 milyar dolara yükseltildi.
 • Fed: Hedefler konusunda daha fazla ilerlemesağlanana kadar tahvil alımı devam edecek.
 • Fed: Politika yapıcıların çoğunluğu enflasyon tahminlerine yönelik riskleri ağırlıklı olarak yukarı yönlü olduğunu görüyor, Aralık'ta çoğunluk riskleri aşağı yönlü görüyordu.
 • Fed: Tahvil alımları aylık en az 80 milyar dolar ve mortgage destekli menkul kıymet alımları aylık 40 milyar dolar olarak devam ettirilecek.
 • Fed Başkanı Powell: Fed, gerektiği sürece ekonomiyi desteklemeye devam edecek.
 • Powell: Enflasyonda %2'nin üzerine geçici artış faiz artırımı için şartları karşılamayacak.
 • Powell: Şu anda para politikası duruşumuz uygun, cari duruşumuzun uygun olduğunu düşünüyoruz

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelen tüketici fiyat endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde TÜFE Şubat ayında yıllık bazda beklentilere paralel olarak yüzde 0.9 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise yine Şubat ayında Euro bölgesinde enflasyon yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. Veriler beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefinden halen uzakta olduğu görüldü. Euro’nun görece değerli duruşuna devam etmesi ve koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan kısıtlamalar enflasyon hedeflerine ulaşma da zorluklar yaşanıyor. Bunlarla birlikte piyasalar akşam saatlerinde ABD kanadından gelen FED faiz oranı kararını takip etti. FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Karar metninde; maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine önemli ölçüde ilerleme kaydedene kadar varlık alımlarının süreceği vurgulandı. Ardından FED Başkanı Powell açıklamalarda bulundu ve gerektiği sürece Fed’in ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini belirtti. Karar ile dolar endeksinde baskılar oluştu ve EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketler yaşandı. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.20009 – 1.20474 – 1.20919 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19399 – 1.18832 – 1.18403 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününe girerken yurtiçinde piyasaların gözü tamamen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrildi. Yaşanan son gelişmelere baktığımızda küresel bazda tahvil faizlerindeki sert hareketlenmelerin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılamalar oluşturduğu görülüyor. Bu baskılarda TL’de nasibini alıyor. Bu baskılar ile USDTRY paritesinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Böyle bir ortamda TCMB’nin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. Piyasalardaki beklentiler bankanın 100 baz puanlık faiz artış yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar 14:00’da açıklanacak ve karar ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında FED’in kararını takip etti. FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi ve varlık alımlarının devam edeceği belirtildi. Ardından Powell açıklamalarda bulundu. Genel olarak baktığımızda güvercin Fed devam etti ve dolar endeksinde aşağı yönlü gevşemeler yaşandı. USDTRY paritesinde de karar ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.55153 – 7.61666 – 7.66578 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.42798 – 7.32982 – 7.21413 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1726 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde hafif kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler FED'in faiz kararı ile birlikte hızlandı ve yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti. Fed beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi ve varlık alımlarının devam edeceği belirtildi. Aynı şekilde ardından Fed Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulundu. Powell; Fed’in gerektiği sürece ekonomiyi desteklemeye devam edeceği, enflasyonun yüzde 2’nin üzerine çıkmasına izin vereceklerini ve enflasyonda geçici artışın faiz artışını gerektirmeyeceğini belirtti. FED’in kararı ve Powell’ın açıklamaları güvercin tonda devam etti ve dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Yaşanan gelişmeler ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Karar öncesi 1730 seviyelerinde fiyatlanan altın karar ile birlikte 1750 seviyelerine karar sıçrayış yaptı. Bu hareketler bir miktar daha devam etti ve 1755 seviyeleri test edildi. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1760.42 – 1784.54 – 1814.27 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1738.72 – 1717.02 – 1700.44 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.