Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 64.935 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 162 kişi olduğu açıklandı.
  • Türkiye ile Arnavutluk arasında afet ve acil durum yönetimi, medya, devlet arşivleri, kültür ve sanat, güvenlik, gençlik ve spor ile protokol alanında 7 anlaşmaya imza atıldı.
  • Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgını ile ilgili kırmızı listeye girdikleri gerekçesiyle AB üyesi olmayan komşuları Türkiye, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile İsrail vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getirme girişiminden vazgeçti.
  • Yabancı para ve altınlarını Türk lirasına çeviren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
  • BM Genel Sekreteri Guterres: Yüksek enflasyon ekonomik toparlanmayı yavaşlatıyor.
  • Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Donohoe, mevcut enflasyonist baskıların bu yılın ilerleyen dönemlerinde azalmaya başlayacağını söyledi.
  • Japonya Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, Japonya'nın finansal sisteminin bir bütün olarak istikrarlı olduğunu, tüketici enflasyonunun BOJ'un hedefine doğru büyük olasılıkla kademeli şekilde hızlanacağını belirtti.
  • Brent petrolünde fiyat 7 yılın en yüksek seviyesini gördü

EURUSD

Avrupa kanadında Euro Grubu toplantısı takip edildi. Maliye Bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantı sonrasında açıklamalarda bulunuldu. Son dönemlerde yüksek enflasyon ile mücadele eden bölgede bu konuda yapılan açıklamada; yüksek enflasyon seviyelerinin önceki öngörülerden daha uzun bir süre devam edilebileceği belirtildi. Bilindiği gibi bölgede takip edilen enflasyon seviyesi Aralık ayında yüzde 5 olarak gerçekleşmiş ve tarihi rekor seviye olarak kayıtlara geçilmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verilerini takip edecek. Veriler TSİ 13:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte yatırımcıların ekonomiye dair bakış açılarının ipuçları incelenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14354 – 1.14765 – 1.15135 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13847 – 1.13140 – 1.12340 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken gözler artık yavaş yavaş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Banka Perşembe günü Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirecek ve toplantı sonrasında faiz kararı açıklanacak. Genel olarak bakıldığında bankanın bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını pas geçebileceği bekleniyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nebati bu konuda açıklamalarda bulunmuş ve; bankanın nasıl bir karar vereceğini bilmediğini, 2022 yılının ilk üç ayının görülmesi gerekildiğini belirtmişti. Ek olarak Nebati; ilk üç ayı gördükten sonra mali politikalarla ilgili atılacak adımların olduğunu da dile getirmişti. Yeni haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi ve haftanın ikinci işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında büyük resme bakıldığında gündemin FED’in 2022 yılında atabileceği adımlar olduğu görülüyor. Yeni yıl ile birlikte FED’in sıkılaşma adımları atacağı beklenirken, ilk adımın Mart ayında gerçekleşebilme ihtimalleri de yükseliyor. Bu sebeple ABD kanadından özellikle istihdam sektörü ve enflasyona yönelik gelecek olan ekonomik veriler yakından takip ediliyor. Diğer yandan Omicron varyantı hakkındaki son gelişmelerde yakından izleniyor. Küresel bazda büyümeye yönelik oluşan tehditler bu sebeple ilk gündemlerin başında yer alıyor. Diğer yandan FED2in sıkılaşma adımları atacağına dair beklentilerinde artması ile birlikte ABD kanadında tahvil faizlerinde de yükselişler gerçekleşiyor. Bu konu da herhangi bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde zaman zaman baskıların artmasına nden oluyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1832 – 1840 – 1850 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1812 – 1800 – 1785 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.