GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Protestoların Şiddeti Bir Miktar Azalıyor

Amerika’da polis şiddeti sonucunda siyahi Amerikalı vatandaş George Floyd’un hayatını kaybetmesi ile başlayan ve ardından ülke geneline yayılan protestolar 13. Gününe girdi. Son günlerde protestoların daha barışçıl geçmesi üzerine New York, Chicago ve Philadelphia’da sokağa çıkma yasakları kaldırılırken; ABD Başkanı Trump 10 gündür protestoların devam ettiği Washington’da ulusal muhafızları geri çekti. Yaşanan ‘iyimser’ gelişmeler piyasalardaki tedirginliği bir miktar azalttı. Fakat bu konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

 

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1287 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bir miktar yukarıda açılış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftayı Euro, dolar karşısında yaklaşık olarak %1.58 oranında değer kazanımı ile geçti. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.1384 seviyelerini gören EURUSD paritesi yaklaşık olarak 3 ayı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar Cuma günü Amerika kanadından gelen tarım dışı istihdam verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da Mayıs ayında tarım dışı istihdam azalma beklenirken sürpriz biçimde 2.5milyon artış gerçekleştirdi. Bununla birlikte işsizlik oranı %14.7 seviyesinden %13.3 seviyesine geriledi. Gelen veriler ile birlikte küresel bazda piyasalarda hareketlilik oldukça arttı. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası; politika faizini sıfır, mevduat faizini -%0.50 ve marjinal fonlama faizini ise %0.25 oranlarında sabit bırakmıştı. Pandemi Acil Varlık Programı’nı ise 600 milyar Euro artırdı ve büyüklüğü 1.35 trilyon euroya yükseltti. Beklentilerin üzerinde yaşanan bu artış Euro varlıkları üzerinde rahatlama oluşturdu. Gün içerisinde TSİ 09:00’da Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.13709 – 1.14474 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. 1.12509 – 1.11917 – 1.11029 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Amerika’dan gelen veriler oldukça dikkat çekiciydi. ABD’de tarım dışı istihdam verisinin Mayıs ayında yaklaşık olarak 8 milyon düzeyinde azalması bekleniyordu. Gelen veri ile birlikte Mayıs ayında tarım dışı istihdam verisi 2.5 milyon artış gerçekleştirdi. İşsizlikte beklentilerden iyi gelirken %13.3 seviyesine geriledi. Açıklanan veriler ile birlikte dolarda küresel bazda değer kazanımları gerçekleşti. Diğer yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s Türkiye’nin kredi notu ve görünümü ile ilgili değerlendirme açıklamadı. Son olarak Moody’s 14 Haziran 2019 tarihinde değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu B1 olarak açıklamış ve görünümü ise negatif’te tutmuştu. Geçtiğimiz haftayı 6.75 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi dalgalı seyrine devam ediyor. Piyasaların ana gündem maddelerinden biri swap görüşmeleri olmaya devam ediyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.79090 – 6.82958 – 6.88778 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 6.67406 – 6.61906 – 6.50645 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika’da polis şiddeti sonucu siyahi Amerikalı George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar 13’üncü gününe girdi. ABD Başkanı Trump; 10 gündür protestoların devam ettiği Washington’da ulusal muhafızların geri çekilmesi talimatı verdi. New York, Chicago ve Philadelphia’da ise protestoların çoğunlukla barışçıl geçmesi üzerine sokağa çıkma yasakları kaldırıldı. Yaşanan bu gelişmeler piyasalardaki endişeleri azalttı ve risk iştahını artırdı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Cuma günü Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisinin azalması beklenirken 2.5 milyon artış gösterdi. İşsizlik oranı da beklentilerden iyi gelirken %13.3 seviyesine gerileme yaşandı. Piyasalardaki beklentiler istihdamın 8 milyon azalma gerçekleştirmesi yönündeydi. Veriler ile birlikte küresel bazda dolarda değer kazanımları yaşanırken; ons altında aşağı yönlü hareketlenmeleri hızlandırdı. Bu hareketler ile birlikte 1670 seviyeleri test eden ons altın Mayıs ayından itibaren en düşük seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar yaşadı. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde 1706.28 – 1725.93 – 1749.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1667.91 – 1642.07 – 1614.17 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebillir.

Petrol

Cumartesi günü OPEC, video konferans yoluyla biraraya geldi. Toplantı sonrasında OPEC üye ülkelerinin Nisan ayında alınan ve Mayıs-Haziran aylarında uygulanan günlük yaklaşık 10 milyon varillik petrol kesintisi anlaşmasının 30 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı. Karar sonrasında OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkinde; Nisan ayında yapılan anlaşmanın önemine dikkat çekti ve OPEC grubunun küresel petrol piyasasını dengeleyici ve istikrar sağlayıcı önemli bir mekanizma olduğunu belirtti. Ek olarak piyasadaki toparlanmanın OPEC ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin taahhüt ve çabalarına bağlı olduğunun altı çizildi. OPEC ve OPEC dışı üye ülkelerin petrol üretim kesintisi miktarlarını inceleyen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) 18 Haziran’dan başlayarak 2020 sonuna kadar her ay düzenli olarak toplanacak. Geçtiğimiz haftayı 41.84 seviyelerinde kapatan brent petrol, haftasonu yapılan toplantı sonrasında gelen iyi haberler ile birlikte 43.26 seviyelerinde başlangıç yaptı. Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında 43.54 – 45.25 – 46.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.71 – 39.79 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı zayıf bir volatilite ile tamamlayan doğal gaz fiyatları 1.75 ile 1.86 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. Piyasalar petrol sektöründeki gelişmeleri yakından izlerken, petrol piyasasında iyimser gelişmeler doğal gaz fiyatları üzerinde büyük hareketlenmeler yaşanmasına neden olmadı. Doğal gaz piyasasında arz fazlalığı konusu halen piyasaların gündeminde. Her ne kadar talepler artsa da başta Amerika ve Avrupa olmak üzere üretimler de iyi düzeyde. Bu konularda gelebilecek haber akışları fiyatlar üzerinde volatilinin artmasına neden olabilir. Haftanın ilk işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.861 – 1.915 – 1.983 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.760 – 1.702 – 1.606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.