Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 25.101 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 227 kişi olarak açıklandı.
  • Elektrik faturalarındaki bileşenlerin azaltılması, tüketici üzerindeki mali yükün hafifletilmesini içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, Kongre üyelerini, yasal borçlanma tavanının artırılması konusunda karara varılamaması halinde 15 Aralık sonrasında Hazine'nin temerrüde düşebileceği konusunda uyardı.
  • ABD Başkanı Biden'ın, Fed başkanlığına Powell’ı yeniden atama ya da Fed guvernörü Brainard’ı getirme kararını alma süreci devam ediyor.
  • Japonya’da açıklanan ihracat verileri son 8 ayın en düşüğüne işaret etti.
  • Wall Street Journal’da yer alan habere göre, İran'ın Ağustos ayı sonlarından bu yana sınırlı bir ölçekte nükleer silah çalışmaya yeniden başladığı ileri sürüldü.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen büyüme verilerini takip etti. Eurostat’ın açıklamasına göre Euro bölgesi üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.2 büyüme kaydetti. Yıllık bazda bakıldığında ise büyüme 3.7 olarak gerçekleşti. Veriler piyasalardaki beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD kanadından gelen Perakende Satışlar verisi izlendi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de Ekim ayında Perakende Satışlar yüzde 1.7 arttı. Böylelikle son 7 ayın en büyük artışı yaşanmış oldu. Ekim ayından itibaren kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi, ay başından bu yana yüzde 2 değer kaybı yaşadı. Haftanın üçüncü işlem gününde başlarken piyasaların gözü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisinde olacak. TSİ 13:00’da bölgeden gelecek veriyi Avrupa Merkez Bankası’da yakından takip ediyor. Gelecek olan veri ile birlikte bankanın PEPP politikası ile ilgili önümüzdeki dönemlerde bir değişiklik olup olamayacağı yönünde ipuçları aranacak. 21:30’da ise Avrupa MB Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. EURUSD paritesini yeni günde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13535 – 1.13899 – 1.14218 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12415 – 1.11742 – 1.11087 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 9.97 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hızlı bir şekilde devam ediyor. Günbegün tarihi rekor seviyelerini kıran parite 10.44 ile tarihi zirvesini yeniledi. Eylül ayından bu yana TL, dolar karşısında değer kayıplarına devam ediyor ve bu değer kayıpları yüzde 26’nın üzerine çıkmış durumda. Daha küçük pencereden baktığımızda ise hafta başından bu yana TL, dolar karşısında yüzde 5’e yakın değer kaybı yaşadı. Bununla birlikte Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantı sonrasında da bankanın olası faiz indirimi beklentileri TL kanadında baskıların devam etmesine neden oluyor. Diğer yandan dolar kanadında FED’in varlık alım programında azaltım takvimine başlaması ve enflasyonun ABD’de yüksek seyrine devam etmesi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskıları artırıyor. Öyle ki TL yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 29 dolaylarında değer kaybı yaşamış durumda. Böyle bir ortamda USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak direnç noktaları olarak 10.50 ve 10.60 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Olası gevşeme hareketlerinde ise 10.25 – 10.16 – 10.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebillir.

ALTIN

Altın, beş ayın en yüksek seviyesinden iki haftanın en düşük seviyesi olan 1849$ seviyesine kadar geriledi. Kayıplarını konsolide etmeye çalışan Ons Altın, 1854$ seviyelerinden işlem görüyor. Dün gelen ABD Perakende Satışlar verisi sonrasında Dolar endeksi 96.250 seviyesine kadar çıkarken ABD 10 yıllık hazine getirilerinin %1,647 seviyelerine kadar yükselmesi, Altın fiyatlarını baskılayan nedenler arasında yer alıyor. Piyasada risk iştahı kaybı görülüyor. Gün içinde zayıf veri akışında, Fed üyelerinin konuşmaları ön plana çıkıyor. Teknik olarak bakıldığında Altın, 10 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1840$ seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Altın’da 1861$ ilk direnç seviyemiz. Devam eden yukarı yönlü hareketlerde, 1867$ ve 1877$ seviyeleri takip edilebilir. 1849$ ilk destek seviyemiz. Devam eden aşağı yönlü hareketlerde, 1833$ ve 1813$ seviyeleri takip edilebilir.