Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.118 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 262 kişi olarak açıklandı.
  • Fitch, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini %9,2'ye yükseltti. Fitch, Türkiye'de 2021'de son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti.
  • Times: İngiltere’nin kırmızı listesinde yer alan Türkiye’nin seyahat edilmemesi tavsiye edilen listesinden çıkarılıyor.
  • ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, “Uzun süredir, bu ekonomi en üst gelir grubundakiler için harika işledi. Şimdi artık çalışan insanları tekrar ekonomiye katma zamanı” dedi.
  • Biden, Kongre'yi ülkedeki varlıklı insanların ve şirketlerin vergilerden üzerlerine düşen "adil payı" ödemelerini sağlayacak yasal düzenlemeleri yapmaya çağırdı.
  • ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, Alman ekonomistler ile bu hafta yaptığı özel bir toplantıda ECB'nin %2 enflasyon hedefine 2025 yılına kadar ulaşmasının beklendiğini söyledi.
  • Fed Başkanı Jerome Powell, Fed yetkilileri için yatırım kuralları belirlenmesi için bir değerlendirme süreci başlattı. Geçen hafta iki Fed yetkilisinin kişisel portföyü kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.
  • S&P: El Salvador'un Bitcoin'i geçerli para birimi olarak kabul etmesinin kredi notuna negatif etkileri var.

EURUSD

ABD kanadında hazine tahvil faiz oranlarında ve dolar endeksinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler EURUSD paritesinde baskı oluşturdu ve paritede aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.1750 seviyelerini test eden parite böylelikle Eylül ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününe 1.1768 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Son zamanlarda bölgeden gelen enflasyon verisi yüksek gelirken, Avrupa Merkez Bankası kanadından bunun geçici olduğu açıklamaları gelmişti. TSİ 12:00’da gelecek veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği veri ile birlikte bankanın varlık alım programı hakkındaki olası planları tahmin edilmeye çalışılacak. Ardından TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verileri izlenecek. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Rehn; görünürde faiz artışı olmasa bile faiz artışının bir gün elbet gerçekleşeceğini belirtti ve dikkatleri üzerine çekti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17838 – 1.18023 – 1.18311 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17516 – 1.17266 – 1.17040 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.45 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler dün hız kazandı ve parite 8.50 seviyesinin üzerini aştı. ABD kanadında hazine tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlenmelerden de destek alan parite piyasalar Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch’in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu takip etti. Bu raporda Fitch; Türkiye’nin 2021 büyüme beklentisini yüzde 7.9’dan yüzde 9.2 seviyesine yükseltti. Böylelikle Fitch 2021 yılında yaklaşık olarak son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Diğer yandan TCMB kanadında rezervler takip edildi. Açıklamaya göre TCMB’nin toplam rezervleri geçtiğimiz hafta itibari ile 120.1 milyar dolar olarak gerçekleştirdi. Son zamanlarda gerçekleştirilen swap anlaşmaları, zorunlu karşılıklarda yapılan düzenlemeler, IMF kanadında açılan kaynak gibi gelişmeler brüt rezervlerde artışların yaşanmasına etki etti. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 8.57600 – 8.62472 – 8.68053 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.51396 – 8.46451 – 8.40386 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1787 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlenmeler dün hız kazandı. ABD kanadında hazine tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatları 1745 seviyelerini test etti. Haftayı değer kaybı ile kapatmaya hazırlanan altın haftanın son işlem gününe ise 1753 seviyelerinde başlangıç yaptı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisini takip etti. Açıklamaya göre geçtiğimiz hafta ABD’de söz konusu veri 20 bin arttı ve 332 bin olarak gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verisini takip edecek. Veri ile birlikte volatilite artacaktır. Öncesinde ise Euro bölgesinden 12:00’da açıklanacak olan enflasyon verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1775.81 – 1792.50 – 1808.08 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.26 – 1735.31 – 1723.74 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.