Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.163 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 165 kişi olarak açıklandı.
  • ABD, Covid – 19 vaka sayılarındaki artış nedeniyle Türkiye'yi en riskli ülkeler arasına ekledi, vatandaşlarına 'seyahat etmeyin' tavsiyesinde bulundu.
  • Reuters’ta yer alan habere göre Türkiye'nin Afganistan'ın başkentindeki Kabil Havalimanı'nı koruma planından vazgeçtiği belirtildi.
  • ABD Başkanı Biden, ABD’nin gerekirse Afganistan’daki teröre karşı "hızlı hareket edeceğini açıkladı. Biden, Afganistan’da bir ulus inşa etmenin asla ABD’nin hedefi olmadığını belirtti.
  • Biden: Afganistan'daki ABD varlığını sona erdirme kararımdan pişman değilim. Ordularımızdan başka bir ülkenin iç savaşında aralıksız yer almalarını istemeyeceğim ve bu bizim ulusal güvenlik çıkarımıza uymuyor.
  • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Afganistan'daki durumu AB, NATO, İngiltere ve Türkiye ile görüştü.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Afganistan'da gelecekteki hükümetlere karşı tutumumuz, o hükümetin eylemlerine, Taliban'ın eylemlerine bağlı olacak.
  • Pentagon Sözcüsü Kirby: Kabil Havalimanı'nda güvenliğin sağlanması noktasında Türk askerleriyle birlikte çalışıyoruz.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, İngiltere’de GSYH, ABD’de Perakende Satışlar, Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretim Endeksi ön planda olacak.
  • Fed Başkanı Powell Town Hall Toplantısına katılacak ve konuşma gerçekleştirecek.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1796 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. İlk işlem gününde ekonomik veri bakımından zayıf bir seyir izlendi. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise Euro bölgesinden gelecek olan GSYİH verisi Euro varlıkları için önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalardaki beklentiler Euro bölgesinin yıllık bazda 2. Çeyrekte yüzde 13.7 seviyelerinde büyüme gerçekleştirebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Çeyreklik bazda ise yine ikinci çeyrekte yüzde 2 seviyelerinde büyüme bekleniyor. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri ile birlikte Euro varlıklarında değer kazanımları yaşanabilir. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. 20:30’da ise FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmada piyasalar hakkında olası açıklamalar dolar endeksinde volatiliteyi artırabilir. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18089 – 1.18492 – 1.19097 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17596 – 1.17086 – 1.16619 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya başlarken piyasalar yurtiçinden gelen Bütçe Dengesi verisini takip etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Temmuz ayında merkezi yönetim bütçesi 45.8 milyar TL açık verdi. Böylelikle aylık bazda merkezi yönetim bütçe açığı rekor seviyelere ulaştı. 2021 yılının ilk 7 ayına baktığımızda ise bütçe açığının 78.3 milyar TL’ye ulaştığı görüldü. Dolar kanadında ise New York İmalat Endeksi verisi izlendi. Açıklamaya göre söz konusu veri Ağustos ayında beklentilerin altında kaldı ve 18.3 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında New York İmalat Endeksi 43 puana ulaşmış ve rekor kırmıştı. Haftaya 8.51 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni günde TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.59129 – 8.70491 – 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40604 – 8.29496 – 8.22370 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftaya baskılı bir başlangıç yapan ons altın, haftanın ilerleyen günlerinde toparlanma hareketleri gerçekleştirmiş ve haftayı 1779 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yapan altın toparlanma hareketlerine yeni haftada da devam etti. Piyasalar yeni haftada ABD kanadında Fed’in New York İmalat Endeksi verisini izledi. Veriye göre ABD’de Temmuz ayında 43 puan ile rekorlar kıran New York İmalat Endeksi, Temmuz ayında beklentilerin altında kaldı ve 18.3 olarak gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’ın TSİ 20:30’da yapması beklenen konuşmasını takip edecek. Bu konuşmada varlık alım programı ile ilgili daha fazla ipuçları aranacak. Diğer yandan TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Yarın ise Fed’in gerçekleştirdiği son para politikası kurulu toplantısının tutanakları izlenecek. Bu sebeple yeni haftada da altında volatilite bir miktar yüksek olabilir. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1805.65 – 1818.28 – 1830.39 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1785.05 – 1765.37 – 1750.18 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.