GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.221 artarak 5.348.249’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 548 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 71 kişi artarak 48.950’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.215.654.
 • Fed, beklentilere paralel olarak fonlama faizinde değişikliğe gitmedi, 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü.
 • Fed Başkanı Powell: Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek.
 • Powell: Bu toplantıyı "varlık azaltımını konuşmayı" konuşma toplantısı olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer hedeflere doğru ilerleme devam eder ise, önümüzdeki toplantılarda varlık azaltımı için bir planı değerlendirmek uygun olacak.
 • Powell: Şu an faiz artırımını tartışmak için oldukça erken.
 • Powell: Enflasyon son aylarda kayda değer şekilde arttı. Enflasyonun yavaşlamadan önce önümüzdeki aylarda yüksek seyretmeye devam etmesi büyük olasılık. Enflasyonda harcamalarda toparlanmadan kaynaklı yukarı yönlü baskı görünüyor.
 • Powell: Ekonomide toparlanma tamamlanmadı, riskler devam ediyor.
 • Powell: Virisün yeni varyantları risk yaratıyor.
 • Fed: Enflasyon geçici faktörlerden kaynaklı olarak yüksek.
 • Fed: 2021 Yılı GSYH beklentisi %7,0 (Önceki %6,5). 2022 Yılı GSYH beklentisi %3,3 (Önceki %3,3). 2023 Yılı GSYH beklentisi %2,4 (Önceki %2,2).
 • Fed, IOER olarak bilinen rezervlere ödenen faiz oranını ve ters repo faiz oranını 5 baz puan artırdı. IOER faiz oranını %0,10'dan 0,15'e çıkaran Fed, ters repo faiz oranını da %0,0'dan %0,05'e yükseltti.

EURUSD

Haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan FED Para Politikası Kurulu Toplantısı dün sona erdi ve FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmediğini açıkladı. Karar metninde ise 2023 yılının sonuna kadar iki faiz artışı beklediklerinin sinyallerini verdiler. Diğer yandan FED istihdam ve enflasyonda önemli ilerleme kaydedilene kadar aylık olarak 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam edeceğini belirtti. Bunlarla birlikte Fed gösterge konumundaki gecelik federal fon faizini sabit tutarken; IOER olarak bilinen rezervlere ödene faiz oranını ve ters repo faiz oranını 5 baz puan artırdı. Powell karar sonrasında basın toplantısında IOER’in yükseltilmesinin politika duruşuna etkisinin olmadığını belirtti. Karar sonrasında basın toplantısı düzenleyen Powell; enflasyonun beklenilenden daha yukarı dönebileceğini ve daha ısrarcı olabileceğini; bu toplantının ‘varlık azaltımı konuşma’ toplantısı olarak değerlendirilebileceğini belirtti. FED’in kararı ile birlikte değerlenen dolar sebebiyle EURUSD paritesinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.20196 – 1.20522 – 1.21163 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19644 – 1.19289 – 1.18934 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.38 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler dün akşam saatlerinde FED’in faiz oranı kararı ile hız kazandı. FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmiş olmasa da; 2023 yılının sonuna kadar iki faiz artışı öngördüğünü belirtti. Ek olarak 2021 yılına dair büyüme beklentilerinde pozitif güncelleme yapılırken; bu güncellemenin ekonomik aktiviteye yönelik iyimser bakışın bir işareti olarak algılandı. FED’in kararı ve ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı ile birlikte dolarda küresel bazda değer kazanımları yaşandı. Bu değer kazanımları ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hızlandı. Karar öncesinde 8.50 seviyelerinde fiyatlanan parite karar ile birlikte 8.62 seviyelerini test etti. Bununla birlikte yeni günde TCMB para politikası kurulu toplanacak ve 14:00’da faiz oranı kararı açıklanacak. Beklentiler TCMB’nin bu toplantıyı ‘pas’ geçmesi fakat karar metninde yetkililerin planlarının ipuçları aranacak. Bu sebeple TL kanadında gün içerisinde volatilite oldukça yükselecektir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.65041 – 8.71154 – 8.78103 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.50161 – 8.41629 – 8.35147 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Piyasaların merakla beklediği Haziran ayı FED Para Politikası Kurulu toplantısı dün gece sona erdi ve FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Fakat karar metninde 2023 yılının sonuna kadar iki artışın beklendiğinin sinyalleri verildi. Varlık alım programında da değişikliğe gitmeyen FED; istihdam ve enflasyonda önemli bir ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık alımlara devam edileceğini belirtti. Sonrasında FED Başkanı Powell bir basın toplantısı düzenledi. Powell; enflasyonun son aylarda kaydadeğer şekilde arttığını, enflasyonun beklenenden daha yukarı dönebileceğini ve daha ısrarcı olabileceğini belirtti. Ek olarak Powell; hedeflere doğru ilerleme olursa önümüzdeki toplantılarda varlık azaltımı için bir planı değerlendirmenin uygun olabileceğini ve yetkililerin çoğunun faiz artırımı için şartların önceden tahmin edilenden daha erken karşılanacağını beklediğini belirtti. Karar ve açıklamalar dolarda küresel bazda volatilitenin artmasına neden oldu ve ons altında sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Karar öncesinde 1861 seviyelerinde fiyatlanan ons, karar ile birlikte 1830 seviyelerini test etti. Yeni günde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1843.84 – 1855.86 – 1875.09 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1801.51 – 1785.64 – 1765.36 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.