GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

FED Kararını Açıklayacak

Haftanın en önemli konularından biri FED’in kararı ve FED kararını bugün açıklayacak. Mart ayı Para Politikası Toplantısı dün başladı ve bu toplantı iki gün sürüyor. Toplantı sonrasında TSİ 21:00’da banka kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler FED’in uzun süre faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Ardından TSİ 21:30’da FED Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Fed’in geçtiğimiz toplantı da olduğu gibi güvercin tonda duruşunu sürdüreceği bekleniyor. Ekonomik toparlanmanın enflasyona neden olabileceği endişeleri oluşsa da, FED’in güvercin tonunu bozmayacağı bekleniyor. Son zamanlarda ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde sert hareketler bir miktar azalsa da, hazine tahvil faizleri halen yüksek. Bu konu FED’in güvercin duruşunu bir miktar zorlaştırabilir. Fakat halen güvercin ton korunacaktır. Bu sebeple bugün piyasalardaki volatilite karar ve ardından basın toplantısı ile birlikte artacaktır.

EURUSD

Piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelen ZEW ekonomik güven endeksi verilerini takip etti. Açıklanan verilere göre Almanya’da Zew ekonomik güven endeksi beklentilerin üzerinde gerçekleştirerek 76.6 olarak kayıtlara geçti. Beklentiler ise 74.0 seviyeleri idi. Aynı şekilde Euro bölgesinde de beklentilerin üzerinde gelen Zew ekonomik güven endeksi 69.6 seviyelerinde beklenirken 74.0 seviyelerinde gerçekleşti. Veriler ile birlikte Euro kanadında ekonomiye karşı umutların bir miktar arttığı görüldü. Amerika kanadına baktığımızda ise Şubat ayına ait Perakende Satışlar verisi izlendi. Buna göre ABD’de Şubat ayında perakende satışları aylık bazda yüzde 3 gerileme yaşadı. Aynı şekilde ABD’de sanayi üretimi de Şubat ayında önceki aya göre yüzde 2.2 geriledi. ABD’de gelen veriler piyasaları tatmin etmedi. Yeni günde ilk olarak Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verileri izlenecek. Veriler TSİ 13:00’da açıklanacak. Avrupa MB’nın da yakından izlediği veriler takip edilecek. Ardından gözler ABD’ye çevrilecek. TSİ 21:00’da FED faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Ve FED’in güvercin tonunu koruyacağı bekleniyor. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.19153 – 1.19529 – 1.20009 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18832 – 1.18331 – 1.17886 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.53 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi; ABD kanadında hazine tahvil faiz oranlarındaki hareketlerin bir miktar denge bulması ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketler ile birlikte parite 7.46 seviyelerini test etti. Geçtiğimiz günlerde ve haftalarda ABD kanadında hazine tahvil getirilerindeki sert yükselişler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmuş ve küresel risk algısını da değiştirmişti. Bununla birlikte Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası biraraya gelecek ve bu toplantı yakından takip edilecek. Piyasalardaki beklentiler bankanın bu toplantı sonrasında 100 baz puanlık faiz artırım yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bu sebeple bu konu merakla bekleniyor. Fakat TCMB kararı öncesinde bugün ABD kanadında FED kararını açıklayacak. FED’in faiz oranlarında uzun süre değişiklik yapması beklenmiyor. Bu akşam ki kararda da FED’in güvercin tonunu koruyabileceği bekleniyor. Karar TSİ 21:00’da açıklanacak. Ardından FED Başkanı Powell TSİ 21:30’da basın toplantısı düzenleyecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.55153 – 7.61192 – 7.66578 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.42798 - 7.–2982 – 7.21413 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1726 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Özellikle ABD kanadında tahvil faizlerindeki sert hareketlenmeler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturmuş ve bu baskılar ile birlikte fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Son günlerde tahvil getirilerinde bir miktar dengenin oluşması fiyatlar üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Yeni günde ise gözler ABD kanadında olacak. FED yetkililerinin dün başlayan toplantısı bugün son bulacak ve FED TSİ 21:00’da kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bununla birlikte FED’in güvercin tonuna devam edeceği bekleniyor. Ekonomik toparlanmanın enflasyona neden olacağı yönünde endişeler zaman zaman dile getirilse de güvercin tonun korunacağı bekleniyor. Karar sonrasında TSİ 21:30’da FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı takip edilecek ve önümüzdeki günlere dair yetkililerin neler düşündüğünün ipuçları aranacak. XAUUSD grafiğini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1741.92 – 1759.79 – 1784.54 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1715.46 – 1700.44 – 1675.99 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.