Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 54.100 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 136 kişi olduğu açıklandı.
 • Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Covid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.
 • Aşısızlara test şartı kaldırıldı. Etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğu olmayacak.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, muhalefetin iddia ettiği gibi fabrika satarak domates alan değil, bilakis Afrika, Asya ve Avrupa'nın imalat merkezi olan bir ülkedir
 • Hazine ve Maliye Nebati: Kur korumalı mevduat hesabının büyüklüğü 131 milyar TL’yi aştı.
 • Dövizden TL’ye dönüşüm oranı 8.7.2022 itibariyle %20'ye ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık %1,5 komisyon uygulanmayacak.
 • Dövizden TL’ye dönüşüm oranı 15.4.2022 itibariyle %10'a ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık %1,5 komisyon uygulanmayacak.
 • JP Morgan CEO’su Fed’den 7 faiz artışı bekliyor.
 • Fed'in enflasyona karşı mücadelesini kaybetmekte olduğunu savunan milyarder yatırımcı Ackmann, Fed'in güvenilirliğini geri kazanmak için Mart ayında faiz artırımına 50 baz puan ile başlaması gerektiğini söyledi.
 • Çin Merkez Bankası, orta vadeli kredi faiz oranını 10 baz puan Nisan 2020'den bu yana ilk kez düşürdü.
 • Çin ekonomisi 2021'in 4. çeyreğinde yıllık bazda %4 büyüme kaydetti. Çin, 2021 yılında %8,1 büyüdü. Ülkede perakende satışlar Aralık'ta %1,7 arttı.
 • Almanya Maliye Bakanı Lindner'in, çok uluslu şirketler için %15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi erken bir tarihte uygulamak istediği bildirildi.

EURUSD

Piyasalar geçtiğimiz hafta Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen büyüme verisini takip etti. Federal İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Almanya ekonomisi geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 1 daralma yaşarken, 2021 yılında ise yüzde 2.7 büyüme gerçekleştirdi ve beklentileri karşıladı. Yeni günde pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Haftaya genel olarak baktığımızda ise yarın Almanya kanadından gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat verisi ve Perşembe günü Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi euro varlıklarında volatiliteyi etkileyebilecek başlıca verilerin başında yer alıyor. Yeni haftaya 1.1415 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14765 – 1.15135 – 1.15624 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13847 – 1.13140 – 1.12340 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 13.49 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi, Yeni haftaya da 13.45 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni haftanın ilk işlem gününde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren paritede yeni günde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Haftaya ise genel olarak baktığımızda TL kanadında önemli bir hafta bizleri bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Perşembe günü Para Politikası Kurulu Toplantısı gerçekleştirecek ve toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler bankanın bu toplantıda pas geçebileceği yönünde. Fakat karar ve karar metni ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, haftayı kazanç ile kapatmıştı. Yeni haftaya ise 1817 seviyelerinde başlangıç yapıldı. Genel olarak bakıldığında altın fiyatlarında piyasaların gündeminde FED’in 2022 yılında faiz patikasında atacağı adımlar yer alıyor. Ve ilk faiz artışının Mart ayında gerçekleşebileceği beklentileri şuan piyasalarda hakim. FED’in 2022 yılında sıkılaşma adımları atabileceği beklentileri piyasalarda yer alıyor ve bu sebeple ABD kanadından gelen ekonomik veriler yakından takip ediliyor. Özellikle istihdam sektörüne ve enflasyona dair gelen veriler ile önümüzdeki dönemlere ait ipuçları aranıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD kanadında ‘martin Luher King Günü’ sebebiyle piyasalar tatil. Bu sebeple diğer günlere nazaran volatilite bir miktar daha az olabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1832 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1840 ve 1850 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1815 – 1800 – 1785 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.