GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın son gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarını takip etti. Tutanaklarda; politika yapıcılarının tahvil alımlarının esnekliğini tartıştığı ve finansal piyasaların sakinliği destekleyici politika tedbirlerinin devam edileceğine güvenildiğinin yansıtıldığı belirtildi. Gün içerisine baktığımızda ise Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri takip edilecek. Veriler TSİ 10:30’da ve 11:00’da açıklanacak ve veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. ABD kanadına baktığımızda ise 17:00’da gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi dolar kanadında küresel bazda hareketliliği artırabilir. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte içerisinde bulunduğumuz hafta 1.1966 seviyelerini test eden EURUSD paritesinde bu seviyelerde tutunma yaşanmadı ve dün aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bunlarla birlikte dün Avrupa Merkez Bankası; ABD Merkez Bankası’nın fonlama koşullarının iyileşmesi nedeniyle dünyanın önde gelen merkez bankalarıyla 7 günük dolar likidite operasyonlarının sıklığını 1 Eylül’den itibaren haftada 3’ten bire indireceğini duyurdu. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19061 – 1.19648 – 1.20375 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18098 – 1.17007 – 1.15351 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün Ağustos ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında merkez bankası beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Böylece bir hafta vadeli repo ihalelerinin faizi %8.25 seviyesinde kaldı. Açıklamada ise; likidite tedbirlerinin süreceği, sıkılaştırma adımlarının makro finansal istikrarı destekleyeceği belirtildi. Kararda; reel kur düzeyinin cari işlemler dengesini destekleyeceği, Mayıs ayında başlayan toparlanmanın güç kazandığının altı çizildi. TCMB’nin faiz kararı açıklaması sonrasında USDTRY paritesinde volatilite arttı ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Karar öncesi 7.25 seviyelerine doğru aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi karar ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 7.35 seviyeleri test edildi. Gün içerisinde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü olası hareketlenmelerde 7.34458 – 7.37700 – 7.39941 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.26895 – 7.20443 – 7.12094 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği rekor seviyeleri sonrasında içerisinde bulunduğumuz haftada aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında piyasalar dün Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 1 milyon 106 bin olarak gerçekleşti. Ve beklentilerin üzerinde çıktı. Böylelikle son zamanlarda iş gücü piyasasında yaşanan toparlanmanın bir miktar mola verdiği görülmüş oldu. Diğer yandan Çin Ticaret Bakanlığı; ABD ile ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelere yeniden başlanması konusunda anlaşma sağlandığı açıklamasında bulundu. Açıklamaya göre Çin ile ABD imzalanan ticaret anlaşmasında ilerlemeyi görüşmek üzere yakın zamanda bir görüşme gerçekleştirecek. Faz1 anlaşmasına göre yetkililer 6 ayda bir toplanarak ilerlemeyi gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu sebeple hafta sonu iki tarafın görüşme yapması planlanıyordu fakat bu görüşme ertelenmişti. Görüşmenin tekrar yapılmasında anlaşılması küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Bu da altında aşağı yönlü hareketlenmelere destek verdi. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1975.21 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1927.38 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ortak bir açıklama yaparak OPEC+ ve koalisyonun petrol üretimini düşürme anlaşmasına uyulması çağrısında bulundu. İki telefon görüşmesi aracılığı ile biraraya geldi. OPEC tarafından yapılan açıklamada; günlük ham petrol üretimi kesinti miktarının 1 Temmuz-31 Aralık arasındaki 6 aylık süreçte 7.7 milyon varil olacağı; 1 Ocak 2020-30 Nisan 2022 arasındaki 16 ay boyunca ise 5.8 milyon varil kısıntıya gidileceği belirtilmişti. Amerika kanadına baktığımızda ise ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 1.6 milyon varil azalış kaydetti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 2.7 milyon varil azalabileceği yönünde ağırlık kazanmıştı. Dalgalı bir seyir izleyen Brent petrolü haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.68 – 46.22 – 47.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.43 – 43.97 – 43.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken doğal gaz fiyatlarında piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları 43B olarak gerçekleşti. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatları üzerinde volatilite artarken; bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.505 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.628 ve 2.717 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 2.283 seviyesi karşımıza destek noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.076 ve 1.923 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.