GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Fed Tutanakları Yayımlandı

Fed’in 28 – 29 Temmuz toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda; fed üyelerinin dezenflasyonu temel fiyat baskısı riski olarak gördüğü, üyelere göre ekonominin kaderinin virüsün belirsiz olan yoluna bağlı olduğu, bir noktada faiz patikasıyla ilgili daha çok rehberlik gerektiği belirtildi. Ek olarak; bazı üyelerin pandemi devam ederse finansal istikrar risklerinden endişe duydukları, fed üyelerine göre getiri sınırlamaları ve hedeflerin faydasının ılımlı olduğu, yetersiz mali destek dahil olma üzere riskler görüldüğü ve getiri eğrisi kontrolü aşırı bilanço büyümesini teşvik edebileceği belirtildi.

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Euro bölgesinde yıllık enflasyon Temmuz ayında %0.4’e yükseldi. Haziran ayında söz konusu veri %0.3 idi. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlayabilmek adına enflasyon hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı. Tedbirler Temmuz ayında da gevşemeye devam etti. Gelen veri ile birlikte halen hedeflerden uzak olunduğu görüldü. Gün içerisine baktığımızda ise sabah saatlerinde 09:00’da Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek. Ardından öğleden sonra 14:30’da Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği son toplantısının tutanakları yayımlanacak. Tutanaklarda piyasalar yetkililerin neler düşündüklerine dair ipuçlarını arayacak. Amerika kanadına baktığımızda ise 15:30’da gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi takip edilecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite bir miktar artacaktır. Hafta içerisinde kademeli olarak bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19061 – 1.19648 – 1.20375 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18098 – 1.17007 – 1.15351 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın en önemli günü geldi çattı. Gün içerisinde Türkiye Cumhuriyet Bankası biraraya gelecek ve toplantı sonrasında faiz oranı kararı açıklanacak. Karar TSİ 14:00’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar öncesi merkez bankası attığı bazı adımlar ile TL’de likidite sıkılaştırmasına gitmişti. Bu adımlar ile birlikte geçtiğimiz haftalarda volatilitesi artan USDTRY paritesinde hareketlilik bir miktar azalmıştı. Bununla birlikte dün Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın konuşmasında ‘Cuma günü ülkemize büyük bir müjde vereceğiz’ açıklaması piyasalarda heyecan yarattı. Bu açıklama sonrasında ise piyasalara Türkiye’nin Karadeniz’de enerji kaynağı keşfettiği haberleri düştü. Bu gelişmeler USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketler ile 7.20 seviyeleri görüldü. ABD kanadına baktığımızda ise 15:30’da gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi küresel bazda volatiliteyi artırabilecek bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.34458 – 7.37700 – 7.39941 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.26895 – 7.20443 – 7.12094 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çeken altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Genel olarak baktığımızda zayıf dolar ile birlikte Amerika ile Çin arasında gerilimlerin derinleşmesi, koronavirüs pandemisinde halen kontrolün sağlanamaması altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Fakat bunlara karşılık ABD hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkması piyasalarda risk iştahını artırıyor. Artan bu risk iştahı ile birlikte altından zaman zaman çıkışlar yaşanırken; fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler de gerçekleşiyor. Diğer yandan ABD’de Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; Demokratların, Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya varabilmek için teşvik paketi teklifinde bir miktar kesinti yapma gibi konularda istekli olabileceğini söyledi. Bunlarla birlikte Amerika kanadında 3 Kasım’da yapılacak olan Başkanlık Seçimleri konusu yavaş yavaş ağırlığını artırıyor. Seçimlere yaklaştıkça piyasalar bu gelişmeleri yakından takip edecek ve gelebilecek haber akışları küresel bazda volatiliteyi etkileyecektir. Gün içerisine baktığımızda piyasalar 15:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1979.26 – 2015.80 – 2049.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1927.38 – 1906.98 – 1862.93 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

OPEC+ ve koalisyon Ortak Bakanlar İzleme Komitesi Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında ise yazılı açıklama yapıldı. Bu yazılı açıklamada; petrol piyasalarının kademeli olarak iyileştiği, fakat söz konusu iyileşmenin dünya çapında yeni tip koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artış nedeniyle beklenenden daha yavaş gerçekleştiği belirtildi. Açıklama detaylarında; grubun, koalisyon üyesi olmayan Meksika da dahil olmak üzere üretim kesintisi anlaşmasına temmuz ayında %97 oranında uyulduğu açıklandı. Diğer yandan piyasalar dün Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları (milyon varil) -1.632M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların -2.670M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Dalgalı bir seyir izleyen Brent petrole baktığımızda halen kazançlarını koruma çabası içerisinde olduğu görüldü. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.68 – 46.22 – 47.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.78 – 44.26 – 43.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta söz konusu veri 58B olarak gerçekleşmişti. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte doğal gaz fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.505 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.628 ve 2.717 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 2.374 seviyesi karşımıza destek noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.283 ve 2.076 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.