GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.18 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi günümüze kadar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte dün 1.1965 seviyelerini test eden parite yaklaşık olarak 2 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Özellikle pandemi sürecinde AB Liderlerinin teşvik paketlerinde anlaşmaya varmaları ve yeni paketler konuşulması Euro varlıkları üzerindeki baskıları azaltıyor. Diğer yandan doların küresel bazda zayıf performansı EURUSD paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Piyasalar gün içerisinde ilk olarak Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı. Bu sebeple bölgede enflasyonun ne kadar hedefe yaklaştığı takip edilecek. Akşam saatlerinde de Fed’in gerçekleştirdiği son toplantısının tutanakları yayımlanacak. Tutanaklar TSİ 21:00da açıklanacak ve küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.19943 – 1.20951 – 1.21527 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19107 – 1.18142 – 1.17007 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TL kanadı için önemli bir haftadayız. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Perşembe günü biraraya gelecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak. Karar öncesinde merkez bankası bazı adımlar ile TL’deki likiditeyi bir miktar sıkılaştırdı. Geçtiğimiz haftalarda USDTRY paritesinde volatilite oldukça artmış ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler hızlanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında TCMB TL’de likidite sıkma adımları atmış ve bu adımlar ile birlikte volatilite bir miktar azalmıştı. Dün de TCMB yaptığı açıklama ile bankaların borç alabilme limitlerini gecelik vadede yarıya indirdiğini açıkladı. Bu adım da likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımlarından biri olarak karşımıza çıktı. Şimdi gözler tekrar Perşembe günü toplanacak olan TCMB’de. Piyasadaki beklentiler merkez bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat yine de karar ve karar metni merakla takip edilecek. Gün içerisinde ise TSİ 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. Tutanaklar ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik artabilir. USDTRY paritesinde 7.38518 ve 7.39941 seviyeleri direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 7.34458 – 7.28893 – 7.25041 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılında rekor üzerine rekor kıran altın fiyatları geçtiğimiz hafta aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Rusya’nın koronavirüs aşısını onaylaması ilk olarak küresel piyasalarda risk iştahını artırmış ve bu risk iştahı ile birlikte yatırımcılar altından çıkışlar gerçekleştirmişti. Fakat yeni hafta ile birlikte bu aşıya karşı güven sorgulanmaya başladı ve bu sorgu tedirginliği de beraberinde getirdi. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında tansiyon son günlerde tekrar artmaya başlıyor. Tüm bunlar birleşince altın fiyatlarında tekrar toparlanma hareketleri başladı ve 2000 doların üzerinde fiyatlamalar gerçekleşti. 2020 yılına 1500 doların biraz üzerinde başlayan altın fiyatları yaşanan gelişmeler ile birlikte sert fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Ağustos ayının başlarında ise 2075 seviyelerini test ederek tüm zamanların zirvesine kadar yükselişler yaşanmıştı. Piyasalarda gözler bu akşam ABD kanadında açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları’nda olacak. Fed’in gerçekleştirdiği son toplantısının ayrıntılı özetinde piyasalar önümüzdeki günlere ait ipuçları arayacak. Bu sebeple tutanaklar ile birlikte altında volatilite bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2015.80 – 2049.84 – 2076.43 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1976.43 – 1949.70 – 1927.38 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında dikkatler fiziki petrol fiyatlarına çevrildi. Asya spot piyasada işlem gören fiziki petrol cinsleri bu ay aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Özellikle OPEC+ koalisyonun üretim kısıntılarını Ağustos ayında gevşetmeleri, küresel petrol taleplerinin istenilen düzeylerde yükselmemesi gibi sebepler bu düşüşe neden oldu. OPEC+ koalisyonunun arz kısıntılarını gevşetmesinin piyasa üzerinde büyük bir etkisinin olmadığı yönündeki genel görüşe karşılık spot fiyatlardaki bu düşüş piyasalarda bir miktar endişeye yol açıyor. Fakat bunlara rağmen Brent petrol halen son 5 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 2.670 milyon varil azalabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 45.68 – 46.22 – 47.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.78 – 44.43 – 43.70 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son zamanlarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları kazançlarını korumaya devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 2.39 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları bu seviyenin bir miktar üzerinde fiyatlamalarına devam diyor. Haftaya genel olarak baktığımızda piyasaların gündeminde yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları var diyebiliriz. Yarın TSİ 17:30’da gelecek olan veri ile birlikte fiyatlar üzerindeki hareketlilikte artacaktır. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler de yakından takip ediliyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.505 – 2.628 – 2.717 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.387 – 2.283 – 2.076 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.