Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 28.224 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 248 kişi olarak açıklandı.
  • ABD Başkanı Biden'ın vergi paketi ABD Temsilciler Meclisi'nin ilgili komisyonundan geçti.
  • İngiltere, ABD ve Avustralya savunma alanında ileri teknolojilerin paylaşılacağı bir anlaşmasına yaptıklarını duyurdu.
  • Çin'in Washington Büyükelçiliği, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında  varılan yeni üçlü savunma anlaşmasına tepki gösterdi. Büyükelçilik  açıklamasında, bu ülkelerin Soğuk Savaş zihniyetini ve ideolojik  ön yargılarını bir tarafa bırakmaları gerektiğini savundu.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, Temsilciler Meclisi'nden bankalara ilişkin raporlama zorunluluklarının güncellenmesini istedi
  • ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, faiz oranlarının bandın neredeyse en alt seviyesinde olduğu ortamda, ECB'nin ekonomik büyümenin alternatif ölçümlerini değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
  • İngiltere'de Başbakan Jonhson hükümetinin ilk kabine değişikliğinde Dışişleri, Savunma, İskan, Uluslararası Ticaret ve Eğitim bakanlıkları görevlerinde değişikliğe gidildi.

Ne Oldu?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de İşsizlik Başvuruları ile Perakende Satışlar, İngiltere’de ise Dış Ticaret Dengesi açıklanacak.
  • Saat 15:00’da ECB Başkanı Lagarde’nin konuşma yapması bekleniyor.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre Euro bölgesinde Sanayi Üretimi Temmuz ayında bir önceki aya istinaden yüzde 1.5 yükseliş gerçekleştirdi. Veri piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Aynı şekilde ABD kanadından gelen Sanayi Üretimi verisi de izlendi. Veriye göre ABD’de Ağustos ayında sanayi üretimi yüzde 0.4 arttı. Kapasite kullanım oranına baktığımızda ise yine aynı dönemde yüzde 76.4 seviyesine çıkıldığı görüldü. Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken piyasalar ilk olarak TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Ticaret Dengesi verisini takip edecek. Ardından TSİ 15:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması izlenecek. Bu konuşmada Lagarde’ın varlık alım programı ile ilgili olası açıklamaları yakından izlenecek. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1815 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Teknik olarak incelediğimizde toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.18251 – 1.18517 – 1.18837 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17830 – 1.17528 – 1.17262 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Dün piyasalar güne Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen haber akışı ile başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre TCMB; döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti ve zorunlu karşılık ornaları vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 oldu. Bilindiği gibi son zamanlarda TCMB kanadında toplam rezervler swap anlaşmaları ve IMF’den gelen özel çekim hakkı ile yükselmiş ve 119 milyar doları aşmıştı. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Perakende Satışlar verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Yeni günde 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50525 – 8.55806 – 8.62640 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.40611 – 8.32091 – 8.25613 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1787 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte Salı günü 1808 seviyeleri görüldü fakat bu seviyelerde fiyatlamalar uzun sürmedi ve altın 1800 doların altındaki fiyatlamalarına devam ediyor. Hafta içerisinde ABD kanadından gelen enflasyon verisi izlenmiş ve enflasyonun beklentilere paralel gelmesi ile FED’in varlık alım programında azaltım yoluna beklentilerden önce gidebileceği ihtimalleri bir miktar düşmüştü. Bu da altını rahatlatmış ve yukarı yönlü hareketlenmeler ile 1800 dolar seviyesinin üzerine atmıştı. Yeni günde 1794 seviyelerinde başlayan altın fiyatlarında piyasaların gözü bugün ABD kanadında olacak. TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. ve Perakende Satışlar ekonomik verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.51 – 1810.11 – 1820.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1780.84 – 1770.59 – 1756.14 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.