Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.847 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 154 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye olarak, İran üzerinden gerçekleşen bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız.
  • Erdoğan: Afganistan'ın istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.
  • Fitch, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti, bu yıl büyüme beklentisini % 6,3'ten %7,9'a yükseltti.
  • Taliban, başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı, Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personelin güvenli şekilde Hamid Karzai Havalimanına transfer edildiğini açıkladı.
  • Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti.
  • Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre Temmuz'da sektörün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %44,6 düşerek 65.418’e geriledi.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Jackson Hole konferansına katılmayacak
  • Fed'in güvercin yetkililerinden biri olan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, varlık alımlarının azaltılmaya başlamasından önce birkaç güçlü istihdam verisine daha ihtiyaç olduğuna işaret etti.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftayı yüzde 0.31 yukarıda tamamladı. Yeni haftaya 1.1796 seviyelerinde başlangıç yapan paritede ekonomik takvime baktığımızda yeni günde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri yer almıyor. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda ise hafta ortasında Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi paritede en önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalardaki beklentiler euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisinin yıllık bazda Temmuz ayında yüzde 2.2 oranında gelebileceği yönünde. Diğer yandan ABD kanadına baktığımızda ise varlık alım programı hakkında FED yetkililerinden gelen açıklamalar devam ediyor. Son olarak FED’in güvercin yetkililerinden biri olarak dikkat çeken Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin açıklamaları izlendi. Kashkari; varlık alım programında azaltmaya gitmeden önce birkaç güçlü istihdam verisine ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Bilindiği gibi ABD’den gelen son istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmişti. EURUSD paritesini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18089 – 1.18492 – 1.19097 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17596 – 1.17086 – 1.16619 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantı sonrasında merkez bankası beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş ve sıkı duruş mesajını korumuştu. Diğer yandan TCMB geçtiğimiz hafta Güney Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması yaptığını açıklamıştı. Açıklamaya göre 2.3 trilyon won’luk (17.5 milyar lira) swap anlaşması imzalandığı belirtilmişti. Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.25 oranında aşağıda tamamladı. Yeni haftaya ise 8.50 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde 11:00’da yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch, Türkiye’nin kredi notunu değerlendirdi. Fitch; Türkiye’nin kredi notunu BB; görünümü ise Durağan olarak teyit etti. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.59129 – 8.70491 – 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.50024 – 8.40604 – 8.29496 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftaya sert baskılı bir başlangıç yapan altın fiyatları hafta başından sonra toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Özelikle ABD kanadında tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi altındaki baskıyı artırmıştı. Fakat geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisinin beklentilere paralel gerçekleşmesi bu baskıları bir miktar azalttı. Geçtiğimiz haftayı 1779 seviyelerinde kapatan altın yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Piyasaların gündeminde FED’in varlık alım programında azaltma yoluna ne zaman gideceği var. FED bu karar için ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri yakından takip ediyor. Özellikle istihdam sektöründeki gelişmeler bu kararda etkili olacaktır. Haftanın ilk işlem gününde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan New York Empire State İmalat Endeksi verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1790.69 – 1805.65 – 1818.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1765.37 – 1750.18 – 1740.84 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.