Ne Oldu?

 • ABD Hazine Bakanı Yellen, ülkede bir-iki ay daha enflasyon yaşanacağını ifade ederek, enflasyonun geçici karakterli olduğuna vurgu yaptı.
 • FED Başkanı Powell enflasyon verisi sonrasında fiyat gelişmelerinin özgün olduğunu belirterek, Fed'in riskleri takip ettiğini vurguladı.
 • Powell: Enflasyonun geçici olduğu konusunda elimizde kesinlik yok ancak halen inandığımız bu.
 • Powell: Fed'in tahvil alımı azaltımı eşeğinden hala uzaktayız.
 • AB, Covid-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesine Ukrayna'yı ekledi. AB'nin seyahat listesinde Türkiye yine yer almadı.
 • ABD’DE ÜFE önceki aya kıyasla %1, önceki yılın aynı dönemine göre %7,3 arttı.
 • ABD’de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 10 Temmuz ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 26.000 kişi azalarak 360.000’e geriledi.
 • TOGG: 2022 yılının sonunda seri üretime hazırız.
 • Tütün içeren purolar, uçları açık purolar ve sigaralar için ÖTV oranı %45 olarak belirlendi.
 • İngiltere, Türkiye'yi Covid – 19 'kırmızı listeden' çıkarmadı.
 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 7.304 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 48 kişi olarak açıklandı.
 • Dünya Bankası: 2021’de Türkiye’ye 1,5 milyar dolar destek verdik.

 

 

EURUSD

Haftanın son işlem gününe gelindiğinde EURUSD de geride bıraktığımız günde ki kayıplar oldukça dikkat çekiciydi.1.1850 seviyelerinden 1.1800 desteğinin altını kadar test eden parite, son işlem gününe 1.1800 seviyesinin yukarısında giriyor. Özellikle ABD tarafından gelen makro ekonomik veriler,  paritede ki volatiliteyi gün içerisinde arttırdı. Gelen ABD verilerine bakacak olursa New York İmalat Endeksi rakamları günün en dikkat çekici verilerindendi. New York'ta imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapılan anket sonucu hazırlanan rapora göre, imalat endeksi Temmuz'da 25,6 puan artarak 43'e çıktı ve rekor seviyeye ulaştı. Öte yandan, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Temmuz'da geçen aya kıyasla 8,8 puan azalarak 21,9'a geriledi. Haftanın son işlem gününde ise Euro bölgesi enflasyon rakamlarını karşılıyor olacağız. Tüm bu verilerin ışığında fiyatlamalara bakacak olursak paritede ki geri çekilmelerin devamın da 1.1794,1.1770 ve 1.1709 seviyeleri önemli destekler. Yukarı yönlü ataklarda ise 1.1849, 1.1876 ve 1.1982 direnç noktaları takip edilebilir.

USDTRY

Geride bıraktığımız Perşembe gününde yurt içi piyasaların tatil olması Dolar/TL üzerinde sakin bir seyrin görülmesine neden olurken kurda ki düşüş trendi devam ediyor. Gün içerisinde kritik 8.55 seviyesini test eden kur, bu seviyenin üzerinde fiyatlanmaya çalışıyor. TCMB’nin açıklamaları ve sıkı duruşun devam edeceğine dair açıklamalar TL’yi pozitif olarak ayrıştırıyor. Ekonomik takvime baktığımızda ise haftanın son işlem gününde Haziran Bütçe Dengesi rakamlarını karşılıyor olacağız. Bir önceki açıklanan bütçe rakamları -13,40M olarak karşımıza çıkmıştı. Haber akışlarına göz atacak olursak özellikle son günlerde yurt içerisinde aşılanmanın yavaşlamasına dair haberler ve vaka sayısında ki artış, önümüzde ki periyotta olumsuz tablo algısı ile TL üzerinde baskı yaratabilir. Teknik açıdan fiyatlamalara baktığımızda ise aşağıda 8.5526, 8.4676 ve 8.3638 destekler. Yukarıda ise 8.6034, 8.6364 ve 8.6628 direnç noktaları karşımıza çıkıyor.

ALTIN

Hafta genelinde değerli metal tarafının pozitif ayrıştığını ve yükseliş hareketine devam ettiğini izledik. Özellikle Ons Altın ABD enflasyon rakamlarında ki iyimser havanın etkisiyle hafta başında 1800 seviyesinin altını test etse de hafta sonuna yaklaştığımızda 1828 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Ons fiyatlamalarında ABD tarafından gelen Powell açıklamaları yakından takip edildi. Enflasyon konusuna değinen Powell ABD Kongresi'ndeki ikinci sunumunda fiyat gelişmelerinin özgün olduğunu belirterek, Fed'in riskleri takip ettiğini vurguladı. Ayrıca yine ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının, 10 Temmuz ile biten haftada beklentiler ile paralel olarak 360 bine gerilediği açıklandı. Teknik fiyatlamalarda ise ons da yükselişin devamında 1832,1845 ve 1865 dirençleri takip edilebilir. Sarı metalde ki değer kaybında ise 1819, 1812 ve 1800 destekleri gündeme gelebilir.