GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 61.400 artarak 4.086.957’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.845 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 297 kişi artarak 35.031’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.535.040.
  • Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. İlgili düzenlemenin 30 Nisan’da tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.
  • Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, ücretsiz izin ve sigorta prim desteği düzenlemelerini içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
  • JP Morgan: TCMB'nin faiz kararında büyük bir sürpriz yok, para politikası beklentilerimiz değişmedi. TCMB'nin İlk faiz indirimi Eylül ayında 100 baz puan olarak beklemeye devam ediyoruz. TCMB'nin yıl sonuna kadar toplam 300 baz puan faiz indirimi yapacağı beklentimiz sürüyor.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (Doğu Akdeniz) Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir.
  • Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Türkiye'yle birlikte ekonomi alanında pozitif gündem oluşturabileceğimize inanıyoruz.
  • Ticaret Bakanı Pekcan: Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Tymofiy Mylovanov ile verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Türkiye-Ukrayna STA müzakereleri kapsamında teknik heyetlerimizin bir araya gelmesini kararlaştırdık
  • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'ya getirilen yeni bir dizi yaptırımla ilgili daha ileri gidebileceklerini ancak orantılı olmayı tercih ettiklerini bildirdi.
  • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD'nin yaptırım kararları iki ülke için de hasar verici. ABD yaptırımlarına yanıt kaçınılmaz.

EURUSD

Haftaya 1.1890 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Özellikle dolar endeksinde hafta içerisinde değer kayıplarının hızlanması, EURUSD paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Özellikle hafta içerisinde ABD kanadından gelen enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş ve veri ile birlikte dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlenmeler hız kazanmıştı. Dün ise yine ABD kanadından gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları izlendi. Veriye göre ABD’de 10 Nisan’da son bulan haftada işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 193K azaldı ve böylelikle 576 bin olarak kaydedildi. Veri beklentilerden iyi gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Tüketici Fiyatları Endeksi verisini takip edecek. Bölgeden gelecek olan enflasyon verisi ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Avrupa Merkez Bankası’da bölgedeki enflasyonu yakından takip ediyor. Öyle ki AMB Başkanı Lagarde hafta içi yaptığı açıklamasında enflasyonun sürdürülebilir hedefe dönüşmesinden oldukça uzakta olduklarını belirtmişti. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19945 – 1.20573 – 1.21124 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19299 – 1.18685 – 1.18211 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TL kanadında haftanın ve hatta ayın en önemli konularından biri TCMB’nin dün gerçekleştirdiği Nisan ayına ait Para Politikası Kurulu toplantısı idi. TCMB’nin üst yönetiminde gerçekleşen kritik değişiklikler sonrasındaki bu ilk toplantıda banka beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Böylece politika faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutuldu. Karar metni incelendiğinde ise dikkatleri çıkarılan bir metin çekti. Önceki metinde yer alan ‘gerekmesi halinde ilave parasal sıkılaşma yapılacak’ metni bu toplantı sonrasındaki karar metninden çıkarıldı. Metindeki bu değişiklik sonrasında USDTRY paritesinde volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan yine TCMB’nin açıkladığı brüt döviz rezervleri izlendi. Açıklamaya göre Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi 9 nisan haftasında 49.4 milyar dolara yükseldi. Net rezervlere baktığımızda ise 10 milyar doların altı görüldü. Haftanın son işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ve Michigan Tüketici Beklentileri verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.10990 – 8.21199 – 8.30299 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.98197 – 7.86885 – 7.69565 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1743 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında haftanın ilk işlem günlerinde bir miktar gevşeme hareketleri yaşanmıştı. Fakat hafta ortasında ABD kanadından gelen enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve dolar endeksinde değer kayıplarının artması ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile altın fiyatları haftalık kayıplarını geri aldı. Ek olarak piyasalar FED Başkanı Powell’ın Washington Ekonomi Kulubü’nde gerçekleştirdiği konuşmayı izledi. Bu konuşmasında Powell; FED’in varlık alım hızını büyük ihtimalle faizleri artırmaya başlamadan önce azaltacağını belirtti. Powell’ın bu konuşması agresif politikaların terkedebileceğine yönelik beklentilerin artmasına neden oldu. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ve Michigan Tüketici Beklentileri ekonomik verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1775.50 – 1790.77 – 1803.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1760.25 – 1747.20 – 1730.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.