Ne Oldu?

  • İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu ve İsviçre Merkez Bankası, gerekirse Credit Suisse'e likidite sağlanacağını bildirdi. Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankasından 50 milyar franga yakın borçlanacak
  • Norveç'in egemen varlık fonu Credit Suisse'de 2022 yılı sonunda yüzde 1,49 olan payını bu yıl yüzde 1 civarına indirdiğini bildirdi.
  • Afet Yeniden İmar Fonu kurulmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
  • Atlanta Fed GDPNow modelinde, ABD ekonomisi için 2023 yılı ilk çeyrek GSYH tahmini yukarı yönlü revize edildi. Atlanta Fed araştırmasında, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte büyüme tahmini % 2,6'dan %3,2'ye çıktı
  • S&P ve Fitch, ABD'li First Republic Bank'ın kredi notunu düşürdü.
  • Finlandiya, Rus Ural petrolünü Norveç, İngiltere ve ABD'den gelen petrolle değiştirdi.
  • EIA verilerine göre ABD ham petrol ihracatı 2022'de rekor seviyeye ulaştı.
  • Barclays: ECB'nin faizi 50 bp yerine 25 bp oranını artırma olasılığı daha yüksek veya artış yapmayacak.

 

Ne Olacak?

  • Euro Bölgesi’nde faiz kararı, ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak.
  • Fitch'in 18 Mart’ta Türkiye değerlendirmesi açıklaması bekleniyor.

 

EUR/USD

EURUSD paritesinde sert geri çekilme takip ediliyor. Euro Bölgesi'nde dün sanayi üretimi verisi takip edildi. Buna göre sanayi üretimi yıllık bazda %-1,7'den %0,9'a yükseldi ve %0,2 beklentisini aştı. Nitekim bir süredir ABD piyasalarında karşıklığa neden olan finansal sistemin zarar gördüğü endişeleri Avrupalı Credit Suisse'in hisselerinin %30 düşmesiyle Euro Bölgesi piyasalarını da karıştırdı. Yarın ECB'nin faiz kararına ilişkin belirsizlik devam ederken ECB'den yapılacak açıklamalar da dikkatle takip edilecek. ABD tarafında ise dün takip edilen ÜFE verileri yıllık bazda %5,4 artış beklentisinin altında gelerek %5,7'den %4,6'ya gerileyerek enflasyonunun yavaşladığını teyit etti. Verilerin ve haber akışının etkisiyle Fed'in 22 Mart toplantısında faizleri sabit bırakma ihtimali ise %50'yi aştı.

Destekler: 1.0571 - 1.0532 - 1.0482

Dirençler: 1.0619 - 1.0659 - 1.0743

 

USD/TRY

Dolar/TL paritesinde sınırlı yükseliş izleniyor. Yurt içinde dün bütçe açığı verisi takip edildi. Buna göre Şubat ayında bütçe açığı 32,2 milyar TL'den 170,6 milyar TL'ye yükselerek rekora imza attı. Bütçe açığının 2006'dan beri görülen en yüksek seviyede olmasıında deprem felaketi en önemli unsur oldu. ABD'de ise ÜFE verisi takip edildi. Buna göre Şubat ayında üretici enflasyonu yıllık bazda %5,7'den %4,6'ya gerileyerek enflasyondaki yavaşlamayı teyit etti. Beklenti verinin %5,4 olması yönündeydi. Diğer yandan finansal sisteme ilişkin endişelerin küresele yayılması varlık fiyatlamalarında karışık seyire neden oluyor. Küresel riisk iştahı düşerken Fed'in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantısında fiyat istikrarını sağlamak amacıyla faizleri sabit bırakması bekleniyor.

Destekler: 18.94 - 18.90 - 18.86

Dirençler: 19.00 - 19.05 - 19.09

 

XAU/USD

Ons altın yukarı yönlü seyrini koruyor. Dün ABD’de takip edilen ÜFE verisi geri çekilerek enflasyondaki yavaşlamayı teyit etti. Buna göre Şubat ayında ÜFE yıllık bazda %5,7’den %4,6’ya çekildi ve piyasa beklentisi olan %5,4’ün altına çekildi. Diğer yandan ABD’de bankalara ilişkin endişelerin Avrupa bankalarına da sıçraması küresek risk iştahını düşürürken yatırımcıların güvenli liman olan altına sığınmasına neden oldu. Fed’in önümüzdeki hafta gerçekleştireceği FOMC toplantısı için ise belirsizlik korunuyor. Avrupalı Credit Suisse’e olan endişelerin ardından Fed’in faizlerde pas geçme ihtimali %50’nin üzerine yükselirken yıl sonuna kadar da Fed’in 100 baz puan faiz indirimi yapması fiyatlanıyor.

Destekler: 1907 - 1890 - 1878

Dirençler: 1918 - 1928 - 1937

 

BRENT

Brent petrolde geri çekilme takip ediliyor. OPEC’in ardından EIA’nın da petrol talebinde toparlanma beklediğini raporlaması petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırlayamadı. Diğer yandan dün ABD’de takip edilen ÜFE verisinin yıllık bazda %5,7’den %4,6’ya gerilemesi ve %5,4 olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşerek enflasyondaki yavaşlamayı teyit etmesi de ekonomik aktiviteye olan güveni sağlayamadı. Nitekim ABD’de banka krizinin izleri silinmeye çalışılırken Avrupalı bankaların da krizden etkilenmesi yatırımcılarda endişeye neden oldu. Küresel ekonomik aktivitenin tehdit altında olması ve petrol talebinin azalacağı öngörüsü fiyatları baskıladı. Gözler ise önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak Fed’e çevrildi. Fed’in fiyat istikrarını sağlamak adına bu toplantıda sıkılaşmaya gitmeyeceğine ilişkin beklentiler %55 seviyesini gördü.

Destekler: 73.61 - 71.81 - 70.55

Dirençler: 74.75 - 75.96 - 77.58

 

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dünü karışık tamamladı. Dow Jones %0,9 ve S&P500 %0,7 değer kaybederken Nasdaq yatay seyretti. Bu sabah ise ABD vadeliler toparlanma gösteriyor. Asya piyasaları da günü negatif tamamlamaya hazırlanıyor.