GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

AB İle İngiltere Arasında Tekrar Anlaşmazlıklar Var

Uzun süredir AB ile İngiltere arasında Brexit konusu tartışılmış ve sonunda 2020 yılının sonu itibari ile Brexit süreci tamamlanmıştı. Henüz sürecin tamamlanması üç aydan kısa bir zaman almışken AB; İngiltere’nin Kuzey İrlanda konusu ile ilgili Brexit anlaşmasının önemli bir bölümünü uygulamayı ertelemesi sonucunda İngiltere’ye karşı hukuki işlem başlattı. Bu adım mali cezalar veya ticaret tarifelerinin uygulanması sonuçları doğurabilir. Kuzey İrlanda anlaşma üzerine AB’nin gümrük birliği ve tek pazarında kalmıştı. Bu karar İngiltere’den İrlanda’ya gelen mallarda gecikmelere ve bir takım aksaklıklara neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmeler ise Sterlin kanadında baskılara neden oldu ve değer kayıpları yaşandı. Konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1947 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde haftanın ilk işlem gününde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar endeksine baktığımızda ise haftaya toparlanma hareketleri sergileyerek başladığı görülüyor. Bugün ABD kanadında FED yetkilileri biraraya gelecek ve bu toplantı 2 gün sürecek. 2 gün sonunda Çarşamba günü FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından Fed Başkanı Jerome Powell basın açıklaması gerçekleştirecek ve bu basın açıklaması ile birlikte piyasalar yetkililerin önümüzdeki dönemlerde neler planladıklarının ipuçlarını arayacak. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 13:00’da Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat ekonomik verileri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Ardından TSİ 15:30’da Amerika kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisi dolar kanadında küresel bazda hareketliliği artırabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19668 – 1.19918 – 1.20205 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.19118 – 1.18832 – 1.18331 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 7.53 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Parite 7-60 ve 7.50 seviyeleri arasında bir bantta fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın ikinci işlem gününde de haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren paritede piyasalar hafta içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve FED’in açıklayacakları faiz oranı kararlarını takip edecek. Piyasalar TCMB’den 100 baz puanlık faiz artış beklentisi içerisinde. Karar Perşembe günü açıklanacak. FED ise kararını Çarşamba akşamı açıklayacak. Diğer yandan piyasalar geçtiğimiz günlerde tahvil getirilerindeki hareketlenmeleri takip etmiş ve tahvil getirilerindeki yükselişler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşturmuştu. Bu konu yakından takip edilmeye devam ediyor. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisini takip edecek. Ardından TSİ 16:15’te yine ABD kanadından gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.60837 – 7.66578 – 7.77844 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.49603 – 7.40305 – 7.30545 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yeni haftaya 1726 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD haftanın ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte ons altın haftanın ikinci işlem gününe 1731 seviyelerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz günlerde tahvil getirilerinde yükselişler yaşanması ons altın üzerinde baskılar oluşturmuş ve bu durum fiyatlamalara yansımıştı. Diğer yandan piyasaların bu hafta gündeminde FED’in gerçekleştireceği Mart ayı toplantısı var. Toplantı bugün başlayacak ve 2 gün sürecek. FED böylelikle yarın TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ek olarak başka bir konu ise ABD kanadında 1.9 trilyon dolarlık pandemi teşvik paketinin hayata geçirilmesi. Bu konuda altında bir miktar destek oluşmasına sebep verdi. XAUUSD grafiğini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.55 – 1759.79 – 1784.54 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1715.46 – 1700.44 – 1675.99 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.